Tüketici Hakem Heyeti kararından sonra ne yapılmalı?

Yer
Eagle Mars Colony
İdefix'ten aldığım elektrikli scooter hakkında tüketici haklarına başvurdum ve geçen hafta çıkan kararda değişim talebim kabul edilmiş. Tebligat henüz elime ulaşmadı ancak ulaştıktan sonra ne yapmam gerekiyor? Doğrudan firmayla iletişime geçip, eğer anlaşırsak, kararı uygulatabiliyor muyum yoksa 15 günlük süreyi beklemem mi gerekli?

İdefix'ten aldığım elektrikli scooter hakkında tüketici haklarına başvurdum ve geçen hafta çıkan kararda değişim talebim kabul edilmiş. Tebligat henüz elime ulaşmadı ancak ulaştıktan sonra ne yapmam gerekiyor? Doğrudan firmayla iletişime geçip, eğer anlaşırsak, kararı uygulatabiliyor muyum yoksa 15 günlük süreyi beklemem mi gerekli?
Online platformda kararı görebiliyor olman gerekiyor.

Firmaya kararı alıp başvurabilirsin. Genelde uğraştımayıp kararla yardımcı oluyorlar. İşin kuralı nasıl diyorsan; THH tarafından kararın firmaya iletilmesi gerekiyor. Bize onlar tarafından karar iletilmedi henüz derse firma sana, bu kez süreyi bekleyip süre sonunda tekrar iletişime geçmen gerek.

Eğer firma hala gelmedi diyorsa THH'ye gidip gönderi bilgilerini talep edebilirsin. Firmalar genelde ''Ulaşmadı'' ayağını tüketiciyi yormak için sıkça kullanıyor.

Firmaya mail ya da telefon yoluyla ulaşabilirsiniz. Eğer firma karara bir itirazda bulunmayacaksa değişimi yaparlar.

Online platformda kararı görebiliyor olman gerekiyor.

Firmaya kararı alıp başvurabilirsin. Genelde uğraştımayıp kararla yardımcı oluyorlar. İşin kuralı nasıl diyorsan; THH tarafından kararın firmaya iletilmesi gerekiyor. Bize onlar tarafından karar iletilmedi henüz derse firma sana, bu kez süreyi bekleyip süre sonunda tekrar iletişime geçmen gerek.

Eğer firma hala gelmedi diyorsa THH'ye gidip gönderi bilgilerini talep edebilirsin. Firmalar genelde "ulaşmadı" ayağını tüketiciyi yormak için sıkça kullanıyor.

Evet kesinlikle haklısın. "ulaşmadı" ibaresini duyduğunda, firmanın mail adresine sen e-belge olarak yolla. Son aşamada iyiden iyiye yormaya çalışıyorlar çünkü. (her firma için değil tabii)

Evet kesinlikle haklısın. "ulaşmadı" ibaresini duyduğunda, firmanın mail adresine sen e-belge olarak yolla. Son aşamada iyiden iyiye yormaya çalışıyorlar çünkü. (her firma için değil tabii)
Aynen öyle. Cepport Xiaomi telefonum için çarşamba gönderdiğim kararda cuma günü para iadesi yapmıştı.

@Cozen24 @KnifeRex @Mchd26 Cevaplarınız için teşekkür ederim. Ürünü aldığım zaman ilk önce değişim talebiyle İdefix'e gönderdiğimde çok zorluk çıkartmıştılar. Birazdan arayacağım kendilerini umarım zorluk çıkartmazlar yine.
Bugün İdefix'ten aradılar ve ürünü geri göndermemi istediler. Sürecin nasıl işleyeceği hakkında bilgi almak istediğimde, ürünün bir inceleme sürecinden geçeceğinden bahsettiler. Ne demek istediklerini tam anlamadım ancak yine zorluk çıkaracaklarını sezdim. Muhtemelen 15 günlük süre geçtikten sonra direkt kararı uygulatacağım.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı