Türk Telekom farklı ONT kullanmak

Switch'e gelen fiber kabloya PLC takmayı düşünüyor gibi.

Çift çıkışlı SC/APC PLC:

Eğer böyle yapabiliyorsa, pratikte 100 mbps üstü hızları alabilir diye düşünüyorum. Fakat TT, sistemine apartmanın altyapısını FTTB olarak kayıtlamışsa ve kullanıcı paket yükseltmek istediğinde müşteri hizmetlerine durumu nasıl açıklayacak? Sonuçta yaptığı işlem düpedüz suç. İzinsiz bir şekilde altyapıya müdahale ediyor.

Eğer böyle yapabiliyorsa, pratikte 100 mbps üstü hızları alabilir diye düşünüyorum. Fakat TT, sistemine apartmanın altyapısını FTTB olarak kayıtlamışsa ve kullanıcı paket yükseltmek istediğinde müşteri hizmetlerine durumu nasıl açıklayacak? Sonuçta yaptığı işlem düpedüz suç. İzinsiz bir şekilde altyapıya müdahale ediyor.
Ben parasını vererek gittim 1000 Mbps aldım gelip MDU cihazını değiştirmediler. Kusura bakmasınlar işlerine gelene FTTH verebiliyorlar ki ben alanda 1000 Mbps alabilirsiniz dediler.

@Disty düzeneğim hazır, binaya gelen fiber çoğaltılıyor birisi daireme birisi ise binanın ontsine gidiyor. Binada ise herhangi bir hız sorunu yok. Elimde Ont'lerde var. Binadaki Ont'nin numaralarını nereden öğrenebilirim? Arayüze erişim sağlayabildim eski Huweai arayüzü var.

Son düzenleme:
@furkankadirguzeloglu
Binadaki ONT'nin numarası bir işinize yaramaz.
Aynı anda aynı numaraya sahip iki ONT çalıştıramazsınız.
Yeni ONT'yi arayüzden bağlantı modunu Password yapıp ONT'nin varsayılan ayarları ile kaydedin.

@furkankadirguzeloglu
Binadaki ONT'nin numarası bir işinize yaramaz.
Aynı anda aynı numaraya sahip iki ONT çalıştıramazsınız.
Yeni ONT'yi arayüzden bağlantı modunu Password yapıp ONT'nin varsayılan ayarları ile kaydedin.
Sisteme kayıtlı olması gerekiyor mu yeni ONT’nin?

Sisteme kayıtlı olması gerekiyor mu yeni ONT’nin?
Deneyebilirsiniz. Nokia altyapıda herhangi bir doğrulama yoktu.
Binadaki ONT'nin numarasını girerseniz aynı anda hem binadaki ONT, hem de sizin ONT'niz çalışmaz, yeni bağlanan reddedilir.

Optik çıkışı tarafından hayır, Türk Telekom tarafında evet.
ONT’yi alıp müdürlüğe gitsem kaydederler mi acaba?

@Disty Denemeleri yaptım. Dediğiniz gibi aynı SN numarasıyla bağlantı sağlanamıyor. Bunu müdürlük ile çözeceğim ama ondan önce şu ışık değerleri dikkatimi çekti:

Bu benim ONT'ye gelen değerler.-29.21dBM ile ne kadar sağlıklı olur?
Screenshot_1.png

Bu ise binanın ONT'si:
Screenshot_2.png

Son düzenleme:
Bu benim ONT'ye gelen değerler.-29.21dBM ile ne kadar sağlıklı olur?
Üfleseniz kopacak bir değer.
ONT'ye 25 dBm geliyorsa apartmanı FTTH'ye geçirmemeleri normal.
8 veya 16 porluk splitter ekleseler hat değeri çok rahat 30 dBm'in üzerine çıkar ve bağlantı kurulamaz.

ONT'nin optik portu ile kullandığınız konnektör ucu aynı renk mi?
Aynı renk değil ise ya ucu değiştirin ya da adaptör alın.
Ek yaptığınız yerlerdeki uçlar da birbiri ile aynı renk olmalı.
Mavi ise mavi, yeşil ise yeşil.
Yeşil ile maviyi birbirine karıştırmayın.

Ekte kullanılan uçların renkleri ile ONT'de kullanılan son ucun renkleri farklı olabilir, sorun olmaz.
Bağlanılan port ve porta bağlanan ucun rengi aynı olsun.
Ekte Yeşil + Yeşil, ONT'de Mavi + Mavi olabilir.
Ama Yeşil + Mavi veya Mavi + Yeşil hiçbir yerde olmamalı.

Son düzenleme:
Üfleseniz kopacak bir değer.
ONT'ye 25 dBm geliyorsa apartmanı FTTH'ye geçirmemeleri normal.
8 veya 16 porluk splitter ekleseler hat değeri çok rahat 30 dBm'in üzerine çıkar ve bağlantı kurulamaz.

ONT'nin optik portu ile kullandığınız konnektör ucu aynı renk mi?
Aynı renk değil ise ya ucu değiştirin ya da adaptör alın.
Ek yaptığınız yerlerdeki uçlar da birbiri ile aynı renk olmalı.
Mavi ise mavi, yeşil ise yeşil.
Yeşil ile maviyi birbirine karıştırmayın.

Ekte kullanılan uçların renkleri ile ONT'de kullanılan son ucun renkleri farklı olabilir, sorun olmaz.
Bağlanılan port ve porta bağlanan ucun rengi aynı olsun.
Ekte Yeşil + Yeşil, ONT'de Mavi + Mavi olabilir.
Ama Yeşil + Mavi veya Mavi + Yeşil hiçbir yerde olmamalı.

27-28 min oluyor. Ayrıca taktığım splitter'dan dolayı normal binanın değeri -13 idi.

Geri
Yukarı