Türk oyunculara değer vermeyen oyun firmaları

Melys

Hectopat
Makaleler
4
Yer
Antalya
Daha fazla  
Bu yazımda Türk oyunculara değer vermeyen firmalar hakkında konuşacağım. Normal bir oyun olsa ve Türkiye pazarında satış olsa anlayacağım "Tamam dil desteği olmasın" diyeceğim ama milyon dolarlık firmaların Türkiye'de binlerce oyuncusu olduğu halde destek vermemesi çok saçma.

EA Games 1668726009713.png

1668726626508.png

1668726609228.png

Firma çoğu oyununa asla Türkçe dil desteği koymaz. Bundan daha vahim olan ise asla yerel fiyatlandırma yapmaz. Üstte verdiğim örnekte yeni çıkacak Need for Speed oyunu var. 1400TL gibi uçuk bir rakam ile çıkış yapıyor ülkemizde ve dil desteğimiz yok. EA biraz yerel fiyatlandırma ve dil desteği ile çıksa eminim ülkemizde daha çok satış yapacak. Böyle yaptıkça korsan oyun oynayan sayısı artıyor Türkçe dili ise oyunçeviri gibi ekipler üstleniyor.

Activision1668726815143.png

1668726954992.png

1668726932342.png

Sıradaki mükemmel firmamız Activision Blizzard. Call of Duty ile ülkemizde çok ün yaptı ama yıllarca bu kadar Türk oyuncusu olmasına rağmen dil desteği vermedi. Milattan önce kalma CoD 2 bile 50TL. Tamam oyuna lafım yok 10/10 oyun ama 2005 yapımı oyuna 50 TL vermek koyuyor. Yeni çıkan Modern Warfare II adlı oyununu aynı şekilde yüksek fiyattan çıkardı ve dil desteği vermedi. Hatta bir yorumda gördüğüm üzere hesap oluşturma menüsüne Türkiye koymamışlar bile. Yorumu buyurun sansürlü şekilde koyayım.

1668727346519.png

Rockstar Games 1668727443538.png

1668727592350.png

1668727619060.png

Rockstar yerel fiyatlandırma konusunda Activision'a göre daha insaflı ama dil desteği konusunda çok kötü bir firma. Türkiye'de binlerce oyuncusu var yıllardırda Türk oyuncular Rockstar oyunlarını severek oynar. Ben dahil böyleyim Rockstar oyunlarını severek oynuyorum lakin Rockstar Games asla Türk oyunculara değer vermiyor. İstediğimiz sadece alt yazı dublaj vesaire geçtik. Bakalım yeni oyunlarda ne olacak ama bence hiçbir şey değişmeyecek yine dil desteği olmadan devam edeceğiz.

Ubisoft1668728135536.png

1668728295516.png

1668728314368.png

Firmayı çoğu oyuncu Assassin's Creed, Far Cry, Splinter Cell, Watch Dogs gibi oyunlarla tanıyor. Bu oyunların hiçbirisine Türkçe dil desteği getirmedi. Ve oyunlar ilkç çıktığı zamanlar biraz tuzlu oluyor. Far Cry 1 mükemmel oyun, çocukluğumun oyunu geçen alayım dedim 50TL. Miadını doldurmuş birçok oyunu bu fiyattan satması bence doğru değil.

Böyle bir liste yapmak istedim hem biraz sinir atmak için hem de sizin düşüncelerinizi merak ettiğim için. Çoğu bağımsız yapımcı dil desteği sağlıyor aslında onlar Türkiye'de oyunu satmak için sağlamak zorunda anlıyorum ama büyük firmalar neden hiç destek vermiyor anlamış değilim. Sony olmasa Türkçe oyuna hasret kalacağız dublajlı oyun zaten hayal olacak. O kadar zor bir şey değil arkadaşlar yapan nasıl yapıyor. Örneğin Xbox geçen sene Forza Horizon 5'i dil desteği ile çıkardı. Neyse biraz sinirimi atmış oldum fikirleriniz benim için önemli siz ne düşünüyorsunuz :).

Dosya Ekleri

• 1668726144638.png
    1668726144638.png
    48,8 KB · Görüntüleme: 73
  • 1668726489497.png
    1668726489497.png
    21,7 KB · Görüntüleme: 53
  • 1668726838865.png
    1668726838865.png
    43,8 KB · Görüntüleme: 51
  • 1668727466339.png
    1668727466339.png
    59,4 KB · Görüntüleme: 33
  • 1668728216633.png
    1668728216633.png
    45,4 KB · Görüntüleme: 51
Gerçekten ben oyun alırken öncelikle Türkçe altyazı seçeneği olup olmadığına bakmaya çalışıyorum ve çoğu zaman bu durum beni caydırabiliyor. Farklı ve bilinmeyen oyunları da denemek istiyorum ancak oyunların Türkçe altyazı seçenekleri olmamasından dolayı vazgeçiyorum. Popüler oyunları ise yama ile oynuyorum. Umarım gelecek dönemde firmalar buna önem verirler.​

Türk dil desteği olmaması evet bence de sinir bozucu ama fiyatlandırma konusunda adamlara bir şey diyemem.

Sonuçta bu sektör de para kazanmak için var ve kimse kimse için kar marjından feragat etmek zorunda degil. üstelik bunu kendi türk firmalarımız bile yapmazken dışardan beklemek hiç doğru degil.

Ama dediğim gibi Türkçe dil desteği gerçekten olması gereken bir şey, o konuda neden hala Türkçeden bu kadar uzaklar anlamak güç.

Türkiye'deki oyunlarla ilgilinen, ünlü yayıncilara ve icerik üreticilerle beraber kampanya oluşturulsa cok rahat dikkat cekecegimizi düşünüyorum. Ancak birilenin "yoksa bana oltacidan sponsorluk gelmez" korkakliklari yüzünden sesimizi duyuramiyoruz bence.

Evet arkadaşlar şimdi alttaki konumda korsan oyun oynamakta sorun yok, para veren enayidir diyenlerin serzenişlerini göreceğiz. Tabii ki istisnalar mevcut ancak üyelerin çoğunluğu maalesef hem homofobik hem de korsansever.
Korsan oyun oynamanın otobüse kaçak binmekle eş değer olduğu gerçeği
Ha ha ha cok guldum arkadaşım. Ne kadar komiksin oyle.

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet arkadaşlar şimdi alttaki konumda korsan oyun oynamakta sorun yok, para veren enayidir diyenlerin serzenişlerini göreceğiz.
Türkçe dilinin desteğinin olmaması garip mevzu.
Korsanla ilgili olduğunu pek düşünmüyorum nedense, korsan oynayıpta dil desteği olan ülkeler var sonuçta.

Bu yazımda Türk oyunculara değer vermeyen firmalar hakkında konuşacağım. Normal bir oyun olsa ve Türkiye pazarında satış olsa anlayacağım "tamam dil desteği olmasın" diyeceğim ama milyon dolarlık firmaların Türkiye'de binlerce oyuncusu olduğu halde destek vermemesi çok saçma.

EA GamesEki Görüntüle 1576378

Eki Görüntüle 1576386

Eki Görüntüle 1576385

Firma çoğu oyununa asla Türkçe dil desteği koymaz. Bundan daha vahim olan ise asla yerel fiyatlandırma yapmaz. Üstte verdiğim örnekte yeni çıkacak Need for Speed oyunu var. 1400TL gibi uçuk bir rakam ile çıkış yapıyor ülkemizde ve dil desteğimiz yok. EA biraz yerel fiyatlandırma ve dil desteği ile çıksa eminim ülkemizde daha çok satış yapacak. Böyle yaptıkça korsan oyun oynayan sayısı artıyor Türkçe dili ise oyunçeviri gibi ekipler üstleniyor.

ActivisionEki Görüntüle 1576387

Eki Görüntüle 1576390

Eki Görüntüle 1576389

Sıradaki mükemmel firmamız Activision Blizzard. Call of Duty ile ülkemizde çok ün yaptı ama yıllarca bu kadar Türk oyuncusu olmasına rağmen dil desteği vermedi. Milattan önce kalma CoD 2 bile 50TL. Tamam oyuna lafım yok 10/10 oyun ama 2005 yapımı oyuna 50 TL vermek koyuyor. Yeni çıkan Modern Warfare II adlı oyununu aynı şekilde yüksek fiyattan çıkardı ve dil desteği vermedi. Hatta bir yorumda gördüğüm üzere hesap oluşturma menüsüne Türkiye koymamışlar bile. Yorumu buyurun sansürlü şekilde koyayım.

Eki Görüntüle 1576395

Rockstar Games Eki Görüntüle 1576398

Eki Görüntüle 1576401

Eki Görüntüle 1576402

Rockstar yerel fiyatlandırma konusunda Activision'a göre daha insaflı ama dil desteği konusunda çok kötü bir firma. Türkiye'de binlerce oyuncusu var yıllardırda Türk oyuncular Rockstar oyunlarını severek oynar. Ben dahil böyleyim Rockstar oyunlarını severek oynuyorum lakin Rockstar Games asla Türk oyunculara değer vermiyor. İstediğimiz sadece alt yazı dublaj vesaire geçtik. Bakalım yeni oyunlarda ne olacak ama bence hiçbir şey değişmeyecek yine dil desteği olmadan devam edeceğiz.

UbisoftEki Görüntüle 1576405

Eki Görüntüle 1576408

Eki Görüntüle 1576409

firmayı çoğu oyuncu Assassin's Creed, Far Cry, Splinter Cell, Watch Dogs gibi oyunlarla tanıyor. Bu oyunların hiçbirisine Türkçe dil desteği getirmedi. ve oyunlar ilkç çıktığı zamanlar biraz tuzlu oluyor. Far Cry 1 mükemmel oyun, çocukluğumun oyunu geçen alayım dedim 50TL. Miadını doldurmuş birçok oyunu bu fiyattan satması bence doğru değil.

böyle bir liste yapmak istedim hem biraz sinir atmak için hem de sizin düşüncelerinizi merak ettiğim için. Çoğu bağımsız yapımcı dil desteği sağlıyor aslında onlar Türkiye'de oyunu satmak için sağlamak zorunda anlıyorum ama büyük firmalar neden hiç destek vermiyor anlamış değilim. Sony olmasa Türkçe oyuna hasret kalacağız dublajlı oyun zaten hayal olacak. O kadar zor bir şey değil arkadaşlar yapan nasıl yapıyor. Örneğin Xbox geçen sene Forza Horizon 5'i dil desteği ile çıkardı. Neyse biraz sinirimi atmış oldum fikirleriniz benim için önemli siz ne düşünüyorsunuz :).

Türkçe dünyanın en çok konuşulan dillerinden biri olmasına rağmen...

Yeni konular

Geri
Yukarı