TT paketi yükseltilirse taahhüt yenilenir mi?

Yusuf11

Decapat
Yer
Kocaeli
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Intel Core i5 12400F・ASUS ROG STRIX Radeon RX 6750 XT・ASUS PRIME H610M-K・GoodRam 8GB IRDM x2・GoodRam 512GB PX500 Gen3x4 M.2 NVMe・Thermaltake Versa T25 ARGB TG 650W 80+ USB 3.0 Mid Tower Kasa

Razer BlackShark V2 X Gaming Kulaklık・Razer Deathadder V2 Mini Gaming Mouse
Meslek
Öğrenci, Yazılımcı, İngilizce-Türkçe Tercüman
Merhaba. Birkaç haftadır TurkNet'e geçmeyi düşünüyordum. Çünkü kullandığım internet yavaş ve daha iyi bir internet istiyorum. Bugün Türk Telekom'u aradık ve cayma bedelini 1301 TL çıkarttılar.
TurkNet 480 TL'ye kadar ödeseler de yine de bu fiyat fazla olduğundan 1 yıl daha beklemek zorundayım. Sizce şu an kullandığım 16 Mbps TTNET paketimi yükseltmeli miyim, taahhüt yenilenir mi?

Eğer onlardan paket yükseltme teklifi gelir ve kabul ederseniz yeni bir taahhüt süresi başlar. Bu durum aslında mevcut aboneliğin karşılıklı feshedilmesi gibi düşünülebilir. O yüzden cayma bedeli çıkmaz. Ancak o andan itibaren yeni bir 12-24 ay taahhüt süresi başlar.

Paket yükseltmeden aboneliği iptal ettirmek maalesef cayma bedeli gerektiriyor. Başka operatöre geçiş başvurunuz tamamlandığında abonelik feshi gerçekleşir.

Adamlar taahhütsüz aylık fiyatı ederinin çok üstünde tuttuğu için cayma olayı çok sıkıntı. Ancak aboneliğin başlangıcındaki 1-2 ay veya son 1-2 ay iptal edilirse kabul edilebilir fiyat çıkıyor.

İlgili kurumların buna el atıp taahhütlü/taahhütsüz fiyat farkına sınır komulması lazım. Vatandaş mağdur oluyor. Bana da 1,5 sene önce 16 Mbps ADSL için aylık 90₺, taahhütsüz 270₺ dediler. Yani ilerde cayma olduğunda ay başına 160₺ fark olacaktı. Bunu duyunca direkt TT'den kaçtım.

Tamamdır o zaman son 5 ay kala falan Türknet'e geçeyim (2023 başında). 480 TL'sini Türknet ödeyecek zaten geriye kalanı da ben veririm.

Tamamdır o zaman son 5 ay kala falan Türknet'e geçeyim (2023 başında). 480 TL'sini Türknet ödeyecek zaten geriye kalanı da ben veririm.
Bu arada, cayma bedeli hesabında şöyle bir detay daha var. Hatırlatmak isterim. Kullanılan ay sayısı ile kalan ay sayısı kıyaslanır. Az olan üzerinden yani müşteri lehine hesap yapılır. Yani 24 aylık sözleşmede ikinci ay cayılırsa iki aylık indirim tutarı istenir. 23.ayda cayılırsa yine iki aylık indirim bedeli istenir. Ancak söz gelimi 10.ayda cayılırsa geride bırakılan 10 aylık toplam indirim istenir. 14 ay istenmez. İkinci 12 aylık döneme geçildiğinde artık kalan ay sayısından hesap yapılmaya başlanır. Bu yüzden sözleşmenin başları veya sona yakın kısmında cayma size daha az zarar verir. Tabi bunları teyit etmek için caymadan önce arayıp sorun.

Dün Türk Telekom müşteri hizmetlerini arayıp cayma bedelini sorduğumda, bana "sesiniz gelmiyor, kesiliyor sürekli" gibi şeyler söylemeye başlamıştı. Ardından bana direkt aboneliğimi iptal mi ettirmek istediğim falan sorulmuştu. Halbuki ağzımı bile açmadım bu konuda. Bu kadar saçma bir şey görmedim ben.

Yeni konular

Geri
Yukarı