Tükenmez kalem ile araç lastiğini tamir etmek mümkün

er2grul

Hectopat
Makaleler
2
Dün gece başımızdan geçen zorlu olaydan bir tükenmez kalem ve bir çakmak ile nasıl kurtulduğumuzu anlatmak isterim.
İl merkezinden çok uzakta bulunan ilçemizin, ilçe merkezinden çok daha uzakta olan köyünün, köye oldukça uzak mesafede bulunan göletine balık tutmak için gittik. Burada telefon hiçbir şekilde çekmeketedir.
Aracımızı göletin kenarına parkettik ve balık tutmak için hazırlandık. O sırada, aracın lastiğinden fıss sesi geldiğini fark ettim. Lastikteki hava hızla boşalıyordu. Hemen aracı yol kenarına çektik, 10 dakika kadar sonra lastik tümüyle indi. O sırada dağdan köye inen traktörcülere kompresör sorduk. Sonunda lastiği şişirmek için bir makine edinebildik. Lastiği şişirmeye başladık ama asla fayda etmiyor. Bastığımız hava da direkt iniyor zaten. (Stepne arızalı.)
Lastiğin deliğini kapatacağız ama hiçbir şeyimiz yok. Çaresiz bir şekilde bekliyoruz.
Torpidoyu aradım ve deliğe tıkayacak bir şey bulamadım. Sonunda arabadaki tükenmez kalemi kullanmak aklıma geldi. Tükenmez kalemin arkasındaki çubuğu kırdık, sivri kısmını deliğe sokmaya çalıştık ama fayda yok. Delik, havayı hızla çıkartacak kadar büyük ama hiçbir şeyin girmeyeceği kadar küçük.
Bir çakmak ile, çubuğu erittik ve deliğe zor şer soktuk.
Tükenmez kalemin arkasından çakmak ile yaktık ve yavaş yavaş yanarak erimeye başladı. Tam iyice eriyince kalın bir demir parçasıyla arkasına bastırdık ve presledik. İşe yaradı. Hava yine kaçıyor ama yok sayılacak kadar. Hemen bastık havayı, bölgeyi gece karanlığında terk ettik.

Tükenmez kalem hayatınızı kurtarmaz ama kimi zaman işinize yarayabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı