Steam Türk lirası desteğini kesiyor

• Konuyu başlatan Perax
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 2B
  • Görüntüleme 101B
Bundan 10 yıl önce de bir şey bildikleri yoktu.

Putin ile 2. buluşmasında hala ilk defa tanışıyormuşçasına ezberlediği ''nice to meet you'' cümle kalıbını papağan gibi tekrar edenler yönetiyor ülkeyi.

Bundan 10 yıl sonra da bir şey bildikleri olmayacak.

Bu forumdaki aklıselim beyinler bir araya gelse, mevcut hükümetten, bu forumun %1'i edecek kadar totoya sürülecek beyin çıkmaz.

Steam.png

Crack'e tekrar döneceğim gibi gözüküyor.

Son düzenleme:
Türkiye’de korsan oyun zirveye çıkacak büyük ihtimalle.

Eski altın çağlar geri dönüyor. Bugün de Erdoğan "Hamas terör örgütü değildir" demiş, hayır zaten Türkiye'nin ödemeleri bu kışındı şimdi kralı gelse kurtaramaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Eski altın çağlar geri dönüyor. Bugün de Erdoğan "Hamas terör örgütü değildir" demiş, hayır zaten Türkiye'nin ödemeleri bu kışındı şimdi kralı gelse kurtaramaz.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Eğlence için oyun alamayan Türk gencinin ülkesinin ödemeleri için yapacağı bir şey yok.

Hepimizin gördüğü ancak dikkat etmediği ya da iyimser davrandığı bir konu var.

Şimdi bu dolara geçişi hiçbir şekilde iyimser kalıba sokamazsın. 2015 den beri steam kullanıyorum ancak 10 firmadan taş çatlasa 2 si güncel steam kura göre oyununu çıkarır. 8 i ise direkt ülkedeki dolar kuru ile çarpar.
Yine ülkemizde bu indie denilen oyun sektörününde ciddi azalacağını hatta bilenler ve görenler yine bilir; çoğu indie oyunda bir şekilde Türkçe yama da geliyor ama bu düzenden sonra onlar Türkçe yama da getirmezler.

Sonuncu ve üzücü olan ise ortalama asgari ücreti 11.000 tl kabul edelim ancak steam dolar kuru ile alışverişi zaten askeri ücret alanlar için anlatmayacağım.
Peki, memur maaşları ne kadar? Ortalama bir memur 25 ile 35k arası bir alıyor şuan ki tarih ile.
Bu maaş ise yine güncek dolar kuru ile 900-1300 dolar arası ediyor.
Peki tr şartlarında bir memur bir ev kirası 10k iken, bir gıda alışverişi ortalama 5k-8k iken, ev içinde gelir gider ihtiyacı, kredi ödemesi, araç masrafları, çocuk vs.. ortalama 10k olabilecekken ben steam üzerinden örneğin steamin belirlediği kura göre 30 dolara bir memurun bile oyun alabileceğinin ya da kolayca alabileceğini düşünmüyorum.
Yukarı da izah ettiğim olaylar iyimser rakamlar bu arada. Sen kiraya 15k gelir gidere 10k harcarsan sana eğlenmeye de pek para kalacağını düşünmüyorum.

Uzun lafın kısası son kale öyle bir yıkıldı ki belki Fatih Sultan gibi bir adam gelir de tekrar o yıkılan kaleleri yeniden inşa eder. Tabi tarihçilerin hem Fatih Sultan hem de Atatürk için dediği gibi: Böyleleri 100 yılda bir gelir :)

Umarım son dolaylı anlatım yazım durumumuzu açıklar ve düzelmesinin uzun yıllar alacağını bilir..

Eğlence için oyun alamayan Türk gencinin ülkesinin ödemeleri için yapacağı bir şey yok.

Korsan oynasınlar benim gibi. Affedersin karnını zor doyuran gençlerin Steam kütüphanesi dizmek gibi lüksleri mi olurmuş, şımarıklık işte.

@Leon Dayı yahu sabahtan beri bir like, bir dislike karar ver sen de. Mesajlarımın içinden geçtin helal olsun.

Geri
Yukarı