Türk Telekom FTTH Fiber Hız Çok Yavaş

ONT'den çıkan kabloyu cihazın arkasındaki WAN portuna bağlayın. ZyXEL'in arayüzünde EWAN vs. olması gerekiyor. Ordan kurulumu yapın. Açıkçası ayarları tam bilmiyorum o yüzden yardımcı olamayacağım ama yapabilmeniz gerekli.

VLAN ID: 35 olacak, PPPoE üzerinden kullanıcı adı ve şifrenizi de TT'den aldığınız kullanıcı adı şifre ile gireceksiniz.
Hocam şimdi tavsiyeniz üzere Huawei ONT'dan çıkan kabloyu elimdeki eski modem olan Zyxel modemin WAN portuna bağladım ve sorunsuz interneti vermeye başladı ve şaşırdım. Yani bu modem Fiber interneti sorunsuz dağıtabiliyor. Bunu çok iyi bildiniz, gerçekten tebrik ederim.

Fakat hız testi yaptığım zaman gene aynı hızları aldım. Buradan anladığım kadarıyla çekim alanında bir sorun var. Bunu da elimdeki Zyxel modemi Router olarak kullanarak çözmek istiyorum ama beceremedim.

ONT cihazımdan çıkan kabloyu ZTE Fiber modemin WAN portuna taktım. Sonra farklı bir CAT6 kabloyla ZTE Fiber modemin LAN1 portuna takıp kablonun diğer ucunu Zyxel marka eski modemimin WAN portuna taktım fakat internet vermiyor. Burada bir yanlışım var ama çözemedim. Elimdeki eski Zyxel modemi Router olarak nasıl kullanabilirim acaba hocam?

Hocam şimdi tavsiyeniz üzere Huawei ONT'dan çıkan kabloyu elimdeki eski modem olan Zyxel modemin WAN portuna bağladım ve sorunsuz interneti vermeye başladı ve şaşırdım. Yani bu modem Fiber interneti sorunsuz dağıtabiliyor. Bunu çok iyi bildiniz, gerçekten tebrik ederim.
Rica ederim de Google'a yazınca WAN portu olduğu görülebiliyor, bir espirisi yok yani, estağfirullah.
Fakat hız testi yaptığım zaman gene aynı hızları aldım. Buradan anladığım kadarıyla çekim alanında bir sorun var. Bunu da elimdeki Zyxel modemi Router olarak kullanarak çözmek istiyorum ama beceremedim.
Performans yine kötü anladığım kadarıyla.

Anlamadım, yukarıda interneti alabildim dediniz. Zyxel modemi zaten Router olarak kullanmış oluyoruz bu sayede. Arayüzünden bir fotoğraf atabilir misiniz? Gelişmiş modda alın ekran görüntüsünü.
ONT cihazımdan çıkan kabloyu ZTE Fiber modemin WAN portuna taktım. Sonra farklı bir CAT6 kabloyla ZTE Fiber modemin LAN1 portuna takıp kablonun diğer ucunu Zyxel marka eski modemimin WAN portuna taktım fakat internet vermiyor. Burada bir yanlışım var ama çözemedim. Elimdeki eski Zyxel modemi Router olarak nasıl kullanabilirim acaba hocam?
ONT cihazından çıkan kablo normalde ZTE Router'ın WAN portundaydı. Ben size ZyXEL'in WAN portuna bağlamanızı istedim.

ZyXEL'i Access Point olarak kullanmak isterseniz ZTE'nin LAN portlarından Zyxel'in WAN portuna kablo çekmeniz lazım. İnternet alır, WAN portunun konfigürasyonunu DHCP olarak değiştirin.

Rica ederim de Google'a yazınca WAN portu olduğu görülebiliyor, bir espirisi yok yani, estağfirullah.

Performans yine kötü anladığım kadarıyla.

Anlamadım, yukarıda interneti alabildim dediniz. Zyxel modemi zaten Router olarak kullanmış oluyoruz bu sayede. Arayüzünden bir fotoğraf atabilir misiniz? Gelişmiş modda alın ekran görüntüsünü.

ONT cihazından çıkan kablo normalde ZTE Router'ın WAN portundaydı. Ben size ZyXEL'in WAN portuna bağlamanızı istedim.

ZyXEL'i Access Point olarak kullanmak isterseniz ZTE'nin LAN portlarından Zyxel'in WAN portuna kablo çekmeniz lazım. İnternet alır, WAN portunun konfigürasyonunu DHCP olarak değiştirin.
Hocam yukarıdaki mesajımda demek istediğim ZyXEL modemi bağlayıp interneti sağladığımda yine odamdan hız testi yaptığım zaman ZTE Fiber modemde olduğu gibi benzer hızlar aldım. Buradan da aslında çekim konusunda sıkıntılı bir durum olduğunu çıkardım.

Dediğiniz gibi ZTE Fiber modemin LAN1 portundan ZyXEL modemin WAN portuna CAT6 kablo bağladım. Daha sonra 192.168.1.1'den ZyXEL modem arayüzüne girdim. WAN Portu konfigürasyonunda aşağıdaki resimde olduğu gibi iki seçenek var. Köprü'yü seçtim fakat internet gelmedi. Ne yapmam gerektiğini çözemedim. Bir yanlışım var, çözebilsem çözülecek de bulamadım henüz...

zyxel modem.jpg

Yönlendirme ve Köprü mü var sadece seçecek olarak?
Hocam modemin arayüzü o kadar kasıyordu ki benim yerimde başka birisi olsa modemi fırlatıp kırmıştı yani.

Hocam sonunda modemi Acces Point olarak ayarlamayı başardım. CAT6 kabloyu ZTE Fiber modemin LAN1 portundan Acces Point olarak kullandığım ZyXEL modemin LAN1 portuna bağladım. Modem arayüzünden internetteki rehberleri uyguladım ve sorunsuz kullanıyorum şuanda. Çekim gücü ve internet hızım tamamen arttı. Fakat aklıma bir soru takıldı, cevaplarsanız çok sevinirim.

Hocam Fiber modem yerine Acces Point modeme bağlıyken, fiber modeme kıyasla online oyunlarda daha fazla ping hisseder miyim?
Bir de Acces Point modeminden yine LAN2 portundan bu sefer kendi bilgisayarıma CAT6 kablo bağlasam Fiber modemin kayıpsız interneti bilgisayarıma taşımış olur muyum?

Şimdiye kadar çok yardımcı oldunuz. Cevaplarınız için çoookkk teşekkür ederim.

Bu şekilde çalışmaması lazım, ilginç bir durum.

Switch'ler 100 Mbps olduğu için çok sağlıklı olmaz. Ping olmaması gerekiyor, bir fark hissetmezsiniz.

Ama dediğim gibi bu şekilde çalışmaması gerekiyor. Hangi rehbere göre yaptınız, link atar mısınız?

Bu şekilde çalışmaması lazım, ilginç bir durum.

Switch'ler 100 Mbps olduğu için çok sağlıklı olmaz. Ping olmaması gerekiyor, bir fark hissetmezsiniz.

Ama dediğim gibi bu şekilde çalışmaması gerekiyor. Hangi rehbere göre yaptınız, link atar mısınız?
Switchlerden kastınız nedir hocam? Yani Acces Point'ten CAT6 kabloyla bilgisayara yine bağlantı yapsam interneti kayıpsız alamam öyle mi?

Aşağıdaki rehberi takip ettim ama bu kadar basit işlemleri yapmak için 4-5 saattir uğraşıyorum. Modemin arayüzü o kadar yavaştı ki aslında sabırlı biri olduğumu farketmiş oldum. 😁

Yeni konular

Geri
Yukarı