Türk Tarihinin En Büyük 5 Adamı Kimdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Atatürk'ün ciddi bir askeri başarısı yok mu? :D Kurtuluş Savaşı'nda batı cephesindeki zaferlerin tümü Atatürk'ün askeri dehası sayesinde kazanılmıştır. Atatürk, Sakarya Muharebesi'nde ordunun başına geçip hem Sakarya Muharebesi'nden hem de Dumlupınar Meydan Muharebesi'nden iki büyük zaferle ayrılmıştır. Atatürk'ün Çanakkale'deki başarısından ve "Gazeteci Şerif" ismiyle gittiği Trablusgarp'ta tek başına aldığı zaferden bahsetmedim bile üstelik. Anladık tarih bilmiyorsun da bari kendini bu kadar komik duruma düşürme.
Tartışmalıdır yazmış zaten. Ciddi başarıdan kastığı strateji anlamında sanırım çünkü Atatürk'ün silah arkadaşları olmasa bir şey yapamayacaktı.

Tartışmalıdır yazmış zaten. Ciddi başarıdan kastığı strateji anlamında sanırım çünkü Atatürk'ün silah arkadaşları olmasa bir şey yapamayacaktı.

Trablusgarp'taki zaferi Atatürk tek başına kazanmadı mı? Ne demek tek başına olsa bir şey yapamayacaktı? :D Tarih bilmiyorsan bırak bilenler konuşsun.

Dostum beyinsel sorunların mı var? Atatürk'e laf atmadım. Ve hiç bir zafer tek başına kazanılmaz. Sen gidip ismine bakkal koyup herhangi bir savaşı kazanabilir misin?

Hâlâ bilmeden konuşup kendine güldürüyorsun beni :D Git bak bakalım Trablusgarp Savaşı neymiş? Git bak bakalım Atatürk tek başına Trablusgarp'ta zafer elde etmiş mi etmemiş mi? Ondan sonra gel konuş. Bilmiyorsan da bilenlere bırak, bilenler konuşur.

Son düzenleme:
Trablusgarp'taki zaferi Atatürk tek başına kazanmadı mı? Ne demek tek başına olsa bir şey yapamayacaktı? :D tarih bilmiyorsan bırak bilenler konuşsun.

Hâlâ bilmeden konuşup kendine güldürüyorsun beni :D git bak bakalım trablusgarp savaşı neymiş? Git bak bakalım Atatürk tek başına trablusgarp'ta zafer elde etmiş mi etmemiş mi? Ondan sonra gel konuş. Bilmiyorsan da bilenlere bırak, bilenler konuşur.

Trablusgarp da zafer elde etseydi İtalyan'lar gelmezdi yani bir zafer elde etmedi.

Trablusgarp'taki zaferi Atatürk tek başına kazanmadı mı? Ne demek tek başına olsa bir şey yapamayacaktı? :D tarih bilmiyorsan bırak bilenler konuşsun.

Hâlâ bilmeden konuşup kendine güldürüyorsun beni :D git bak bakalım trablusgarp savaşı neymiş? Git bak bakalım Atatürk tek başına trablusgarp'ta zafer elde etmiş mi etmemiş mi? Ondan sonra gel konuş. Bilmiyorsan da bilenlere bırak, bilenler konuşur.

Trablusgarp da herhangi bir bir zafer elde edilmemiştir.

Trablusgarp da zafer elde etseydi İtalyan'lar gelmezdi yani bir zafer elde etmedi.

Trablusgarp da herhangi bir bir zafer elde edilmemiştir.

Tarih bilmiyorsan neden konuşuyorsun? Bilmeden konuşmak yeni moda sanırım. Trablusgarp'ta zafer elde edildi fakat Balkan Savaşları başladığı için Osmanlı zafer elde etmesine rağmen Trablusgarp'ı bırakmak zorunda kaldı. Ortaokul müfredatında bile bu öğretiliyor, ortaokula hiç mi gitmedin anlamıyorum ki :D

Ekran Görüntüsü (6).png

Bu zafer elde edildiği anlamına gelmez trablusgarbı kaybettik sonucunda.

@zKaranfily0

Sana laf anlatmaya çalışarak boşa zaman kaybediyorum. Ortaokul müfredatında öğretilen tarih bilgisini bilmiyorsun daha ben sana ne anlatayım ki? :D

Canakkale savasindaki 57. Alayin dusmani yavaslatmasi, Yunan isgalinde orduyu Sakarya'nin dogusuna cekerek Yunanlilari Anadolu icinde bogmasi (ki ayni taktigi Ruslar Napolyon'a karsi uygulamis ve Napolyon hegemonyasini bitirmislerdir), Savas taraftari gibi gorunmemek icin Yunanlilarla mutareke sartlari olarak Anadolu'nun bosaltilmasi istegi ( Bu istek savasmak isteyen tarafin Turkler degil Yunanlilar oldugu gercegini ispatlamak adina cok akillica bir hamledir ), 15 gunde 450 km'lik alani geri alarak ilerleyen Turk ordusu ( bkz: Buyuk Taarruz ) ki silah ve asker olarak dusman daha kuvvetli, hatti mudafanin birakilip sathi mudafanin kabul edilmesi ki konvansiyonel harp taktiklerine tamamen aykiri bir doktrindi, Ataturk sayesinde dusman Ankara'ya ulasamadi, Yunan isgalinin sonlandirilmasindan sonra hicbir major sicak catismaya girmeden Ingiliz isgal kuvvetlerinin "bariscil" hava ile kusatilmasi ve neredeyse kursun atmadan Istanbul'un temizlenmesi Ataturk'un sadece ve sadece Kurtulus savasi sirasinda ve sonrasinda gosterdigi askeri dehayi bizlere hatirlatan unsurlar.

Bu basarilar 10 sene once 3-4 tane minnak Balkan devletine savas kaybeden orduyla kazanilan basarilar. Bulgarlar Istanbul'u alacaklardi neredeyse.

Daha once de yazdim, ilk 5 listesine Ataturk yazmayanla bu konuyu bos yere bireysel olarak tartismayin. Cahille tartismayin, dogru bilgiyi birakip "he" diyip gecin bence :)

Yine de Turk tarihine baktiginda en buyuk komutanlar listesine Ataturk zor girer, Subutay gibi adamlar var. Ataturk'u buyuk yapan tum bunlari farkli alanlardaki zekasi ve bilgisiyle harmanlamasi. O kafayla Fatih Sultan Mehmet'in ya da Yildirim Bayazit'in de buyuk bir komutan olmadigi iddia edilebilir.

Burda Abdulhamit guzellemesi yapanlarin islak ruyalarindaki badem biyikli adam 20 senede 10 kelime Ingilizce ogrenemedi. FSM 7 dil biliyor, Kanuni siir yaziyor vs. Ayni evrenden insanlar degil kiyaslananlar.

Son düzenleme:
Abartma istersen. Tamam, büyük bir kişiliktir fakat binlerce yıllık Türk tarihinde MKA'dan başka adam mı yok? Metehan? FSM? YSS? İstemi? Bumin? Subutay?
İnsanların, atalarımızın birer politikacı/asker olduklarını unutmasından kaynaklanıyor.
Şahsen ben hiçbir atama ekstra anlam yüklemiyorum, bu sebeple objektif düşünebiliyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı