Türk Telekom FTTH Fiber Hız Çok Yavaş

Nyks58

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba,
3-4 gün önce Türk Telekom VDSL altyapı kullanırken şimdi FTTH Fiber altyapıya sahip oldum. Yıllardır bu anı bekliyordum. Nihayetinde bu nimete kavuştuğum için çok mutluydum fakat performansı beni hayal kırıklığına uğrattı.

Öncelikle şunu belirtmem gerekiyor:
İSS: Türk Telekom
Hız: 35 Mbps
Modem: ZTE H298A HGW.

Hem kablolu, hem de Wi-Fi üzerinden Speedtest yaptığım zaman hızımda, ping ve packing loss'da hiçbir sorunum yok. Hepsi gayet stabil ve iyi görünüyor. Fakat internette sörf yaparken bu değerler hiç kendini yansıtmıyor.
YouTube'da video izlerken kasıyor, Instagram'da dolaşırken görseller çok geç yükleniyor, sitelere girerken yavaş yavaş açılıyor. Yani anlamadığım bir şekilde yavaşlık mevcut. Acaba Türk Telekom bu mecralarda hız limiti uyguluyor olabilir mi? VDSL altyapıya sahipken hiçbir sorun yoktu ve Fiberden daha hızlıydı kesinlikle.
DNS vs. hiçbir ayar uygulamadım. Uygulamamı önerdiğiniz DNS ayarı var mı?

Bir de şu anki verdikleri ZTE modemin çekim kapsamını hiç beğenmedim. 5GHz ve 2,4GHz olmak üzere iki bant var. İki bantın da çekim kalitesi bana yetersiz geldi. Eski TTNET'in verdiği Zyxel VDSL modemin çekimi kesinlikle daha başarılıydı. Türk Telekom'da daha iyi bir fiber modem mevcut mu?

Sorunum çok enteresan bir durum. Yani size nasıl aktarabildim bilmiyorum. Bunu Türk Telekom yetkilisine aktarsam sorunumu anlayabilir mi veya çözüm üretebilir mi emin değilim. Bu sebeple size güvenmekle beraber danışmak istedim. Umarım yardımcı olabilirsiniz. Şimdiden çok teşekkür ederim.

Speedtest.jpg

Son düzenleme:
Uygulamamı önerdiğiniz DNS ayarı var mı?
GoogleDNS: 8.8.8.8 / 8.8.4.4
CloudFlare: 1.1.1.1 / 1.0.0.1
CloudFlare(malware engelleyicili): 1.1.1.2 /1.0.0.2
NextDNS(Reklam/malware engelleyicili): 45.90.28.107 / 45.90.30.107
Notlar:
1) Reklam/Malware engelleyiciler her zaman çalışmaz. NextDNS sitesi üzerinden hangi siteleri engelleyip engellemeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz.
2) ilk DNS ve ikinci DNS (yedek DNS olarak da bilinir) aynı olmak zorunda değil ama reklam/malware engelleyicisi çalışmayabilir.

Bunu yaptıktan sonra kullandığınız tarayıcının ayarlarından "Güvenli DNS "/ "DNS over HTTPS" ayarını etkinleştirip tekrar deneyebilir misiniz?

Hocam o modem VDSL bir modem. FTTH altyapıya geçiş sağladığınıza emin misiniz?
Haklısınız, yanlış söylemişim modeli. ZTE H298A HGW modemimin ismi.
GoogleDNS: 8.8.8.8 / 8.8.4.4
CloudFlare: 1.1.1.1 / 1.0.0.1
CloudFlare(malware engelleyicili): 1.1.1.2 /1.0.0.2
NextDNS(Reklam/malware engelleyicili): 45.90.28.107 / 45.90.30.107
Notlar:
1) Reklam/Malware engelleyiciler her zaman çalışmaz. NextDNS sitesi üzerinden hangi siteleri engelleyip engellemeyeceğini ayarlayabiliyorsunuz.
2) ilk DNS ve ikinci DNS (yedek DNS olarak da bilinir) aynı olmak zorunda değil ama reklam/malware engelleyicisi çalışmayabilir.

Bunu yaptıktan sonra kullandığınız tarayıcının ayarlarından "Güvenli DNS "/ "DNS over HTTPS" ayarını etkinleştirip tekrar deneyebilir misiniz?
NextDNS uyguladım. Teşekkür ederim hocam.

Sorun düzeldi mi?

Hayır hocam maalesef. Sonunda fiber internet geldi dedik, üstelik kayıpsız FTTH fiber. Ama inanılmaz bir yavaşlık var internette. Ne yapacağım, nasıl çözeceğim bilmiyorum.

Ben sorunun modemle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü fiber internetin VDSL internetten daha yavaş olmasının başka bir nedene bağlayamıyorum. Türk Telekom'un verdiği dışında farklı modem kullanamıyorum ve Türk Telekom'un bundan daha iyi fiber modemi de yok sanırım.

Hala çözümlerinizi sabırla bekliyorum arkadaşlar. Yaşadığım hayal kırıklığını size kelimelerle anlatamam...

Son düzenleyen: Moderatör:
Hayır hocam maalesef. Sonunda fiber internet geldi dedik, üstelik kayıpsız FTTH fiber. Ama inanılmaz bir yavaşlık var internette. Ne yapacağım, nasıl çözeceğim bilmiyorum.

Ben sorunun modemle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü fiber internetin VDSL internetten daha yavaş olmasının başka bir nedene bağlayamıyorum. Türk Telekom'un verdiği dışında farklı modem kullanamıyorum ve Türk Telekom'un bundan daha iyi fiber modemi de yok sanırım.

Hala çözümlerinizi sabırla bekliyorum arkadaşlar. Yaşadığım hayal kırıklığını size kelimelerle anlatamam...
İstediğin modemi takıp rahatça kullanabilirsin öyle bir kısıtlama yok. Ben kullanıyorum Mac klon yapmadım. IP adresi alıyor internete rahatça giriyorum.

Hayır hocam maalesef. Sonunda Fiber internet geldi dedik, üstelik kayıpsız FTTH Fiber. Ama inanılmaz bir yavaşlık var internette. Ne yapacağım, nasıl çözeceğim bilmiyorum.

Ben sorunun modemle alakalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü Fiber internetin VDSL internetten daha yavaş olmasının başka bir nedene bağlayamıyorum. Türk Telekom'un verdiği dışında farklı modem kullanamıyorum ve Türk Telekom'un bundan daha iyi fiber modemi de yok sanırım.

Bahsettiğiniz yavaşlama sorununu bende yaşamaktayım. Haziran ayının ilk günlerinde VDSL'den 100 Mbps fibere geçtim. Speedtest de sadece 1 sunucuda maksimum İnternet hızını alabiliyorum diğer sonucularda hem yüksek ping hemde düşük hız gösteriyor bu normal mi bilmiyorum.

İndirme testlerinde Google'dan indirme yaparken stabil şekilde saniyede 13 14 MB indiriyor.

Steam üzerinden indirme yaparken dalgalı hız var belli bir yerden sonra indirme duruyor bir süre sonra devam ediyor.

YouTube'da sorun yok fakat instagramda aşırı yavaşlama oluyor bazen

35 Mbps VDSL'de böyle sorunlar yoktu.

Çeşitli yöntemler ile farklı modemler kullanılabiliyor.

Tarayıcıdan girdiginiz sitelere, reklam engelleyicilere, hard disk performansına kadar kadar çok etken var bir de devlet her istekde süzgeç'den geçiriyor özellikle sosyal sitelere istek yaptığımızda.

Bahsettiğiniz yavaşlama sorununu bende yaşamaktayım. Haziran ayının ilk günlerinde VDSL'den 100 Mbps fibere geçtim. Speedtest de sadece 1 sunucuda maksimum İnternet hızını alabiliyorum diğer sonucularda hem yüksek ping hemde düşük hız gösteriyor bu normal mi bilmiyorum.

İndirme testlerinde Google'dan indirme yaparken stabil şekilde saniyede 13 14 MB indiriyor.

Steam üzerinden indirme yaparken dalgalı hız var belli bir yerden sonra indirme duruyor bir süre sonra devam ediyor.

YouTube'da sorun yok fakat instagramda aşırı yavaşlama oluyor bazen

35 Mbps VDSL'de böyle sorunlar yoktu.

Çeşitli yöntemler ile farklı modemler kullanılabiliyor.
Sizdeki modem ve ONT cihazının markası nedir hocam? Ben gerçekten çıldırmak üzereyim. Böyle fiber olmaz yani. VDSL bundan çok daha stabildi.

Türk Telekom dolandırıcı firması da fiber altyapı bana sağladı diye modemi kitlememeli. Böyle bir saçmalık olamaz 🤬

Tarayıcıdan girdiginiz sitelere, reklam engelleyicilere, hard disk performansına kadar kadar çok etken var bir de devlet her istekde süzgeç'den geçiriyor özellikle sosyal sitelere istek yaptığımızda.
Doğru, ama VDSL altyapıya sahipken aynı sitelere, aynı hard diske ve aynı reklam engelleyicilerine sahiptim ve bu tarz sorunlarım yoktu. Aksine fiberden daha sorunsuzdu. Bunun nedenini anlayamıyorum...

İstediğin modemi takıp rahatça kullanabilirsin öyle bir kısıtlama yok. Ben kullanıyorum Mac klon yapmadım. IP adresi alıyor internete rahatça giriyorum.
Evet, TT'nin verdiği modem dışında kullananların olduğunu da okudum. Ama TT'nin verdiği modeme halihazırda aylık para ödüyorum. Bir de bunun üstüne ekstradan modem alıp masraf yapmak istemiyorum ki modemi alsam TT'nin modemine aylık para vermeye devam edeceğim. Parama yazık değil mi?

@Mert hocam siz de bakabilirseniz çok sevinirim...

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı