TT altyapısında VDSL'den fibere geçiş sürecim

Hocam 568 Metre mesafemde VDSL Tip-7 saha dolabı var. Uzaklıktan dolayı bir türlü internetten verim alamıyorum. Yani yoğun olmadığı için yine kabul edilebilir hızlar alıyorum ancak her türlü uzağımda kalıyor. Yakınıma Tip-23 minik bir dolap koyulması için Açık Kapı üzerinden başvuruda bulunsam sonuç alır mıyım?
Hocam açıkçası sonuç alıp alamamanız tamamen kaymakamlıktaki çalışana bağlı. Eğer işini hakkıyla yapan biri ise talebinizi gereken yere iletir. Sonrası zaten planlama biriminde. Ama başından savarsa yapacak bir şey yok maalesef. Bu hizmetin belirli bir standardı yok. Bazı bölgelerde Açık Kapı yetkilileri yapması gerekeni yapıyor. Bazı bölgelerde de hiç uğraşmayıp "bu bizim işimiz değil" diye geçiştiriyor.
Siz Açık Kapı üzerinden şansınızı deneyin. Olmazsa müdürlüğe dilekçe verirsiniz artık.

Bende aynı şekilde gönderdim başvuru konusu açık kapı şube müdürlüğünün faaliyet alanında değildir deyip BTK'ya yönlendirdi saha dolabıyla bina arasındaki mesafe 95 metre gözüküyor ama müstakil diye çekmiyorlar fo kablo bile var elimde. Şimdi CİMER'e de baktım oda BTK'ya yönlendirmiş.
Evet hocam dediğim gibi bazı yetkililer çok ilgisiz davranabiliyor maalesef. CİMER'den ve BTK'dan zaten çok da faydalı bir sonuç çıkmaz da şansınızı denemişsiniz. Geriye dilekçe vermek kalıyor. Apartmanda oturmuyorsunuz ama bu durum dilekçe vermenize engel değil. Müstakil evlere de fiber altyapı kurulabiliyor. Forumda da örneği mevcut. Her zaman söylediğim gibi en resmi yol dilekçedir. Siz dilekçenizi verip takip numarasını alın. Arada sırada dilekçenizin akıbetini sorarsınız bu takip numarası ile.

Hocam açıkçası sonuç alıp alamamanız tamamen kaymakamlıktaki çalışana bağlı. Eğer işini hakkıyla yapan biri ise talebinizi gereken yere iletir. Sonrası zaten planlama biriminde. Ama başından savarsa yapacak bir şey yok maalesef. Bu hizmetin belirli bir standardı yok. Bazı bölgelerde Açık Kapı yetkilileri yapması gerekeni yapıyor. Bazı bölgelerde de hiç uğraşmayıp "bu bizim işimiz değil" diye geçiştiriyor.
Siz Açık Kapı üzerinden şansınızı deneyin. Olmazsa müdürlüğe dilekçe verirsiniz artık.
Zaten dilekçe vermiştim planlama birimiyle görüşüp ama takip numarası istediğimde sekreterdeki kadın "sistemde şu an bir sorun var takip numarası veremiyorum ama halledildiğinde takip numarasını size yollayacağım" demişti ama o günden sonra ne arandım ne de mesaj falan geldi. O yüzden şansımı yeniden denemek isterim.

Ve bir de hocam nasıl bir şey yazmamı önerirsiniz acaba?

Son düzenleme:
Zaten dilekçe vermiştim planlama birimiyle görüşüp ama takip numarası istediğimde sekreterdeki kadın "sistemde şu an bir sorun var takip numarası veremiyorum ama halledildiğinde takip numarasını size yollayacağım" demişti ama o günden sonra ne arandım ne de mesaj falan geldi. O yüzden şansımı yeniden denemek isterim.

Ve bir de hocam nasıl bir şey yazmamı önerirsiniz acaba?
"Sistemde şu an bir sorun var" dediyse muhtemelen dilekçe işleme bile alınmamıştır hocam. Çünkü dilekçeyi sisteme yükler yüklemez takip numarası çıkıyor. Ben dilekçeyi verdiğimde adamın ekranını görüyordum. Birlikte bakıyorduk monitöre. Adam tarayıcıdan dilekçeyi tarattı. Dilekçenin görüntüsü ekrana geldi. Sonra işlemin detaylarını seçti. Şu adres, talep şu şeklinde detayları tamamlayıp onayladığında sisteme bir evrak girildiğine dair bir numara belirdi. O numara takip numarası işte. Eğer takip numarası verilmediyse dediğim gibi sisteme o evrak girilmemiş olabilir. Çünkü evrakı girip de numaraya ulaşamamak ilginç olurdu.

Neyse siz şu an talebinizi Açık Kapı üzerinden tekrardan iletmek istiyorsunuz. Yani asıl konuya dönsek iyi olur. 😅

Aklıma şöyle bir metin geliyor:
"Merhaba ben x,
X adresinde ikamet etmekteyim. Mevcut VDSL altyapım x numaralı Tip-7 kabine bağlıdır. (Buraya, bahsettiğiniz 568 metre uzaklıktaki T7'nin numarasını yazın)
Saha dolabı ile evim arasındaki mesafeden dolayı sabit internet hizmetinden tam verim alamamaktayım. Yoğun kullanım saatlerinde hız düşmesi ve dalgalanma gibi problemlerle karşılaşmaktayım.
Daha kaliteli bir internet hizmeti alabilmek adına bölgede kapasite artırımına gidilmesini talep etmekteyim.
Saygılarımla.
"
gibisinden bir metin yazabilirsiniz hocam. Tabii benim aklıma gelen bu. Siz bu şablonu kendinize göre uyarlayıp değiştirebilirsiniz. Veya tamamen farklı bir formda da yazabilirsiniz. Size kalmış yani. Burada önemli olan resmi ve uygun bir dille talebimizi iletmek. Tıpkı dilekçe yazıyormuş gibi.

Aklıma şöyle bir metin geliyor:
"Merhaba ben x,
X adresinde ikamet etmekteyim. Mevcut VDSL altyapım x numaralı Tip-7 kabine bağlıdır. (Buraya, bahsettiğiniz 568 metre uzaklıktaki T7'nin numarasını yazın)
Saha dolabı ile evim arasındaki mesafeden dolayı sabit internet hizmetinden tam verim alamamaktayım. Yoğun kullanım saatlerinde hız düşmesi ve dalgalanma gibi problemlerle karşılaşmaktayım.
Daha kaliteli bir internet hizmeti alabilmek adına bölgede kapasite artırımına gidilmesini talep etmekteyim.
Saygılarımla.
"
gibisinden bir metin yazabilirsiniz hocam. Tabii benim aklıma gelen bu. Siz bu şablonu kendinize göre uyarlayıp değiştirebilirsiniz. Veya tamamen farklı bir formda da yazabilirsiniz. Size kalmış yani. Burada önemli olan resmi ve uygun bir dille talebimizi iletmek. Tıpkı dilekçe yazıyormuş gibi.
Basitçe "Uzaklık sebebiyle internetimden verim ve hız alamadığım için bulunduğum bölgeye yeni bir internet erişim kabini talep ediyoruz." tarzı bir şey yazdım. Çok tınarlar mı acaba? Sizden yanıt bekledim bayağı ama yazmayınca böyle yolladım. İptalini verip yeniden nasıl yazarız acaba hocam?

Basitçe "Uzaklık sebebiyle internetimden verim ve hız alamadığım için bulunduğum bölgeye yeni bir internet erişim kabini talep ediyoruz." tarzı bir şey yazdım. Çok tınarlar mı acaba? Sizden yanıt bekledim bayağı ama yazmayınca böyle yolladım. İptalini verip yeniden nasıl yazarız acaba hocam?

Asıl aklımdaki soru spam atarsak onaylanır mı?

"Merhabalar. Uzaklık ve bulunduğumuz bölge sebebiyle internetimizde gereken verim ve hızları alamadığımızdan ötürü adresin bulunduğu civara yeni bir internet erişim kabini talep ediyoruz." şeklinde yazı yazmıştım. Başvuruda konusu geçen adres zaten mevcut olduğu için yazmamıştım ayrıca. Bilmiyorum doğru mu yaptım. Çünkü hiç daha önce açık kapıya yazmamıştım.

Pek de fiber gibi olmamış ama neyse. 100 Mbps hızı ben VDSL ile alıyorum zaten. Santrala çok uzak değilse, bina içi kablolar yenilenince fiber gibi oluyor. Okumaya başladığımda 500 Mbps-1Gbps gibi bir hız göreceğimi sanmıştım.

Son düzenleme:
Pek de fiber gibi olmamış ama neyse. 100 Mbps hızı ben VDSL ile alıyorum zaten. Santrala çok uzak değilse, bina içi kablolar yenilenince fiber gibi oluyor. Okumaya başladığımda 500 Mbps-1Gbps gibi bir hız göreceğimi sanmıştım.
Hocam şu an altyapım 1000 Mbps destekliyor zaten. Konuyu açtığım zamanlar (yani 1.5 yıl önce) bireysel kullanıcılar için 100 Mbps üzerinde paket yoktu. Daha yakın tarihte o paketler çıktı. Şu an için o kadar yüksek hızlara ihtiyacım yok. İleride bir gün lazım olursa rahatlıkla geçerim çünkü sizin de gördüğünüz üzere altyapım FTTH diye kısalttığımız eve kadar fiber. Siz kalkmış "pek de fiber gibi olmamış" diyorsunuz. 🤦‍♂️ Daha nasıl fiber gibi olacaktı acaba? Fiber demek sadece yüksek hız demek değildir.

Hocam şu an altyapım 1000 Mbps destekliyor zaten. Konuyu açtığım zamanlar (yani 1.5 yıl önce) bireysel kullanıcılar için 100 Mbps üzerinde paket yoktu. Daha yakın tarihte o paketler çıktı. Şu an için o kadar yüksek hızlara ihtiyacım yok. İleride bir gün lazım olursa rahatlıkla geçerim çünkü sizin de gördüğünüz üzere altyapım FTTH diye kısalttığımız eve kadar fiber. Siz kalkmış "pek de fiber gibi olmamış" diyorsunuz. 🤦‍♂️ Daha nasıl fiber gibi olacaktı acaba? Fiber demek sadece yüksek hız demek değildir.

Evet düşük gecikme ve az paket kaybı ayrıca GPON'dan sonra metro internet var ama normal kullanıcı için kesinlikle gereksiz bir şey (umarım TT uploadları artık simetrik yapar)

Evet düşük gecikme ve az paket kaybı ayrıca GPON'dan sonra metro internet var ama normal kullanıcı için kesinlikle gereksiz bir şey (umarım TT uploadları artık simetrik yapar)
Uçuk kaçık bir hayal hocam. Hele ki upload hızlarının daha yeni verilmeye başlandığını düşünürsek. :)

Bu arada şu an "başvuru ilgili birime yönlendirildi" olarak güncellenmiş. Bekleyişteyiz.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı