Çözüldü Türk Telekom düşük internet hızı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

gokhanturker

Femtopat
Arkadaşlar kendimi bildim bileli TTNET kullanıcısıyız ailecek. Ancak daima altyapıdan kaynaklandığını söyledikleri düşük hızdan muzdaribiz. Paketimiz 16Mbit/s olmasına rağmen 6Mbit/s'den yüksek indirme hızı gördüğümü hatırlamıyorum.

Sorunun tam olarak nereden kaynaklandığını acaba modem arayüzünden anlamanın bir yolu var mıdır? Sanırım DSL kısmında çeşitli bilgiler oluyormuş, böylece sorun var mı yok mu tespit edilebiliyor. Ayrıca modem üzerinden çeşitli ayarlarımın yanlış olması hızı bu denli etkiler mi?

Çözüm
Hocam "Snr" değeriniz güzel, paketiniz şu an "8 Mbps" lik, aldığınız hızın 6 olması santrale uzaklığınız ile alakalı diye düşünüyorum. Türk Telekom düşünceme göre interneti size en yakın saha dolabından vermeye çalışıyor çünkü Türk Telekom evime 30 metre uzakta olan "ADSL" saha dolabından bana hizmet verip, daha fazlasını alamazsınız demesine rağmen Netspeed ile 450 metre uzaktan internet alıyorum ve de Türk Telekom'un sunamadığı hızlarda. Eğer Türk Telekom'u arayıp hattınızı 16 Mbps'ye çıkartırsanız indirme hızınız tahmini 14 Mbps olacak.
Modem ara yüzünüzden xDSL istatistiklerinizi paylaşırsanız ufak bir yorumda bulunabiliriz. Altyapı nızı da buradan sorgulayabilirsiniz.
Verdiğiniz sitede hızım maksimum 75Mbps ve santral kutusuna olan uzaklığım 145 metre olarak gözüküyor. Sanırım iyi değerler ancak ben bir nedenden ötürü alamadım hiç bu hızları.

DSL istatistiklerim de bunlar oluyor sanırım, buyrun;

Screenshot_1.png

Hocam "Snr" değeriniz güzel, paketiniz şu an "8 Mbps" lik, aldığınız hızın 6 olması santrale uzaklığınız ile alakalı diye düşünüyorum. Türk Telekom düşünceme göre interneti size en yakın saha dolabından vermeye çalışıyor çünkü Türk Telekom evime 30 metre uzakta olan "ADSL" saha dolabından bana hizmet verip, daha fazlasını alamazsınız demesine rağmen Netspeed ile 450 metre uzaktan internet alıyorum ve de Türk Telekom'un sunamadığı hızlarda. Eğer Türk Telekom'u arayıp hattınızı 16 Mbps'ye çıkartırsanız indirme hızınız tahmini 14 Mbps olacak.

Çözüm
Bize her defasında hızımızın 16Mbit/s olduğunu söylüyorlardı. Modem ayarlarında bir şey yanlış olma ihtimali var mı, benim hızımı 8Mbit/s ye çekecek?

Modeminiz Asus'un hangi modeli bilmiyorum ama "Yönetim" sekmesinde "Dsl Ayarı" bölümünde "ADSL settings" şeklinde bir bölüm varsa orada kararlılık ayarı ile oynanmadıysa olmaz diye düşünüyorum. Garanti olması açısından isterseniz modeminizi fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz, bu saye de değiştirdiğiniz bir ayar varsa doğal olarak sıfırlanmış olur.

Geri
Yukarı