Tüm insanlar nerede?

İnsanlar hakkındaki fikrimi öğrenmek istiyorsanız şu videoya bir bakın:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Z kuşağı çok bilinçsiz genel itibari ile. TikTok'ta Zafer Partisi editi yapar hayatında Nihal Atsız okumamıştır mesela ya da aynısı sol kesim için de geçerli. Okumuyoruz, dinlemiyoruz konuşmuyoruz.

Bir kesim baba parası yiyip popüler kültürün en başı olan Starbucks, Mackbear, Rootraft gibi kafelerden çıkmayan kesim. Orada tanıştığı züppelerle takılır 2 gün sonra cıvık ilişkilerine son verirler.

Bir kesim sosyal medyayı karşı cins için kullanıp gündelik zevkler için yaşarlar.

Bir kesim ise sabah okula gider gelir çantayı fırlatır Valorant oynar.

Böyle hayat geçmez arkadaşlar! Şu an benden 1-2 yaş büyük forum arkadaşlarımız oy kullanıyor. Çoğunun da düşüncesinde henüz hür bir fikir sahibi olduğunu düşünmüyorum. Zamanımızı ayırdığımız okul da bize yakın tarih anlatmıyor. Neyin ne olduğunu bilmeden ilerliyoruz.

Ben de kitap okumaktan nefret ederdim, edebiyat öğretmenim benle çok dalga geçti. Sınıfta konuşurken eşitliğin yanlış olduğunu düşündüğümü belirtiyordum. Çünkü bu ülke Türk Devleti ve doğal olarak da bu coğrafyada üstün olan Türk'tür dedim. O da görüşüme saygı duyduğunu söyledi kaç kere Nihal Atsız okuduğumu sormuştu, güzel bir dille gömdü beni. Ondan sonra kitap okumaya başladım. Geç kaldığımın farkındayım.

Düşünsene 2016'da çıkmış bir oyuna popüler kültür köleliği diyorsun. :D
Popüler kültür kelimesinin tam anlamıyla karşılığı bu bence:
1665946949588.png

1971'de kurulmuş hatta. Bu da popüler kültür köleliğidir bence. Küçük esnafta içtiğin kahvenin tadını hiç bir firmalaşmada alamazsın.
Katılmıyorum.
Popüler kültürü oluşturan kişiler zaten toplumdur, niye sevdiği şeyle ilgileniyor diye kölesi olsun?
Bu da senin görüşün, saygı duyuyorum ama çoğu insan popüler olduğu için o şeyle ilgileniyor bence. Buna en basitinden İstanbul takımları gibi örnek verebilirim.

Şimdi hocam okula gidiyorum erkeklerin yüzde 90'u Valorant veya Clash Royale hakkında konuşuyor. Ben genellikle tarih, din veya siyaset konuşmayı seven biriyim. Bu sadece okulda değil neredeyse hayatımın her yerinde ancak Technopat veya bir Discord sunucusuna girdiğim zaman pek çok kişiyi gerçek hayatta tanısam kafam uyacak tipler bu neden böyle?
Mesela @Alizm gibi insanlarla tanışsam iyi anlaşacağımı düşünüyorum.
Sen valorant-clash royale demişsin. Bunun bir de sürekli araba al-sat/araba arızaları, ev al-sat ve piyasası muhabbetleri var. Tabi bunlar biraz daha 35li 40lı yaş muhabbetleri. 😂 İş yerinde şu muhabbetlerden bıktım artık. Rüyalarımda bazen araba tamir ediyorum.

Okulda Clash Royale oynuyoruz diye cahil, aptal insanlar olmuyoruz. Yozlaşmış iğrenç siyasetin döndüğü, dinden insanların sıkıldığı bir toplumda din-siyaset tartışmayı savunmayın. Sosyal medyada bile gördüğüm bütün siyasileri engelliyorum. Bunları konuşmanın kimseye faydası falan da yok. Sınıflardayken bu konuları konuşmak yerine kısa zamanımızı eğlenceli geçirmek istiyoruz. Üniversite öğrencisiyim bu arada küçük çocuklar değiliz.
Evdeyken insanların nelerle ilgilendiği, hangi kitapları okuduğu, hangi araştırmaları yaptığını bilemezsiniz. Uzaktan gördüğünüz kadarıyla insanın ne kadar dolu olduğunu da bilemezsiniz.

Burada kafanıza uyan insanların olduğunu düşünmenizin sebebi de açık. Gün içerisinde etrafınızdaki iletişime geçebileceğiniz insan sayısı ile Türkiye'nin en büyük forumlarından birindeki insan sayısını bir karşılaştırın. Üstelik forumdaki konular kategorize edildiğinden ortak noktalara sahip insanlarla birlikte olabiliyorsunuz.

Burada kafanıza uyan insanların olduğunu düşünmenizin sebebi de açık. Gün içerisinde etrafınızdaki iletişime geçebileceğiniz insan sayısı ile Türkiye'nin en büyük forumlarından birindeki insan sayısını bir karşılaştırın. Üstelik forumdaki konular kategorize edildiğinden ortak noktalara sahip insanlarla birlikte olabiliyorsunuz.
Ya sıkıntı orada işte bu insanlar neden benim gerçek hayatımda yok?

Z kuşağı çok bilinçsiz genel itibari ile. TikTok'ta zafer partisi editi yapar hayatında nihal atsız okumamıştır mesela ya da aynısı sol kesim için de geçerli. Okumuyoruz, dinlemiyoruz konuşmuyoruz.

Bir kesim baba parası yiyip popüler kültürün en başı olan Starbucks, mackbear, rootraft gibi kafelerden çıkmayan kesim. Orada tanıştığı züppelerle takılır 2 gün sonra cıvık ilişkilerine son verirler.

Bir kesim sosyal medyayı karşı cins için kullanıp gündelik zevkler için yaşarlar.

Bir kesim ise sabah okula gider gelir çantayı fırlatır Valorant oynar.

Böyle hayat geçmez arkadaşlar! Şu an benden 1-2 yaş büyük forum arkadaşlarımız oy kullanıyor. Çoğunun da düşüncesinde henüz hür bir fikir sahibi olduğunu düşünmüyorum. Zamanımızı ayırdığımız okul da bize yakın tarih anlatmıyor. Neyin ne olduğunu bilmeden ilerliyoruz.

Ben de kitap okumaktan nefret ederdim, edebiyat öğretmenim benimle çok dalga geçti. Sınıfta konuşurken eşitliğin yanlış olduğunu düşündüğümü belirtiyordum. Çünkü bu ülke Türk devleti ve doğal olarak da bu coğrafyada üstün olan Türk'tür dedim. O da görüşüme saygı duyduğunu söyledi kaç kere nihal atsız okuduğumu sormuştu, güzel bir dille gömdü beni. Ondan sonra kitap okumaya başladım. Geç kaldığımın farkındayım.

İlk önce bu dediğiniz sadece Z kuşağı ile alakalı bir durum mudur?
Ne zaman bu ülkenin azınsanmayacak bir yüzdesini oluşturan kesim entelektüel oldu da Z kuşağına böyle bir itham yapıyorsunuz?
Z kuşağını üstün gördüğüm için yazmadım yanlış anlamanızı istemem amma velakin güzide ülkemizde halkımıza kötü şeyler yaşatmış, menfaatleri için devletinin amacını saptırmış insanları hala iktidar bellerken, bu ülkenin rezaletlerini 1 gün konuşup öbür gün unuturken, halk kitaba, ilim irfana değer biçmiyorken bu sorunlar Z kuşağının değil sen ben dahil herkesin proble midir?

Bu da senin görüşün, saygı duyuyorum ama çoğu insan popüler olduğu için o şeyle ilgileniyor bence. Buna en basitinden İstanbul takımları gibi örnek verebilirim.

Mesele popüler kültürün kötü bir şey olması değil, popüler kültürün değeridir.
Popüler kültürümüzün ekseriyetini kitaplarımız, tiyatro oyunlarımız, kaliteli film ve dizilerimiz oluştursa popüler kültür kötü olur muydu?

@Dwelf Z kuşağı acayip derecede şişirilen bir balondur. %5'lik kitle hariç geriye kalanı işe yaramaz egolu toxiclik yapan klavye bebesi olan bir kuşaktır.

Bu kuşak yok özgürlükçüymüş bilemem ne. Eğer Y kuşağı ile Z kuşağının dünyaya gelişi degişseydi. Demek istediğim Z kuşağı 80'li yıllarda dünyaya gelseydi. Hiçbir vasfı olmayan boş bir kutu olurdu.

Geri
Yukarı