Türk kahvesi ile espresso yapılır mı?

rmixbugra

Hectopat
Daha fazla  
İyi akşamlar dostlar, bugün Starbucks'tan "espresso roast" çekirdek kahvesini aldım ve kasada espresso ölçüsünde çekilmesini istedim. Ancak elimdeki diğer kahveler ile karşılaştırdığımda daha ince, adeta Türk kahvesi ölçüsünde, bir kahve var. Az önce makinemde her zamanki sabit ölçüm ile denediğinde (normalde 7 saniye 28 ML kahve alırım) aynı sürede 4-5 ML akış alabildim. Ardından portafitreye baktım ve kahvenin içerisinden neredeyse hiç su geçmediğini fark ettim. Sorun bende mi yoksa çekimde mi? Şimden bütün cevaplarınız için teşekkür ederim.

Normalde espresso akışı 18 gram double shot için 36 gram espresso çıkışı 30 saniye civarlarında olmalı. Siz 7 saniyede 28 mL çıktı alıyorsanız çok hızlı akıyordur yani underextracted'dır, daha ince öğütülmeli. Ancak dediğiniz gibi 4-5 mL için 7 saniye geçmişse de bu biraz fazla ince öğütülmüştür bu yüzden biraz daha kalın öğütülmelidir. Önerim kaliteli bir espresso öğütücüsü alabilirseniz her çekirdekte öğütüm ayarı değiştiğinden istediğiniz ayarı tutturabilirsiniz.

Normalde espresso akışı 18 gram double shot için 36 gram espresso çıkışı 30 saniye civarlarında olmalı. Siz 7 saniyede 28 ML çıktı alıyorsanız çok hızlı akıyordur yani underextracted'dır, daha ince öğütülmeli. Ancak dediğiniz gibi 4-5 ML için 7 saniye geçmişse de bu biraz fazla ince öğütülmüştür bu yüzden biraz daha kalın öğütülmelidir. Önerim kaliteli bir espresso öğütücüsü alabilirseniz her çekirdekte öğütüm ayarı değiştiğinden istediğiniz ayarı tutturabilirsiniz.

Kahve şu anda yanımda, (temp işlemini hatalı yaptığımı düşünüyorum) bugün 1-2 numara daha küçük öğüteceğiz. Tahminime göre bu sefer daha stabil, olması gereken gibi, bir durum olacak. Ayrıca öğütücü Sb gibi büyük markaların kullandığı kaliteli bit öğütücü. En kötü ihtimalle marka sorunu yeni çekirdek ile çözecektir diye düşünüyorum. Gelişmelerden haberdar edeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı