TT Fiber kablo çekildikten sonra kutu ne zaman gelir?

JRScarface

Kilopat
Yer
Çanakkale
Daha fazla  
Meslek
Küçük Girişimci
Merhaba, binamıza uzun uğraşlar sonucunda fiber kablo çekildi fakat kutu konmadı. Kabloyu çeken ekip "Pazartesi kutu konar" dedi ama gelen giden olmadı? Bu süreçte deneyimi olan arkadaşlar kutu ne kadar süre sonra konulur?

Teşekkür ederim, Recep bey bu süreci hızlandırmak adına bir işlem yapılmalı mı?
Bölgenizdeki çalışma hızına bağlı. Bizim bölgede kutuların yerleştirilmesi 2 aydan fazla sürmüştü.

Kablolar Ekim sonunda çekildi, OFDK kabini Aralık'ta, IFDK dış fiber dağıtım kabini ise Ocak ayında takıldı. Buna rağmen TTDestek Twitter'dan aldığım destek kaydında Mayıs ayı içerisinde FTTH hizmet vermeyi planlıyoruz diye dönüş yaptılar.

@TTDestek'e ve Sn. Yusuf Kıraç Bey'e Twitter'dan sorabilir; AÇIK KAPI, CİMER, BTK şikayet kısmına yakınmanızı iletebilirsiniz.

Bölgenizdeki çalışma hızına bağlı. Bizim bölgede kutuların yerleştirilmesi 2 aydan fazla sürmüştü.

Kablolar Ekim sonunda çekildi, OFDK kabini Aralık'ta, IFDK dış fiber dağıtım kabini ise Ocak ayında takıldı. Buna rağmen TTDestek Twitter'dan aldığım destek kaydında Mayıs ayı içerisinde FTTH hizmet vermeyi planlıyoruz diye dönüş yaptılar.

@TTDestek'e ve Sn. Yusuf Kıraç Bey'e Twitter'dan sorabilir; AÇIK KAPI, CİMER, BTK şikayet kısmına yakınmanızı iletebilirsiniz.

Çok anlayamadım. Bina içi kutu dışında bir çok kutu ve kabin saydınız. Bina içi dışında kaç tane daha kutu konacak ki.

Çok anlayamadım. Bina içi kutu dışında bir çok kutu ve kabin saydınız. Bina içi dışında kaç tane daha kutu konacak ki.
Anlatacağım bilgiler deneyimim ve gördüklerimle araştırdıklarımın arasında bir doğruluktadır. Kesin ve kesin doğruluk söz konusu değildir. Yanlış noktalarım varsa düzeltilebilir. Bu konuda uzman değilim fakat araştırmayı, bilgi edinmeyi oldukça sevdiğim bir konu.

Şimdi fotoğrafını eklediğim kutu apartman içerilerine girecek olan siyah/gri renkli OFDK FTTH fiber kabini. Bu kabin ile sarı/gri renkli fiberoptik tel kablolar dairenize çıkacak.

Dikkat ederseniz bazı binalarda turuncu renkte kalın bir fiberoptik kablo OFDK fiber kabinine direkt bağlanıyor. Bu bizim binamızdaki FTTH OFDK kabini. Görüyorsunuz ki 3 gözlü gri renkte bir f/o kablo giriyor.

Bunun sebebi Türk Telekom'un maliyet sebebiyle FTTH kurulumlarında bu tür çözümlere başvurması. Turuncu renkli f/o kablonun liflerini direkt bir OFDK kutusuna bağlamak yerine bina dışına bir IFDK dış ortam fiber dağıtım kabini yerleştirilip IFDK kabininden OFDK kabinlerine bu gri renkli fiberoptik bağlantı kabloları gidiyor.

Dediğim gibi bazen direkt turuncu renkli kalın kablo ama artık genel olarak hele de site blok olmayan 10,20 daireli apartmanlarda maliyet odaklı çalışarak fiberoptik lifi dağıtarak hizmet vermek daha karlı oluyor TT açısından.

Maalesef IFDK kabin fotoğrafını bulamadım, bizim binanın dışına yerleştirildi ve 3-4 apartmana bu gri kablolar dağıtılıyor. O kadarını söyleyeyim. Kabin takılmadan önce bina önü aynen bu şekildeydi.

Yani an itibariyle direkt bu gördüğünüz turuncu kablonun dağıtılmayıp direkt OFDK kabine bağlanmasıyla önce IFDK dış ortam kabinine gidip apartmanlara gri/siyah renkli f/o 3 gözlü kablo ile ayrılmasının teorik bir farkı yok.

Öte yandan ileri doğru bu liften dağılacak yüksek hızlarda paket ile sunulan arasında yaşanacak hız farkı gibi sorunlar oluşacağına inanıyorum. Çünkü düşününce bir turuncu fiberoptik kablonun bir binaya hizmet etmesiyle birkaç binaya dağılmasını sağlayan kurulum arasında fark bulunuyor. Tabi bunun yanında verilen ONT cihazının 1GPON 2.5G gibi limitlerine göre de alınacak hız değerleri değişiklik gösterecektir. Hoş bu günleri görür müyüz orası ayrı. Kısaca 100 Mbit klasik TT FTTH hızında iki türlü kurulumda da fark oluşmaz.

Altyapının aktif olduğunu nasıl öğreneceğim derseniz ;

Burada FTTx- v1 GPON satırı VAR şeklinde belirtilirse hayırlı olsun. FTTH hizmetiniz aktifleşmiştir. Olan aboneliğinizi ya da yeni abonelik başlatma işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

FTTHkabin.jpg

VDVvGGd-.jpg

Son düzenleme:
Ağzınıza sağlık, son kısımdaki bilgileri ben de biliyorum. Bizim binamız anlık şu şekilde. 2 Bloklu 48 daireden oluşuyor. Kabloları direkt olarak rögar kapağından bizim binamıza çektiler.

bc775afd-e35f-4a56-87d3-bf0748cf51be.png

Ağzınıza sağlık, son kısımdaki bilgileri ben de biliyorum. Bizim binamız anlık şu şekilde. 2 Bloklu 48 daireden oluşuyor. Kabloları direkt olarak rögar kapağından bizim binamıza çektiler.

Eki Görüntüle 1350253
Hocam eğer burası binanızın kömürlük, sığınak gibi yeriyse ki öyle düşünüyorum size direkt turuncu kablo OFDK kabininde sonlanacak şekilde kurulum yapacaklar. Bu güzel bir haber bana sorarsanız. Türk Telekom ve sanırım kullanıcıların attığı görsellere bakarak konuşacak olursak Türknet de şu an bizim kurulumda gözüktüğü gibi bir kurulum yapıyorlar.

Umarım süreciniz benimki gibi uzamaz. Benim sürecim gerçekten çok sıkıcı bir hal aldı.

Attığım 2. ek görselde gördüğünüz turuncu kablo daha sonra bahsettiğim IFDK dış ortam kabinine (gri renkli herhangi bir yazı yazmıyor) bağlandı ve dediğim gibi diğer binalara dağıtım bu dış ortam kabininden sağlandı.

Size direkt OFDK bağlanır. Turuncu kablo ilk görselde gösterdiğim TT OFDK kutusuna gelir diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Evet burası binamızın en alt katı yani sığınak olarak nitelendirebiliriz. Benim de tahminim o yönde fakat kutu konması ayrı + aktifleşmesi ayrı bir dert süreci nasıl hızlandırabilirim diye düşün
Hocam eğer burası binanızın kömürlük, sığınak gibi yeriyse ki öyle düşünüyorum size direkt turuncu kablo OFDK kablosunda sonlanacak şekilde kurulum yapacaklar. Bu güzel bir haber bana sorarsanız. Türk Telekom ve sanırım kullanıcıların attığı görsellere bakarak konuşacak olursak Türknet de şu an size gösterdiğim gibi kurulum yapıyorlar.

Umarım süreciniz benimki gibi uzamaz. Benim sürecim gerçekten çok sıkıcı bir hal aldı.

Attığım 2. ek görselde gördüğünüz turuncu kablo daha sonra bahsettiğim IFDK dış ortam kabinine (gri renkli herhangi bir yazı yazmıyor) bağlandı ve dediğim gibi diğer binalara dağıtım bu dış ortam kabininden sağlandı.

Size direkt OFDK bağlanır. Turuncu kablo ilk görselde gösterdiğim TT OFDK kutusuna gelir diye düşünüyorum.
Evet burası binamızın en alt katı yani sığınak olarak nitelendirebiliriz. Benim de tahminim o yönde fakat kutu konması ayrı + aktifleşmesi ayrı bir dert süreci nasıl hızlandırabilirim diye düşünüyorum.

Merhaba, binamıza uzun uğraşlar sonucunda fiber kablo çekildi fakat kutu konmadı. Kabloyu çeken ekip "Pazartesi kutu konar" dedi ama gelen giden olmadı? Bu süreçte deneyimi olan arkadaşlar kutu ne kadar süre sonra konulur?
Şuan bende o durumdayım. Daireye kadar sarı optik kablo çektiler fakat binaya fiber kutusu konulmadı. Acaba bir gelişme var mı sizde ?

Yeni konular

Geri
Yukarı