Üşengeçliği nasıl yenebilirim?

00aali00

Femtopat
Arkadaşlar, 11. sınıfa geçtim ve 8. sınıftan beri yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyordum. Ancak üşengeçlik beni ele geçirdi ve şimdi 11. sınıfa geldim, tekrar yazılıma başlamayı düşünüyorum. Ancak sanki çok geç kalmış gibi hissediyorum. Genel olarak temel algoritma bilgisine sahibim, fakat bu üşengeçlik sorununu nasıl aşabilirim? Yazılım benim için bir hobi, bu yüzden zorunlu çalışma gerektirmiyor. Eğer sizde benzer bir durum yaşasaydınız, üşengeçliği nasıl aşmayı düşünürdünüz? Şu an düşündükçe üzülüyorum çünkü bu 3 yıl boyunca günde sadece 2 saat yazılım çalışsaydım, şimdi daha fazla bilgiye sahip olabilirdim.

Seni yapmaya başlatacak bir şey lazım ki motive ol.

Arkadaşlar, 11. sınıfa geçtim ve 8. sınıftan beri yazılım öğrenmeye başlamayı düşünüyordum. Ancak üşengeçlik beni ele geçirdi ve şimdi 11. sınıfa geldim, tekrar yazılıma başlamayı düşünüyorum. Ancak sanki çok geç kalmış gibi hissediyorum. Genel olarak temel algoritma bilgisine sahibim, fakat bu üşengeçlik sorununu nasıl aşabilirim? Yazılım benim için bir hobi, bu yüzden zorunlu çalışma gerektirmiyor. Eğer sizde benzer bir durum yaşasaydınız, üşengeçliği nasıl aşmayı düşünürdünüz? Şu an düşündükçe üzülüyorum çünkü bu 3 yıl boyunca günde sadece 2 saat yazılım çalışsaydım, şimdi daha fazla bilgiye sahip olabilirdim.
Yenemezsin.
Bi anda yapılan bir şey sigarayı bırakmak gibi.

Yazılıma başladığın zaman motivasyonun sürekli üstlerde olsun. Kendini ödüllendir.

Dostum şunu öncelikle içtenlikle söyleyebilirim ki kesinlikle geç kalmadın, bunu en başta kafandan atman gerek. Üşenmenin en başlıca sebebi kendini her dakika suçlamaktır. Suçlanacak bir şey yok, yaşın gerçekten çok genç; hiçbir kaybın yok, aksine altyapın var matematik algoritma vs. biliyorsun. Kendin başta olmak üzere kimsenin seni başka birşeyle kıyaslamasına izin verme. Kendine harekete geçmek için tarihler zamanlar belirle ama boğmadan. Boğarak yaparsan başta verim alırsın fakat uzun vadede yine içine kapanırsın. Kendi kendine zarar verme moralini hep yüksekte tut.

Hiç geç değilsin. Beni ve diğer insanları bilsen asla geciktim demezdin.
Zamanımızda çoğu insan işi olmasına rağmen kenardan yazılım öğrenip o mesleğe geçebiliyor. Dünya üzerinde bir sürü insan bilgisayarlarla ilgili işler öğrenip,zorlu koşullara rağmen başarı elde edebiliyorlar.

Üşengeçlik konusunda bende bişey yapamadım. Bir çözüm bulursam bana da söyle.

Teoride belki şunlar iş görebilir :1 Planlı olmak
2 Yazılım öğrenmekle alakalı etkinliklere katılmak
3 O konuda arkadaş edinmek
4 İnternetten kursları falan izlemek
Bulursan bir yöntem bana da söyle.

Ama hiç geç değilsin onu bil.

Seni yapmaya başlatacak bir şey lazım ki motive ol.

Teşekkür ederim 🥰

Yenemezsin.
Bir anda yapılan bir şey sigarayı bırakmak gibi.

Hocam bana göre insanlar kendilerini zorladıklarında her şeyi başarabilirler.

3'e kadar içinden say ve yapmaya başla. Bazıları için komik gelebilir ama basit ve etkili.

Teşekkürler deneyeceğim.

Vallahi ben bir ara dersleri boşladım, sonrasında sanayiye gittim bir süre. Okula geri döndüğümde o seneden sonra hep taktir aldım.

Tebrik ederim hocam.

Yazılıma başladığın zaman motivasyonun sürekli üstlerde olsun. Kendini ödüllendir.

Teşekkürler hocam deneyeceğim.

Dostum şunu öncelikle içtenlikle söyleyebilirim ki kesinlikle geç kalmadın, bunu en başta kafandan atman gerek. Üşenmenin en başlıca sebebi kendini her dakika suçlamaktır. Suçlanacak bir şey yok, yaşın gerçekten çok genç; hiçbir kaybın yok, aksine altyapın var matematik algoritma vs. biliyorsun. Kendin başta olmak üzere kimsenin seni başka bir şeyle kıyaslamasına izin verme. Kendine harekete geçmek için tarihler zamanlar belirle ama boğmadan. Boğarak yaparsan başta verim alırsın fakat uzun vadede yine içine kapanırsın. Kendi kendine zarar verme moralini hep yüksekte tut.

Çok sağ olun hocam 🥰

Hiç geç değilsin. Beni ve diğer insanları bilsen asla geciktim demezdin.
Zamanımızda çoğu insan işi olmasına rağmen kenardan yazılım öğrenip o mesleğe geçebiliyor. Dünya üzerinde bir sürü insan bilgisayarlarla ilgili işler öğrenip, zorlu koşullara rağmen başarı elde edebiliyorlar.

Üşengeçlik konusunda bende bir şey yapamadım. Bir çözüm bulursam bana da söyle.

Teoride belki şunlar iş görebilir: 1 planlı olmak.
2 yazılım öğrenmekle alakalı etkinliklere katılmak.
3 o konuda arkadaş edinmek.
4 internetten kursları falan izlemek.
Bulursan bir yöntem bana da söyle.

Ama hiç geç değilsin onu bil.

Çok teşekkür ederim. Eğer üşengeçliği yenebilirsem buraya yazarım.

Geri
Yukarı