Türk Telekom altyapısında başka operatör kullanmak mantıklı mı?

Kalpazan19

Femtopat
Daha fazla  
Arkadaşlar internetimi değiştireceğim. TTNET kullanıyorum. Oturduğum ilde tüm altyapılar Türk Telekom. Ben Turkcell'e geçmeyi düşünüyorum. Bazı kişiler altyapı TTNET olduğu bunun mantıksız olduğunu ve Türk Telekom'un başka operatörleri yavaşlattığını söylediler. Böyle bir şey var mı? Önerilerinizi bekliyorum.

Arkadaşlar internetimi değiştireceğim. TTNET kullanıyorum. Oturduğum ilde tüm altyapılar Türk Telekom. Ben Turkcell'e geçmeyi düşünüyorum. Bazı kişiler altyapı TTNET olduğu bunun mantıksız olduğunu ve Türk Telekom'un başka operatörleri yavaşlattığını söylediler. Böyle bir şey var mı? Önerilerinizi bekliyorum.

Türk Telekom altyapı üzerinden hizmet veren özel operatörler (Vodafone, Turkcell, TurkNet vb.) Sadece kablo ve sonlandırma konusunda Türk Telekom'u kullanmaktalar. Ve bu hizmet Türk Telekom ile özel operatör arasında sözleşmelere tabii olduğundan yavaşlatma vs söz konusu olamaz.

IP katmanında ve internete erişim uplinklerinde her operatör kendi altyapısını kullanır. Tabii ki burada uplink kapasiste planlama her operatörde farklı olacağı için servis kaliteleri değişmektedir. Büyük operatörler harici küçük operatörler maliyet+fiyatlama konusu sebebiyle kapasite planlamasını farklı yapabilir. Bu da uplink doluluğuna dolayısıyla yavaşlık olarak yaşanmasına sebep olabilir.

Üstteki arkadaş gerekli teorik açıklamayı yapmış ben de uygulama hakkında bir bilgi vereyim. Yıllar içinde yaşadığım dört evimde de Türk Telekom altyapısı ile farklı firmalardan hizmet aldım. İlk iki evimde Türk Telekom altyapısı ile Millenicom kullandım ve ilk evimde 100 Mbps ikinci evimde 35 Mbps internetin keyfini yaşadım, üçüncü evimde TT altyapısı ile TurkNet kullandım ve yine aynı şekilde sıkıntı yaşamadım ama dördüncü evimde zurna zırt dedi, bu sefer sırasıyla TurkNet ve Superonline kullandım aynı evde ama iki firmada da aylarca ping sorunu, internet kopma sıkıntısı vb. yaşadım, yaptığım şikayetlerin hiçbirisine dönüş alamadım, TT ekipleri inceledi sıkıntı yok cevabı dışında cevap alamadım. En sonunda Allah belalarını versin diyerek TT'ye geçiş yaptım ve aylardır gelmeyen TT ekibi evime geldi, evimin dışından porta giden elektrik kablosunu düzeltti hatta eve girerek internet kablosuna yapılan ekleri dahi düzelttiler ve o günden beri sıkıntısız internet kullanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı