Triple-boot yapmak mümkün mü?

OsoSploits

Decapat
Daha fazla  
RAM
16 Gb
SSD veya HDD modeli
Samsung 256 GB SSD
Ekran kartı
GTX 1660 Ti
İşlemci
i7 9. Nesil
Selam, dün bilgisayarıma Windows 10 ve Dual-boot olarak Linux Ubuntu kurdum. Şu anda triple-boot olarak Windows 8.1 kurmak istiyorum, ancak bir sıkıntı olur mu? Linux Ubuntu kurulu diye sorun çıkar mı?

Ayrıca bilgisayarım DirectX12 olduğundan Windows 8.1 kurarsam mavi ekran yer miyim? DirectX12 oyunlarını kurmayacağım. Ya da bunun bir yolu yok mu bypasslemenin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Triple Boot daha önce GNU GRUB ile kullandım. Kullanabilirsin. Önce Windows'ları kurup, ardına GNU GRUB kurman gerekli ama. DX12 için tam olarak amacı anlamadığım için bir şey diyemeyeceğim.

Selam, dün bilgisayarıma Windows 10 ve Dual-boot olarak Linux Ubuntu kurdum. Şu anda triple-boot olarak Windows 8.1 kurmak istiyorum, ancak bir sıkıntı olur mu? Linux Ubuntu kurulu diye sorun çıkar mı?

Ayrıca bilgisayarım DirectX12 olduğundan Windows 8.1 kurarsam mavi ekran yer miyim? DirectX12 oyunlarını kurmayacağım. Ya da bunun bir yolu yok mu bypasslemenin.

Eklediğin kadar GRUB bölümüne seçenek geliyordu. Bende de eski bilgisayarım 4 farklı işletim sistemi yüklüydü. 2. olarak DirectX12'den nasıl mavi ekran yediğinizi anlamadım çoğu oyunda zaten DirectX seçim ayarı mevcut.

Eklediğin kadar GRUB bölümüne seçenek geliyordu. Bende de eski bilgisayarım 4 farklı işletim sistemi yüklüydü. 2. olarak DirectX12'den nasıl mavi ekran yediğinizi anlamadım çoğu oyunda zaten DirectX seçim ayarı mevcut.

@canysf hocam, şu an Linux kurulu, hani onu en aşağıya çeksem BIOS'tan, ayrıca benim GNU grup çalışmadığı için Monster kullanıyorum, bilgisayar açılırken F7 tuşuna surekli bastığımda boot menuden seçiyorum.

@ErdemdDL yani DirectX12 bilgisayarıma Windows 8.1 kursam kurulumdan sonra bilgisayar açılır mı, yani mavi ekran yemez mi?

@canysf hocam, şu an Linux kurulu, hani onu en aşağıya çeksem BIOS'tan, ayrıca benim GNU grup çalışmadığı için Monster kullanıyorum, bilgisayar açılırken F7 tuşuna surekli bastığımda boot menuden seçiyorum.

Hocam siz BIOS'tan değiştiriyorsanız zaten o öncelik verme bölümünün olayı tamamen çalıştırılabilecek yazılım var mı diye mesela siz boş bir USB'ye öncelik tanırsanız otomatik sizi diğer sıradaki elemana atar ama GRUB yapamıyorsanız Windows'unda seçenek bölümü vardı ayarlardan düzenlenebiliyor 10 ve 8.1'i öyle ayrı ayrı boot edebilirsiniz.

Hocam siz BIOS'tan değiştiriyorsanız zaten o öncelik verme bölümünün olayı tamamen çalıştırılabilecek yazılım var mı diye mesela siz boş bir USB'ye öncelik tanırsanız otomatik sizi diğer sıradaki elemana atar ama GRUB yapamıyorsanız Windows'unda seçenek bölümü vardı ayarlardan düzenlenebiliyor 10 ve 8.1'i öyle ayrı ayrı boot edebilirsiniz.

@ErdemdDL yani şey yapacağım, Windows 10'u boot #2'e çekeceğim, Ubuntu'yu boot #3 flash belleği #1
Flash bellekten boş diske kurulumu yaptıktan sonra, yeniden başlat seçeneğine bastıgımda F2 ile Windows 8.1'i en üste alacağım Flash'ı çıkarıp.

Driver varsa zaten bir sorun çıkarmaz benim de bilgisayarım DirectX12 ama sorunsuz Windows 11 ile 8.1'i Dual boot kullanıyorum.

Driver Booster ile tüm uygun sürücüleri kurabilirim, ancak Linux sorun yaratır mı diye düşündüm sadece.

DX desteği bir şey fark ettirmez, işletim sisteminin maksimum hangi Dxe desteği varsa ona kadar kullanabilir ve bir işletim sistemi diğerine müdahale edemez.

Diskinizi bölün, yanına kurulumu yapın. Sanırım GRUB kullanıyorsunuz, formattan sonra Ubuntuyu boot edip terminale update-grub yazın.

Ve aslında en önemli mevzu olarak, cihazınızın driverlarının 8.1de desteklendiğinden emin olun.

DX desteği bir şey fark ettirmez, işletim sisteminin maksimum hangi dxe desteği varsa ona kadar kullanabilir ve bir işletim sistemi diğerine müdahale edemez.

Diskinizi bölün, yanına kurulumu yapın. Sanırım GRUB kullanıyorsunuz, formattan sonra Ubuntu'yu boot edip terminale update-grub yazın.

@Buğra S GNU GRUB bende çalışmıyor, ne yaptıysam düzeltemedim, o yüzden her bilgisayarı açtığımda F7 tuşuna basarak boot Menu'den seçiyorum;
1701095062184.png

Geri
Yukarı