Truggy 1:10 Boyutlu 4x4 Araba Toplama - 100km Hız

Maudit

Kilopat
Merhaba arkadaşlar. Son zamanlarda izlediğim youtube videolarından sonra çok değişik bir hobi edindim. RC arabalar.
Hepimizin küçükken oynadığı irili ufaklı uzaktan kumandalı arabalar olmuştur. Hiç sahip olamayanlar için şimdiden üzüldüğümü bildirmek isterim.
Elimdeki 2. olarak duran kullanmadığım PC' yi satarak bir gelir elde ettim ve RC araba toplama işine girdim. RC arabalar çeşitli kategorilerde sınıflandırılıyor. Öncelikle Nitro ve Elektrikli olarak ikiye ayrılıyorlar. Ayrıca araçlar truggy, buggy, drift, drag, offroad, onroad, 2RW, 4RW gibi alt başlıklarda sınıflandırılıyorlar. Bunun dışında çeşitli boyutlarda olabiliyorlar.

386383

Arabamın şasesi bu. 1:10 Boyutunda HPI marka bir şase. Birbirinden bağımsız 4 adet lastik süspansiyonu ve 4x4 sürekli kullanım şeklinde dizayn edilmiş. Tek motor ile hem ön hem arka tekerleri çelik aktarma organları ile lastiklere difransiyel yardımı ile dağıtıyor.

386387

JLB 3670 3200KV motorunu kendime uygun olarak seçtim. Fırçasız bu motor fırçalı modellere göre çok çok çok daha güçlü olmakla beraber %900 daha uzun ömürlü olmakla biliniyor. Bu model motor JLB J3SPEED RC Truggy Offroad arabasında kullanılan ve 100km hıza çıkabilen bir motor.

JLB 3670 3200KV Motor

ESC : Elektronik Speed Control.
Esc motorun gücünü sizin gaza basma miktarınıza göre hesaplayıp aktarma organları ile difransiyellere ileten birimdir. Yani bir nevi kumandadan verdiğiniz gücü anlayıp motorun hangi güçte çalışması gerektiğini hesaplayan birim.

386389

Burada Quicrun 10BL 120 Sensörlü modelini seçtim. Çünkü benim motorum da sensörlü ve 3S lipo pil kullanacağım için buna uygun olan bir ESC seçmem gerekiyordu. 3S Lipo pilime en uygun olarak gördüğüm bu ürünün linkini de buraya bırakıyorum.

Quicrun 10BL 120

Servo : Kumandadaki yön komutlarını aks ve kutuplara ileterek hangi yöne doğru hareket edeceğinizi anlayan birim. Bu birim ile kumandanın sağ sol gibi komutlarını arabanızda kullanabileceksiniz. Ben henüz bu parça için sipariş kaydı oluşturmadım. Kendime en uygun olanını seçmedim ama görsel olarak kaliteli bir servoyu burada paylaşacağım.

386393

Pil : 11.1V 6000 Mah

Lipo piller 2s-3s-4s şeklinde gitmektedir. 6s lipo pil de bulunmaktadır ancak aşırı güç vereceğinden aracın motorunun yanmasına sebebiyet verebilir. Seçtiğimiz ESC maksimum 3s bataryayı desteklediği için bizde bize sunulan maksimum güçteki pili alacağız.

386394

Tubitak onaylı bu pil ile uzun süre sürüş keyfi yaşayacak ve üst seviye bir hıza ulaşabileceğim.

Arabam için kep ve diğer ekipmanlara hala karar vermedim. Özellikle servo ve kumanda seçiminde çok seçici davranıyorum. Bunları da tamamladıktan sonra arabam sürüşe hazır hale gelecek. Buraya yapmaya çalıştığım aracın bir videosunu koyarak konuyu kapatacağım ve ara ara güncelleyeceğim. Herkese iyi sosyaller.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Dediğim gibi bu işlerde çok yeniyim. Bu yüzden parçaları sipariş vermeden önce 10 kere kendime 100 kere çevremde bu işe yatkın kişilere danıştım. Bir çok parçada değişime gittim. Öncelikle başlamam gerekirse. JLB 3670 3200KV Motoru, Quicrun 10BL 120 ESC, 11.1V 6000 Mah 25C pili kesinlikle değiştirme kararı aldım.
Bu kararımın nedeni ise ESC ve motor birlikte çalışan ekipmanlar ve ESC bir programmer ile modlanarak size uygun sürüş moduna getirilebiliyor. Bunu nasıl yapıyor derseniz.

386577

ESC bu program kart ile modlanıyor. Sizin fren sertliğinizi gaza bastığınızdaki ivmelenme şiddetini % olarak ayarlayabiliyorsunuz ve kendinize en uygun şekilde kullanabiliyorsunuz. Böyle bir durum oluşunca farklı marka motor, ESC birbirine uyumsuzluk yapacağı için set olarak alma taraftarı oldu bilir kişiler. Bu şekilde arayışlarıma devam ettim. Bir süre baktıktan sonra arkadaşım ESC nin SC8 sertifikalı olması oldukça profesyonel bir kullanım sunar ve şiddetli akımlarda ESC nin yanması ( alev alması ) gibi riskleri en aza indirir dedi. Bende bu şekilde bir süre daha arama yaptım.

386580

Hobbywing markasının motor, ESC, programmer setini buldum ve gerçekten oldukça ucuz bir fiyata. Toplam 394 TL gibi bir ücreti var. ESC 4S Lipo pil desteklerken 120A gibi oldukça yüksek akımları bile kontrol edebilecek güçte. Daha önce seçtiğim 3200KV lik motor yerine ise 3500KV lik daha da güçlü bir motor seçtim.

Yani toplamda 270+240 TL verip programmer alamayacakken,
şimdi 394 TL ye daha iyi ESC, programmer, daha güçlü motor alabileceğim.

US $47.5 5% OFF|1pcs Original Hobbywing SC8 RTR 120A Brushless ESC + 3660 3500KV/ 3800KV Sensorless Motor Set +LED Programing for 1/10 RC Car-in Parts & Accessories from Toys & Hobbies on Aliexpress.com | Alibaba Group

Linki de burada paylaşıyorum belki bir arkadaşımızın ihtiyacını karşılar ilerleyen zamanlarda.

Pil olarak Lipo 3S 25C' lik bir pil bakmıştım başlangıçta 6000 MAh gibi olduça yüksek bir kapasitesi vardı ancak aldığım tüyolar sonrasında 25C lik pilin aracı beslemekte zorluk yaşayabileceğini C miktarını 35-50C seviyelerine çekebileceğim bir başka pil aramam gerektiği konusunda bilgilendirildim. Yine 4S pili destekleyebilen bir ESC ve motorum olacak ancak araç aşırı yüksek hızda parçalanmaya başlayacağı için 4S pili şimdilik rafa kaldırıp 90-100 km bandında 3S pil ile kullanacağım 120-130 Km hızlara çıkmaya gerek yok şimdilik.

Parçaları bir araya getirirken burada konuma devam edeceğim takip eden arkadaşların hem bir hobi edinmesini hem de bilgilenmesini sağlamaya çalışıyorum.

Son düzenleme:
Yaptık yapmaya da yaptıktan sonra masrafı hiç bitmiyor kaza yaptıkça parça kırılıyor parçaları ufacık tefecik ama dünya para. En iyisi sağlam bir 3D yazıcın olacak tüm parçaları kendin yazacaksın yapacaksın. Yoksa 2. aydan sonra ben böyle işin deyip sonunu getiremiyorsun.

İyi hobiler. Öncelikle seçtiğiniz aracın Türkiyede parçası çok bulunan araç olmasına dikkat edin. Her aracın kendine has özellikleri vardır. Seçeceğiniz motor, esc, servo ve pil buna göre olmalıdır. Facebook da birçok grup var. Oralara üye olmanız ve deneyimli kişilerden bilgi almanız iyi olur. Ayrıca parça konusunda da yardımları olur.

Dosya Ekleri

• IMG_20200826_200516.jpg
    IMG_20200826_200516.jpg
    123,9 KB · Görüntüleme: 172
  • IMG_20200826_200458.jpg
    IMG_20200826_200458.jpg
    121 KB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20200821_110944.jpg
    IMG_20200821_110944.jpg
    170,1 KB · Görüntüleme: 38
  • IMG_20200815_202112.jpg
    IMG_20200815_202112.jpg