Türk dili ve edebiyatı konuşma ödevi

Pc_Tahmin

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar benim özgürlük konulu bir konuşma sınavım var. Sizden ise metnimi değerlendirmenizi rica ediyorum.

Demokrasi kelime anlamı itibarıyla halkın egemenliğini esas alan yönetim biçimidir Tarihsel manada ise ilk örneklerine Atina'da rastlanmaktadır. Bu kavram dile kolay gelse de fransız ihtilali gibi büyük olaylara zemin hazırlamıştır. Ülkemizde ise demokrasinin tarihi 1870'li yıllara kadar dayanır. 1923 yılında ise Turkiye Cumhuriyeti döneminde ise tam anlamıyla demokrasi dönemi başlar. Tarihsel anlamının yanında demokrasiye birçok atıf yapılmıştır. Bu atıflardan doğan türleri de vardır. Liberal demokrasi, anayasal demokrasi, sosyal demokrasi demokrasinin türlerine örnek teşkil eder. Demokrasinin türleri aynı zamanda çok kutuplu dünya düzenine neden olan etkenlerdendir. Demokrasi yalnızca bunlarla sınırlı değildir. Demokrasi özgürlüğün teminatıdır. Bu yönüyle demokrasi fiilen tam anlamıyla uygulandığı zaman özgürlük kaçınılmaz olur.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sınavınız en az 1dk olması gereğiyle elinde defterle deftere ara sıra bakarak sınıfla etkileşim içinde anlatacağın metin yeterli olacaktır.

Süre limitin varsa veya yapayım kurtulayım kafasındaysan gayet kafi ama ben olsam Atina'da rastlanan örneklerden kısaca bahsedebilirsin ve buradaki demokrasinin sadece şehirli erkeklere özgü olduğunu, Fransız ihtilali dönemindeki düşünce ve fikirler içinde bir cümle ekleyebilirsin. 1870'li yıllarda meşrutiyetin ilanı ile... diye bir cümle ekleyip bunun da nasıl eksik olduğunu bahsedip 23 dönemi içinden de bir cümle eklenebilir.

Geri
Yukarı