Türk doktorların üşengeçliği babaannemi öldürdü

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
14
Yer
Ötüken
3.5 senedir sağdan felçli olarak yatıyordu. Bebek gibi bakıyorduk daha sonra zaten her sene olduğu gibi 36 gün önceki Cuma günü yanlışlıkla göbekteki mama hortumunu çıktı. Bilmeyenler için mama ağızdan verilmediği için göbek delinerek sonta tarzı plastik takılıyor. Oradan hortumla makine otomatik mama veriyor.

Hastaneye götürdük, doktor uzun bir bekletmeden sonra baktı. Doktor hafta sonuna denk geldiğini söyleyerek geçici plastiği takmadı. Babam ısrar etse de kapanmaz dedi. Cuma günü babamla doktorun arasında geçen diyaloğa göre doktor gerek yok demiş. Kapanmazmış ona göre. Daha sonra üsttekilerden onay gelmediği için ameliyata başlamıyorlarmış. Yani mesai saatleri içerisinde üşeniyorlarmış diğer adıyla.
Pazartesi günü gittiklerinde delik kapanmış ve dengesiz tansiyon görülmüş. Enfeksiyondaki bir mikrop yok edildiğinde diğer türünü yok etmekle uğraştılar. 3 kalp durmasından sonra 4. de yapamadılar. Bunun sonucunda enfeksiyon kaptığı için 90 yaşındaki babaannem 35 günlük servis-yoğun bakımdan sonra melek oldu. Tamamen 1 plastik parçasının takılmaması, deliğin temiz tutulmaması ve vücut direncinin düşük olmasından dolayı dayanamadı. Mesajlarda kurtuldu gibi saçma şeyler yazmazsanız sevinirim. Ben babaannemle büyüdüm ve insanın başına gelmeden değeri anlaşılmıyor.

Yabancılar Türkiye'de sağlık görmek için geldiklerinde A kalite özel hastanede işlerini hallediyorlar. Devlet hastanesinde sürünmüyorlar. Tıp sistemimiz eğitim sistemi kadar berbat bunu asla unutmayın. Baş ağrısını acile kabul edecek kadar acınası ve ezik. Babam Avusturya'da ameliyat oldu. İlçe olarak geçen mekan aşağı yukarı Ankara/Kızılcahamam'dan bile küçük. Ama İstanbul'daki hastaneden bile daha kaliteli. Yaptıkları pansumanda bile özel hava geçiren bal petek desenli sünger kullanıyorlar. Ameliyat öncesi açtığım konu:

Hastane:

Babannenizi öldüren Türk doktorların üşengeçliği değil Türk sağlık sistemidir.
Yüzbinlerce göçmen aldılar, bir sürü çocuk yapın dediler. Giden doktorlara da giderlerse gitsin dediler.
Kalanlara saat başı 15 hasta kitlediler, günde 16 saat çalıştırdılar. Sonuç ortada.

Doktor haksız ama ameliyat için işin iç yüzünü bilmeden yorum yapmak doğru olmaz bence.

Paraya kıyarsanız çoğu Avrupa ülkesindeki sağlık hizmetinden daha iyi hizmet alırsınız.

3.5 senedir sağdan felçli olarak yatıyordu. Bebek gibi bakıyorduk daha sonra zaten her sene olduğu gibi 36 gün önceki cuma günü yanlışlıkla göbekteki mama hortumunu çıktı. Bilmeyenler için mama ağızdan verilmediği için göbek delinerek sonta tarzı plastik takılıyor. Oradan hortumla makine otomatik mama veriyor.

Hastaneye götürdük, doktor uzun bir bekletmeden sonra baktı. Doktor hafta sonuna denk geldiğini söyleyerek geçici plastiği takmadı. Babam ısrar etse de kapanmaz dedi. Cuma günü babamla doktorun arasında geçen diyaloğa göre doktor gerek yok demiş. Kapanmazmış ona göre. daha sonra üsttekilerden onay gelmediği için ameliyata başlamıyorlarmış. Yani mesai saatleri içerisinde üşeniyorlarmış diğer adıyla.
Pazartesi günü gittiklerinde delik kapanmış ve dengesiz tansiyon görülmüş. Enfeksiyondaki bir mikrop yok edildiğinde diğer türünü yok etmekle uğraştılar. 3 kalp durmasından sonra 4. de yapamadılar. Bunun sonucunda enfeksiyon kaptığı için 90 yaşındaki babaannem 35 günlük servis-yoğun bakımdan sonra melek oldu. Tamamen 1 plastik parçasının takılmaması, deliğin temiz tutulmaması ve vücut direncinin düşük olmasından dolayı dayanamadı. Mesajlarda kurtuldu gibi saçma şeyler yazmazsanız sevinirim. Ben babaannemle büyüdüm ve insanın başına gelmeden değeri anlaşılmıyor.

Yabancılar Türkiye'de sağlık görmek için geldiklerinde a kalite özel hastanede işlerini hallediyorlar. Devlet hastanesinde sürünmüyorlar. Tıp sistemimiz eğitim sistemi kadar berbat bunu asla unutmayın. Baş ağrısını acile kabul edecek kadar acınası ve ezik. Babam Avusturya'da ameliyat oldu. İlçe olarak geçen mekan aşağı yukarı Ankara/Kızılcahamam'dan bile küçük. Ama İstanbul'daki hastaneden bile daha kaliteli. Yaptıkları pansumanda bile özel hava geçiren bal petek desenli sünger kullanıyorlar. Ameliyat öncesi açtığım konu:

Hastane:

Yani...aslında yapacak hiçbir şey yok ama denecek çok şey var. Hastaneyi belirttiğiniz iyi olmuş. Böyle insanları gördükçe bende zaten psikolojik olarak genelleme yapıp diğer insanlara karşıda aynı duyguyu takınıyorum. Senin amacın zaten insanların iyi olmasını sağlamak. Zor bir şey de değil aslında ha. Sanki bana 24 saatlik operasyon yapacak. Tabii onların umurunda değildir şimdi hiçbir şey. Paramı alayım keyfime bakayım düşüncesindeler.

3.5 senedir sağdan felçli olarak yatıyordu. Bebek gibi bakıyorduk daha sonra zaten her sene olduğu gibi 36 gün önceki Cuma günü yanlışlıkla göbekteki mama hortumunu çıktı. Bilmeyenler için mama ağızdan verilmediği için göbek delinerek sonta tarzı plastik takılıyor. Oradan hortumla makine otomatik mama veriyor.

Hastaneye götürdük, doktor uzun bir bekletmeden sonra baktı. Doktor hafta sonuna denk geldiğini söyleyerek geçici plastiği takmadı. Babam ısrar etse de kapanmaz dedi. Cuma günü babamla doktorun arasında geçen diyaloğa göre doktor gerek yok demiş. Kapanmazmış ona göre. Daha sonra üsttekilerden onay gelmediği için ameliyata başlamıyorlarmış. Yani mesai saatleri içerisinde üşeniyorlarmış diğer adıyla.

Yabancılar Türkiye'de sağlık görmek için geldiklerinde A kalite özel hastanede işlerini hallediyorlar. Devlet hastanesinde sürünmüyorlar. Tıp sistemimiz eğitim sistemi kadar berbat bunu asla unutmayın. Baş ağrısını acile kabul edecek kadar acınası ve ezik. Babam Avusturya'da ameliyat oldu. İlçe olarak geçen mekan aşağı yukarı Ankara/Kızılcahamam'dan bile küçük. Ama İstanbul'daki hastaneden bile daha kaliteli. Yaptıkları pansumanda bile özel hava geçiren bal petek desenli sünger kullanıyorlar. Ameliyat öncesi açtığım konu:

Hastane:
Başınız sağolsun, Allah sabır versin. Benim babaannem de 86 yaşında vefat etti. Maalesef bu ülkede genç olmak zor olduğu gibi yaşlı olmak da zor. Çünkü hastane çalışanlarından doktoruna dek gidici gözüyle bakıyorlar ve özenmiyorlar. Normal sağlıkta ve dinçlikteki hastayı bile yatalak hale getirme ihtimalleri var. Bize, babaannemi yoğun bakıma almaları gerektiğini söylediler ama orda çok mutsuz ve huzursuzdu devamlı eve gitmek istiyordu. Hatta hemşirelere bağırıp anavrat sövüyordu. Biz de onu eve götürdük en azından huzur içinde vefat etti. Allah rahmet etsin. Mekanları cennet olsun.

Son düzenleme:

Hastane:
Başınız sağ olsun, anılarınız sizi hep mutlu etsin.

Olayların arka planını ne siz ne biz tam olarak bilebiliriz emin olun doktor arkadaşlarınız olsa size neler yaşadıklarını anlatsa daha sağlıklı empati yapabilirsiniz bu konuda çok sinirli ve yargılayıcı olmamak lazım. Üşengeçliği yüzünden öldü demek biraz yargısız infaz olabilir ancak sizin durumunuzda ben küfürler de edebilirdim o yüzden asla yaptığınız yanlış diyemem sadece biraz acınızın dinmesine izin verin o zaman daha sağlıklı bakabilirsiniz.
Doktorların çalışma şartları, sunulan imkanlar ve uğradıkları şiddet, mobing gibi şeyleri görebilmek aynı zamanda babannenizin doğal bir süreç sonrası yani yaşlanma sonrası vücudunun artık bizler gibi güçlü olmaması küçük bakterilerin bile ciddi problemler yaratabilmesi zaten insanı ölümlü kılan mekanizmadır, hepimiz için bu böyle olacaktır.

7 yıl aralıksız baktığımız, üniversite sınavı zamanımda lisede müdürümden özel istisna ile izin alıp şehir dışında aylarca hastanelerde refakat ettiğim, yıllarca sırtımda taşıdığım dedem de bu sürecin başında sadece ayak parmağını duvara vurmuş ve yara yapmıştı, sürecin sonunda dizinden ampute edilmişti. Öldüğünde ne kadar yıkılsak da bu süreç hepimiz için var ve sağlık hizmeti aldığımız o koskoca yıllar boyunca doktorların nelerle uğraştığını çok kez gözlemledim.

Konu özelinde belkide suçlular bilemiyorum ancak bizi iyileştirmek için çoğu zaman şahsi hayatlarından bile fedakarlık eden eğer özelde değilse 3 kuruş paraya (yaptıkları işe göre çok düşük alıyorlar) çalışan insanlar onlar ve emin olun herkes sen ben gibi medeni değil neler oluyor, neler yaşıyorlar. Asla da doktor savunuculuğu yapmıyorum çok bariz çok kötü doktorlara da denk geldim, 400km yol gidip muayene olmaya çalıştığım doktor yüzüme bakmayıp bildiğin azarlayıp göndermişti beni 20 yaşında bir genci bir hastalık ile başbaşa bırakmıştı, böyleleri de mevcut ancak binde bir.

Geri
Yukarı