TRT'nin Hiçbir HD Kanalı Yok

terileptil

Kilopat
Yer
Ankara
Öncelikle umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır. Yanlış yerde ise özür diliyorum.

Konuya gelirsek, yaklaşık 3 ay önce Vatan Bilgisayar'dan Grundig 58GCU8900B 58" marka televizyonu aldık. Ertesi gün yetkililer geldi kurulumunu yaptı gitti. Sonra kendim kanalları düzenlerken TRT kanallarından hiçbirinin HD yayınlarının olmadığını gördüm. İnternetten güncel TRT HD frekanslarını bulup arattım, fakat frekansları arattığımda hiçbir kanalı bulmuyor. Televizyon 4K ama TRT 4K bile yok. Diğer tüm kanalların HD yayınları var. Bahsettiğim konu sadece TRT kanalları için geçerli.

İlk başlarda sorun etmeyip "sonra bakarım ya" diyerek erteledim ama TRT'de maç falan izlerken görüntü kalitesi çok rahatsız ediyor. Televizyon 147 ekran ve o kadar büyük ekranda HD kanal olmayınca inanılmaz fark ediliyor kalite. Benim büyük ekranda en sevdiğim şey maç izlemek. Fakat kanal HD olmadığından maç izlerken zevk alamıyorum desem yeridir. Görüntüler piksel piksel oluyor.

Sizce sorun ne? Grundig televizyonlara Arçelik servisi bakıyormuş. Sizce servisi aramalı mıyım onların çözebileceği bir şey mi? (Frekansları yanlış yazmadığıma eminim. HD değil de normal TRT frekanslarını arattığım zaman kanalları buluyor çünkü.)

*Bu arada son bir ekleme. TRT için hiçbir HD kanal çıkmıyor yazmışım. TRT2, TRT Avaz ve TRT Arabi kanallarının HD yayınları var. Onlar açılıyor. Fakat sorun şu, hayatım boyunca asla izlemediğim ve muhtemelen izlemeyeceğim kanallar üçü de. TRT 1 HD, TRT Spor HD, TRT 4K, TRT Haber HD gibi kanallar lazım bana.

Umarım çözümü vardır. Teşekkürler şimdiden.

Televizyonunuzun uydu alıcısı HD destekli olmayabilir. HD ile ilgili bir ayar olup da siz onun ayarını açmamış da olabilirsiniz.

Servisi arayın bir açıklama yapmak zorundalar sonuçta. Müşteri memnuniyetine önem veren bir şirketse gelip birde onlar bakar. Muhtemelen çözülür diye umuyorum.

Evet çözüm bulunamaz ise servisle görüşeceğim sanırım. TV'yi alırken servisini çok övdüler. 7/24 ulaşabilirsiniz servise falan dediler ama tabi neredeyse tüm ürünlerde böyle övüyorlar satış yapmak için. Bakalım eğer servisi ararsam test etmiş oluruz onu da.

Televizyonunuzun uydu alıcısı HD destekli olmayabilir. HD ile ilgili bir ayar olup da siz onun ayarını açmamış da olabilirsiniz.

İmkansız ya zaten diğer tüm kanallar HD. 4K çözünürlüğü var ve 5000 civarı fiyatı olan bir televizyon HD destekli olmaması saçma olurdu zaten. :D

TRT'nin HD kanallarının frekansını girince arama sonucunda hiç kanal çıkmıyor mu? Eğer öyleyse o frekans sizde çekmiyordur. Çanak anten ayarı gerekebilir.

Aynen, hiçbir sonuç çıkmıyor. Zaten TRT HD kanallarının tek bir frekansı var sanırım hepsi aynıydı. HD olmayan kanalların frekansını aratınca tüm TRT kanalları çıkıyor ama HD olanları aratınca hiç sonuç çıkmıyor, kanal eklemiyor. Eğer çanak anten ayarı gerekirse bunu kime yaptırabiliriz? Yine servisi mi aramam gerek yoksa elektrikçi falan mı ilgilenir onunla?

TKGS uyumluluğu varsa menülerden onu seç ve hazır liste inmesini sağla.

TKGS uyumluluğunu nereden anlayabiliriz? Ayarlarda böyle bir seçenek bulamadım.

*Bu arada hazır liste araması gibi bir şey yaptım sabah tekrar. Otomatik ayarlama gibi bir seçenek var kanal düzenleme yerinde. Ona girdiğim zaman Turksat, Hotbird seçtikten sonra otomatik arayıp ekliyor tüm kanalları. Sabah yaptım yine TRT'nin HD kanallarını eklemedi.

Eğer çanak anten ayarı gerekirse bunu kime yaptırabiliriz? Yine servisi mi aramam gerek yoksa elektrikçi falan mı ilgilenir onunla?
Servisi bir arayın derim. Çanak anten ayarlarını genelde uyducu diye tabir ettiğim elektronikçiler yapıyor. Bazı servisler çanak antenle ilgilenmiyor. Umarım sizin servis çanak antenle ilgilenir.

Az önce servisi aradım. Önce frekans bilgisi falan verdi kanalı aratın diye. Daha önce de defalarca kez denemiştim fakat yine yaptım. Eğer kanal bulmuyorsa sizi yetkili servise yönlendireceğim dedi. Ben de tamam dedim. Kaydımı aldı, yarın 9-11 arası gelecekler servisten. Bakalım inşallah servis halledebilir. Unutmazsam sonucunu yazarım buraya. Teşekkürler cevap veren yardımcı olan herkese.

Yeni konular

Geri
Yukarı