Türk Telekom HiperNet ne kadar hız verir?

Kl0prax

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Şu an ev interneti olarak Vodafone kullanmaktayız ve hiç memnun değiliz ev halkı olarak. Taahhüt bu ayın sonunda bitiyor, bende başka bir internet servis sağlayıcısına geçme taraftarıyım. Ancak internet altyapımızı sorguladığımda farklı sonuçlar alıyorum;
TurkNet'den sorguladığımda 60Mbps:

1689338054074.png

Türk Telekom'dan sorguladığımda HiperNet olarak çıkıyor:

1689338206540.png

HiperNet'in ne olduğunu bilmediğimden Google'da arattım bu sefer de fiber altyapı ile ilgili şeyler gördüm:

"HiperNet, mahalle ya da sokağınıza kadar gelen fiber altyapı ile 100 Mbps'ye kadar Hiper hızlı internet hizmetidir"

Sorularım şunlar; fiber altyapımız var mı yok mu? 100Mbps alabilir miyim?

Dosya Ekleri

• 1689338265646.png
    1689338265646.png
    10,6 KB · Görüntüleme: 15
Şu an ev interneti olarak Vodafone kullanmaktayız ve hiç memnun değiliz ev halkı olarak. Taahhüt bu ayın sonunda bitiyor, bende başka bir internet servis sağlayıcısına geçme taraftarıyım. Ancak internet altyapımızı sorguladığımda farklı sonuçlar alıyorum;
TurkNet'den sorguladığımda 60Mbps:

Eki Görüntüle 1861681

Türk Telekom'dan sorguladığımda HiperNet olarak çıkıyor:

Eki Görüntüle 1861683

HiperNet'in ne olduğunu bilmediğimden Google'da arattım bu sefer de fiber altyapı ile ilgili şeyler gördüm:

"HiperNet, mahalle ya da sokağınıza kadar gelen fiber altyapı ile 100 Mbps'ye kadar Hiper hızlı internet hizmetidir"

Sorularım şunlar; fiber altyapımız var mı yok mu? 100Mbps alabilir miyim?

100 Mbps alırsınız.

VDSL olarak bilinen altyapının Türk Telekom tarafından VDSL paketlerine konulmuş ismidir, HiperNet.
Sorguladığınız gibi 60 Mbps hız alabilirsiniz.
HİPERNET paketleri: Mahalle ya da sokağınıza kadar gelen Fiber optik kablo ile 24 Mbps'ye kadar hızdan başlayarak altyapı uygunluğunuza göre 100 Mbps'ye kadar bağlantı hızı, Kişiye özel bant genişliği sayesinde güvenli erişim sağlar.

HİPERNET paketleri: Mahalle ya da sokağınıza kadar gelen Fiber optik kablo ile 24 Mbps'ye kadar hızdan başlayarak altyapı uygunluğunuza göre 100 Mbps'ye kadar bağlantı hızı, Kişiye özel bant genişliği sayesinde güvenli erişim sağlar.
ADSL bir bağlantı 8-16 Mbps paketleri olarak sunulur. VDSL bir bağlantı 24-100 Mbps internete sahip paketler olarak sunulur.
Bahsettiğiniz açıklama, VDSL bağlantının açıklaması.
Kişinin 100 Mbps alabilme durumu, saha dolabının uzaklığı, santral mesafesine göre değişir.
Arkadaş santrale 261 Metre uzaklıkta. Tahmini olarak gözüktüğü gibi MAX. 61 Mbps bağlantı alabilir.
Tabii daha üstü bağlanabilir fakat, ankastre durumu, hat zayıflaması, 3-4 SNR alma, kötü modem hat değerleri durumu ortaya çıkar. Buda sürekli internet ve DSL gidip gelmesine neden olur.

ADSL bir bağlantı 8-16 Mbps paketleri olarak sunulur. VDSL bir bağlantı 24-100 Mbps internete sahip paketler olarak sunulur.
Kişinin 100 Mbps alabilme durumu, saha dolabının uzaklığı, santral mesafesine göre değişir.
Arkadaş santrale 261 Metre uzaklıkta. Tahmini olarak gözüktüğü gibi MAX. 61 Mbps bağlantı alabilir.
Tabii daha üstü bağlanabilir fakat, ankastre durumu, hat zayıflaması, 3-4 SNR alma, kötü modem hat değerleri durumu ortaya çıkar. Buda sürekli internet ve DSL gidip gelmesine neden olur.
Teşekkür ederim dostum! Peki fiber başvurusu nasıl yapabiliriz?

Arkadaş santrale 261 metre uzaklıkta. Tahmini olarak gözüktüğü gibi Max. 61 Mbps bağlantı alabilir.
Tabii daha üstü bağlanabilir fakat, ankastre durumu, hat zayıflaması, 3-4 SNR alma, kötü modem hat değerleri durumu ortaya çıkar. Bu da sürekli internet ve DSL gidip gelmesine neden olur?

Tamam bende VDSL bağlantı üzerinden 100 Mbps alabileceğini söylüyorum 100 Mbps ve 61 Mbps arasındaki fark çok büyük 100 Mbps alabiliyorsa 100 almalıdır tavsiyem.

Teşekkür ederim dostum! Peki fiber başvurusu nasıl yapabiliriz?

Dostum onu belediyenle ya da internet sağlayıcınla konuşabilirsin.

Geri
Yukarı