Türk Milletinin Geldiği Nokta

Dr. Sheldon C.

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Dili nedeniyle, sadece 80 Milyona hitap eden bir kanalın ve içerik olarak da bir o kadar boş kanalın bu kadar izlenmesi, benim açımdan toplumsal bir sorun, çok büyük sorun. Ne kadar işsiz, hobisiz, saçma bir neslin habercileri, ha eskiden de öyleydi belki bu neslin suçu yok, eskiden de herkes kahvede okey oynardı. Çok işsiz bir millet olduğumuz ise bu videolarla kanıtlandı bence.

upload_2018-3-11_0-53-34.png

Bir de dili nedeniyle, neredeyse dünyaya hitap eden, en az 1,5 Milyar insana hitap eden bu adamın ise izlendiği sayılar. :eek: Yani demek ki, dünyada bu kadar işsiz bir millet yokmuş. Bir de içeriği önemi bakımından bu kadar izlenmesi bana göre acı.

upload_2018-3-11_0-56-41.png

Son düzenleyen: Moderatör:
İnsana beyin lazım önce, ya da beynini kullanmasını bilmesi lazım.

Bana göre de Youtube'ta sürekli trend kısmında dolaşan videoları yayınlayan kanallar ve bunu izleyenler boş insanın en net tanımlarından birisidir. Gerçekten toplumsal bir sorun. Çözümünü düşünürsek; önce hangi toplumsal sorunu çözdüğümüz/çözemediğimiz geliyor aklıma.

Malum şahsın 10 TL ile bir gün geçirmesini izlersem bana ne katacak? Zaten kısıtlı olan ve geri kazanamadığım zamanımı çalacak ve hiçbir şey öğrenmiş olmayacağım. Bünyeme zararlı.

Ebeveynlerde de suç var, çocuğun eline veriyor telefonu/tableti bu tarz boş içerikli kanalları izlesin daha çok ''low IQ'' olsun diye uğraşıyor haberi yok. Neden veriyor, sırf çocuğu başından savmak için. Ağlamasın da ne b*k yerse yesin düşüncesiyle çocuk yetiştiriyor çoğu ebeveyn.

Bu nesil aslında çok şanslı, daha ilerlemiş bir teknoloji ile tanışacaklar büyüdüklerinde. Ama daha ufak yaştan itibaren bu tarz aptal videolara kendini alıştırdıktan sonra o teknolojiyi anlamaya yetecek bir IQ seviyesine sahip olmaz. Bundan bir 10 sene sonra sanırım 50 IQ seviyesini geçebilecek genç-çocuk yetişmeyecek ülkede. Bir gorilin IQ seviyesi 70-95 aralığında, günümüz Türkiye ortalamasının üzerinde bir seviye. Sanırım bu ülkedeki ortalama 90.

Dil konusuna dönecek olursak Türkçe global bir dil olmasa da dünyanın bazı bölgelerinde konuşuluyor. İnternette dünyada 250 milyon insan Türkçe konuşuyor diye yazıyor. Bu bilgi doğru olsun veya olmasın, bu dil, İngilizce gibi global bir dil olmadığı müddetçe böyle aptal-boş-zaman kaybı videoları izleyen kesim 80 milyonun içindeki onlarca milyonluk ''low IQ'' denilen kesimdir. Aslında global olmasın dilimiz daha iyi, dünyanın da IQ seviyesi düşebilir.

Sanki bir cemaat gibi bu kanallar. Üyelerinin beyni kanal sahipleri tarafından yıkanmış gibi.

İki kanalın da birkaç saat önce attığı videonun izlenme sayısı kısmına dikkat ettim. Malum boş çocuğun videosu 5 saatte 850 bin izlenmiş. Linus Tech Tips ise 1 saatte 33 bin izlenmiş, 5 saate çarpalım: 165 bin izlenme ediyor.

Birisi öbürünün 5 katı izlenme sayısına sahip. Youtube çok güzel bir nimet, orada kaliteli içeriklere sahip kanallar da var fakat izlenme sayısı bu örnekte olduğu gibi düşük.

Youtube'ta gezinirken umarım kaliteli içeriklere tıklarsınız, böyle düşük IQ seviyesine sahip insanların videolarına tıklamazsınız.

Vallahi inşAllah yeni nesilde böyle bir durum oluşmaz. Yabancı ülkelerde durum ne halde, bir bilgim yok ama bu ülke için bakarsak durum kesinlikle arkadaşların da söylediği gibi.

Keşke sorun sadece teknoloji ile sınırlı kalsa. Oturduğum semtte saçma sapan serserilik yapan, sokakta telefonla konuşurken bağıra bağıra küfür eden gereksiz kişiler... Çalışma ortamlarından bahsetmiyorum bile. Okumaya gerçekten durumu yetmeyip de bir motorcu ya da berberinin yanında çalışmaya girenler hali daha da vasat durumda. Çalışma yerlerindeki gereksizce bulunan insanlar, ortamın kirli olması. Abartmıyorum sırf bu yüzden su parası yetiştiremeyenler var.

Yanlış anlamayın, sorumluluk üstlenmekten kaçan birisi değilim ama hal böyle olunca çalışmak da zor oluyor. Ben de zamanlarımı burada değerlendiriyorum.

Aziz Nesin çok değerli bir insan. Soy adı hikayesi çok hoş.

Aziz Nesin'den soyadının hikayesi

Bu milletin geleceğini bu milletten başkası belirleyebilir mi orasını bilemiyorum. Ama zamanla milletimiz b*k yoluna doğru ilerliyor bence.

Yabancı ülkelerde durum ne halde

Rus gençleri korkusuz ve biraz bizimle benzer saçma yönleri var, onu biliyorum.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı