Türk tarihindeki en sevdiğiniz kişi kimdir?

Atatürkün %100 Türk olduğunu nereden biliyorsunuz?
%100 Türk olup olmadığı tartışılır. Ancak bizim ilgilenmemiz gereken şey şu:

Adam Türklüğü benimsemiş ve devleti de buna göre idame etmiş. Mesela yeni kurduğu devlete "Türkiye Cumhuriyeti" demiş, kendi ismini koymamış...

Osmanlı Arap'tı demek de ayrı bir komik. Fars deseniz daha az komik durur. Osmanlı Türk değil Arap diyenlere de Türk töresi yasada önemli bir yer tutar diyeyim. Roma etkisi bile Arap etkisinden fazladır. En basiti çift-hane sistemi Türk-Roma karışımıdır.
Osmanlı bence Arap-Fars-Türk karışımı bir topluluk. Hem kültürel olarak, hem de dil olarak.

bir gayrimüslim devşirilerek yüksek rütbeli asker olabilir, bir Türk de üstün rütbeli bir asker olabilirdi
Bu, askerlerin ve devlet adamlarının çoğunluğunu gayrimüslimlerin oluşturduğu gerçeğini değiştirmez.

Zaten dünya istatistiklerine bakarsanız uzun boylu kişilerin daha çok Batıda, kısaların ise Asya'da olduğunu görürsünüz. Uzun boylu insanların asker olma ve hızlı yükselme kabiliyeti olduğu için bu örneği verdim.

Bu, askerlerin ve devlet adamlarının çoğunluğunu gayrimüslimlerin oluşturduğu gerçeğini değiştirmez.

Zaten dünya istatistiklerine bakarsanız uzun boylu kişilerin daha çok Batıda, kısaların ise Asya'da olduğunu görürsünüz. Uzun boylu insanların asker olma ve hızlı yükselme kabiliyeti olduğu için bu örneği verdim.
Demek ki Türkler istememiş adamlar ne yapsın?

Osmanlı bence Arap-Fars-Türk karışımı bir topluluk. Hem kültürel olarak, hem de dil olarak.
Dil olarak katılıyorum ama kültürel olarak Araptan ziyade Fars demek daha doğru olur. Machiavelli Osmanlı sisteminden bahsederken tıpatıp İran biçimi olduğu farkedersiniz. Tabii Saray kültürü ile halk kültürü farklı. Saray kültürü Roma-Türk-Fars karışımı bir şey iken halk kültürü Türk-Arap kültürü karışımı bir sey oluşmuş (Tabii Anadoludan bahsediyorum).

Bayağıdır kitap okumuyorum, tembelim şu sıralar. Paslanmış olabilir hafızam.

1662744019149.png

Yeni konular

Geri
Yukarı