Türk Tarihinin En Büyük 5 Adamı Kimdir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
En cok toprak kaybeden hem de. Toprak kaybederek mukavemeti onlemek suretiyle yikilmayi geciktirdi.
Yanış açıdan bakıyorsunuz.

Yani bence pek de iyi iş çıkarmamış ama. İlk zaman önemli değil sonuç önemli.

Ancak bir şey atlıyorsunuz osmanlı savaşlarda çok kötü durumdaydı tamamen yıkılmayı önlemek için toprakları feda etmek durumunda kaldı.

Yıkılmakta olan osmanlıyı 33 yıl ayakta tutan bir padişahtan bahsediyoruz ama sen bilirsin.

İnsanlık için konuşuyorum sadece bizler için değil ama ülkeyi 33-44-55 yıl ayakta tutmayı mı tercih ederdiniz yoksa 33 yıl boyunca gerileyen bir ülkeyi gerilemekten kurtarmamayı mı? Bunların hangisini yapsaydınız önemli bir kişilik olurdunuz o ülke için? Eğer ki eninde sonunda bir çöküş varsa o kişi önemli değildir kimse kusura bakmasın. 33 yıl önce savaş olsaydı 33 yıl değil 1 ay ayakta tutamazdı yine.

İnsanlık için konuşuyorum sadece bizler için değil ama ülkeyi 33-44-55 yıl ayakta tutmayı mı tercih ederdiniz yoksa 33 yıl boyunca gerileyen bir ülkeyi gerilemekten kurtarmamayı mı? Bunların hangisini yapsaydınız önemli bir kişilik olurdunuz o ülke için? Eğer ki eninde sonunda bir çöküş varsa o kişi önemli değildir kimse kusura bakmasın. 33 yıl önce savaş olsaydı 33 yıl değil 1 ay ayakta tutamazdı yine.
son yazdığımı okuyup ona göre bir cevap yazınız

son yazdığımı okuyup ona göre bir cevap yazınız

Tamam işte demek ki toprak vererek 33 yıl ayakta tuttuysa bunu sen de yapardın ben de yapardım. O kişinin özel, zeki, ülkeyi kurtarmış olduğu anlamına mı geliyor? "Bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir" Sözü kime ait acaba.

Tamam işte demek ki toprak vererek 33 yıl ayakta tuttuysa bunu sen de yapardın ben de yapardım. O kişinin özel, zeki, ülkeyi kurtarmış olduğu anlamına mı geliyor? "Bu topraklar kanla alınmıştır, kanla verilir" Sözü kime ait acaba.
1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı, II. Abdülhamit padişah olduğu zamanın başlarına denk geliyor araştır.

Yıkılmakta olan osmanlıyı 33 yıl ayakta tutan bir padişahtan bahsediyoruz ama sen bilirsin.
Yıkılmakta olan bir devleti ağır baskıyla, yok edilmiş ekonomiyle, kaybedilen topraklarla, kaybedilen savaşlarla, verilen imtiyazlarla, kapitülasyonlarla ayakta tuttu. Sen buna başarı diyorsan senin ayıbın.

Yıkılmakta olan bir devleti ağır baskıyla, yok edilmiş ekonomiyle, kaybedilen topraklarla, kaybedilen savaşlarla, verilen imtiyazlarla, kapitülasyonlarla ayakta tuttu. Sen buna başarı diyorsan senin ayıbın.
Başarı dostum izlediği yol doğruydu

Size öyle gelebilir bana göre yönetimi sonda biraz bozulsa bile başlarda gayet iyi iş çıkardı.
Yönetimi sonda bozulmadı. Tahta zaten ittihatçıların meşrutiyet şartını kabul ederek çıkmıştı. Birkaç yıl tahtta kalıp çıkarını gözettikten sonra savaş bahanesiyle istibdat dönemine girdi ve yıllarca da çıkmadı. Saraydan dışarı adımını atamayan, halkın sorunlarını göz ardı eden, imtiyazlar veren, topraklar veren, halkın topraklarını üzerine alıp Rum bankerlere verip oradan yolsuzluk yaparak gelir alan(Sinan Meydan anlatıyor.) ve arsalarına arsa katan kişi benim için iyi iş çıkarmamıştır. Tek faydası da istihbarat teşkilatının temelini atmasıdır.(Onu da öldürülme korkusundan dolayı yapıyor. Aslında burada da çıkarını düşünüyor. :) )

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı