TT taahhüdümden caydım ama olmadı

Mefrak

Hectopat
Makaleler
1
Yer
Bolu
Daha fazla  
Meslek
Hekim
https://www.donanimhaber.com/Taahutlu-sozlesmeden-cayma-ve-ceza-Tuketici-Hakli--106110
Videoya ve kanun maddesine güvendim 2 yıllık taahhüdüm bitmeden sözleşmeden caydım, THH'ye başvurdum ve Türk Telekom savunma bile yazmamasına rağmen haksız bulundum arkadaşlar.
Tüketici kanunu 52. madde 4. fırka: Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.
Bu maddeyi itirazıma yazmama hatta inceleme ve gerekçe bölümünde kendileri bu maddeden bahsetmelerine rağmen haksız bulunmam beni çok şaşırttı. Acaba problem bende mi anlayamıyorum.

THH.png

"AYIPLI HİZMET" Başvurusuyla yaparsanız Kanun ve fıkra belirlemenize gerek yok. Yaşadığınız mağduriyeti ve ayıbı anlatmanız yeterli olacaktır.
Sanırım siz telefonda taahütü uzatılırken söylenen Hız, Kota ve Fiyatı onayladığınız için haklı olmuyorsunuz.
Siz 16. maddeden yagılanmış olabilirsiniz.
6502 Sayılı Kanun, Abonelik sözleşmeleri
MADDE 52 - (4) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıldan daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir. Süresi bir yıldan az olan belirli süreli abonelik sözleşmesinde satıcı veya sağlayıcı tarafından sözleşme koşullarında değişiklik yapılması hâlinde de tüketici sözleşmeyi feshedebilir. Fesih bildiriminin kâğıt üzerinde veya kalıcı veri saklayıcısı ile satıcı veya sağlayıcıya yöneltilmiş olması yeterlidir. Satıcı veya sağlayıcı, abonelik sözleşmesinin feshi için sözleşmenin tesis edilmesini sağlayan yöntemden daha ağır koşullar içeren bir yöntem belirleyemez.

Aslında olan ( Uygulama için çıkarılan yönetmelik maddeleri)
(1)
Abonelik Sözleşmeleri Yönetmeliği;

Taahhütlü aboneliğin süresinden önce feshi
MADDE 16 – (1) Taahhütlü aboneliklerde tüketicinin süresinden önce taahhütlü aboneliğini sonlandırması halinde, satıcı veya sağlayıcının talep edeceği bedel, tüketicinin taahhüdüne son verdiği tarihe kadar tüketiciye sağlanan indirim, cihaz veya diğer faydaların bedellerinin tahsil edilmemiş kısmının toplamı ile sınırlı kalmak zorundadır. Ancak, tüketiciden taahhüt kapsamında tahsil edileceği belirlenen bedellerin henüz tahakkuk etmemiş kısmının toplamının, bu tutardan düşük olması halinde sınır değeri olarak tüketici lehine olan tutarın esas alınması zorunludur.

(2)
Abonelik Sözleşmesinin Feshi ve Sonuçları

Sözleşmenin feshi

MADDE 22 – (1) Tüketici, belirsiz süreli veya süresi bir yıl ve daha uzun olan belirli süreli abonelik sözleşmesini herhangi bir gerekçe göstermeksizin ve cezai şart ödemeksizin istediği zaman feshetme hakkına sahiptir.

(3) Tüketicinin taahhütlü aboneliğini süresinden önce feshetmesi halinde, 16. madde hükmü uygulanır.

"AYIPLI HİZMET" Başvurusuyla yaparsanız Kanun ve fıkra belirlemenize gerek yok. Yaşadığınız mağduriyeti ve ayıbı anlatmanız yeterli olacaktır.
Sanırım siz telefonda taahütü uzatılırken söylenen Hız, Kota ve Fiyatı onayladığınız için haklı olmuyorsunuz.
Siz 16. maddeden yagılanmış olabilirsiniz.
Biliyorum sadece dikkat çekmek istedim. Hangi maddeye göre hakkımı aramak istediğimi belirtmek için. Ayrıca 1 yıldan uzun olunca bir şey talep edilemez diyor benim taahhüdüm 2 yıllıktı.

Heyeti bulup dövün böyle vaziyetin. Abi TT'den memnun olan yok neyine güvenip cayana ceza kesiyorsun.
Hayır adamlar cevap vermeye tenezzül etmemiş ve kendileri de o maddeyi karara yazmışlar nasıl oluyor anlamak mümkün değil.
Kaybettiğinize bende şaşırdım. Acaba her heyet kararı uygulamıyor mu?
THH onursal başkanı çıkmış gönül rahatlığı ile cayabilirsiniz demiş biz de caydık kesin Türk Telekom'un bir kayrılması var çünkü adamlar savunma bile yazmamış kale alıp.

Son düzenleme:
Belki de itiraz şekliniz yanlıştır. Çünkü almadığınız hizmetin ücretini ödemek zorunda değilsiniz. Sizde almadığınız hizmetin ücretini talep etmişler. Ama muz cumhuriyetinde yaşadığımız için pek mantık filan yürütülmüyor malesef.

Belki de itiraz şekliniz yanlıştır. Çünkü almadığınız hizmetin ücretini ödemek zorunda değilsiniz. Sizde almadığınız hizmetin ücretini talep etmişler. Ama muz cumhuriyetinde yaşadığımız için pek mantık filan yürütülmüyor malesef.
Ben kesin gözüyle bakıyordum iade olacağına hatta evrak elime gelince savunma yapılmadığını görünce tamam sıkıntı yok dedim ama saçmalık gerçekleşmiş.

Ödeyip başvurdum 2 yıllık taahhüt vardı 7 ay kalmıştı sanırım, neye göre belirlendi ücret bilmiyorum indirimli kampanya ücreti şeklinde geldi faturaya fazla olan.

Geri
Yukarı