Türk Telekom ISS İncelemesi - 2021

Türk Telekom hat devir işlemini gerçekleştiremediğimiz için tekrar Telekom'a dönmek durumunda kaldım ve bu sefer hat modu fastpath. Bu şekilde bir inceleme yapacağım. İncelemede fiyat olmayacak sadece ping durumunu göstereceğim.

17.09.2021 gece 11.00 gibi bir talep oluşturdum ve TT hattımın dondurmasını açtırdım, ertesi gün öğleye doğru portumu değiştirerek tekrardan Telekom hizmetimi aktif ettiler.

Modem arayüz değerlerim. VDSL 35 paketini kullanmaktayım.

1631984037640.png

• Speedtest.net
Kayseri'de bulunuyorum ve buradaki noktaya test ettiğim için ping değeri bu kadar düşük çıkıyor.

1631984164582.png

Şimdi oyun ping değerlerine geçelim.
  • vie.valve.net
1631989624500.png

• Riot Games
Netspeed üzerinde yaklaşık 28-30 ping alıyordum, TT bana 20-24 ping gibi şaşırtıcı bir değer sundu, ek olarak sadece bu oyun üzerinde değil çoğu TR sunuculu oyunlarda inanılmaz bir ping düşüşü mevcut.

LoL
LOL.png

Valorant

Lobi.png

Valorant - TR

Oyun içi.png

Valorant - Frankfurt

Frankurt.jpg

213.202.233.109 - Faceit

1631989709733.png

Ping Test Aracı

1631989834575.png

Türk Telekom hat devir işlemini gerçekleştiremediğimiz için tekrar Telekom'a dönmek durumunda kaldım ve bu sefer hat modu fastpath. Bu şekilde bir inceleme yapacağım. İncelemede fiyat olmayacak sadece ping durumunu göstereceğim.

17.09.2021 gece 11.00 gibi bir talep oluşturdum ve TT hattımın dondurmasını açtırdım, ertesi gün öğleye doğru portumu değiştirerek tekrar Telekom hizmetimi aktif ettiler.

Modem arayüz değerlerim. VDSL 35 paketini kullanmaktayım.

Eki Görüntüle 1168603
  • Speedtest.net
Kayseri'de bulunuyorum ve buradaki noktaya test ettiğim için ping değeri bu kadar düşük çıkıyor.

Eki Görüntüle 1168604

Şimdi oyun ping değerlerine geçelim.
  • vie.valve.net
Eki Görüntüle 1168607
  • Riot Games
NetSpeed üzerinde yaklaşık 28-30 ping alıyordum, TT bana 20-24 ping gibi şaşırtıcı bir değer sundu, ek olarak sadece bu oyun üzerinde değil çoğu TR sunuculu oyunlarda inanılmaz bir ping düşüşü mevcut.

LoL
Eki Görüntüle 1168608

Valorant

Eki Görüntüle 1168611

Valorant - TR

Eki Görüntüle 1168613

Valorant - Frankfurt

Eki Görüntüle 1168614

213.202.233.109 - FACEIT

Eki Görüntüle 1168610

ping test aracı.

Eki Görüntüle 1168615

Değerler güzel fakat TT'ye bulaşılmaz. Hizmeti iptal etmek istediğinizde tabiri caizse yapışıyorlar.

@312971 1 yıla yakın evde değildim eve geçmeden Turknet bağlantısı sağlattım fakat gelen ekip doğru bağlantı kuramadığı için geldiğimde internet erişim şoku yaşadım. 1 haftaya yakın çözdürmeye çalıştım fakat destek ekibi çöp olduğu için bir yönlendirme yapamadılar. Sonrasında acil internet ihtiyacından dolayı en hızlı kurulumu yapan firma TT olduğu için mecburen TT aldım, evet fiyat konusunda eleştiriyoruz fakat başvurduğum gün kuruluma geldiler :) Ve kendi altyapıları olduğu için sorun çözme daha hızlı oluyor. Aynı hat üzerinde 9 ayda Turknet, Gıbırnet, Comnet, Netspeed kullandım :) Taşıma işini yapamadığımız içni tekrar TT'ye dönmek durumunda kaldım, sözleşmem bittiğinde tekrar muhtemelen Netspeed'e geçeceğim.

@NipponChemiConKYCap Bazı ISS'lerin yurt içinde kendi altyapısı olsada ağırlıklı TT üzerinde. VDSL TT altyapısı kullanan bazı firmalarda kendi yönlendirmelerini yapabiliyor bu durumda fark oluşuyor. Bir de hatın bağlantı modu var, bunu yarın bir konu ile açıklayacağım.

Amazon Londra pingi çok yüksek.

Ben fiber ile 46-47 ms alıyorum. Ama cidden Telekom sıkıntılı bir firma. Bakır kullanıyorsan zaten sıkıntının dibini yaşıyorsun. İnternet hızın düştü müşteri sorumluluğundadır diye cevap verir yardım dahi etmezler.

Fiberde en azından modeme kadar kendileri sorumlu. Bir sıkıntı çıkarsa kabloda seve seve yapmak zorunda kalıyor.

11 yıllık deneyimi söyleyim. Yaklaşık 10,5 ayı DSL internet ile. Aşırı derecede çöp bir internet hızı yavaşlık her şey oldu. Şikayet ettiğim zaman sorumluluğu hep bana yıktılar. Gelen ekipler zaten istesemde düzeltemeyeceğimi biliyolardı. Buraya fiber şart demişlerdi 5 yıl önce. Peki Telekom 5 yıl önce başvurduğumuzda ne yapayım? Diyerek başvuruyu iptal et.

Bu yıl zaten devlet tarafından zorunlu kaldılar paşa paşa çektiler fiberi. Çekmeselerde olurmuş yine rezalet. Evimin önüne saha dolabı koysalar tek ben hizmet alsam ondan daha iyi.

Kısaca bu firmadan hizmet almayın. Altyapınıza bakın başka firmanın fiberi varsa onu tercih edin. Kablonet fibere göre 8-10 ms daha fazla ping veriyor fakat Telekom'dan düşük ping veriyor. Onun omurgasını kullanmasına rağmen.

@Patrixcs Kayseri içerisinde Kablonet kullanan arkadaşlarım var aynı testleri onlar üzerinden de yaptım, VDSL bağlantıdan çok daha yüksek bir ping değerleri var. Oyun oynayacak kişilere altyapısı çok kötüyse Kablonet öneriyorum, oyuncular için iyi bir seçenek değil genel olarak.

Ek olarak Kablonet'in kendi altyapısı var, Telekom'un altyapısını kullanmıyor.

Fiyat konusunda zaten bir karşılaştırma yapmadım, bu fiyatlara gidip de Telekom zaten alın demiyorum. Netpseed şu an hizmet olarak benim gözümde ilk sırada. Gigabit internetler hariç.

@261538 fiyat anlamında bir şey söylemedim. Kablonet Telekom'un omurgasını kullanıyor yurt dışı çıkışında bir de Superonline.

Çoğu yerde Kablonet daha iyi ping veriyor. Bursa'da VDSL kullandığımda 50 aşağısı almadığım CS:GO Kablonet kullanan kişiler 37-39 arası alıyordu.

DOCSIS pingi çıkarınca Telekom'dan bile daha düşük ping veriyor. Zaten fibere geçti Kablonet artık.

TT pahalı fakat en azından bize verdikleri hizmet güzel. Ping değerleri diğerlerine göre çok daha iyi ve yıllardır hız kaybı, ani ping fırlamaları, kopmalar vs. olmadan sıkıntısız hizmet verdiler.

@WhiteFountain Yarın harici bir konu olarak paylaşacağım. Burayı dağıtmayalım o yüzden.

@Patrixcs Ben görmedim, karşılaştırma yaptıklarımın hepsi Marmara dışındaydı, Turknet gibi olabilir. Turknet'in de ping değerleri de Marmara Bölgesi'nde iyi diğer yerlerde diğer firmaların gerisinde kalıyor. Ben şu an Riot'a 25 alıyorsam, yiğenimler 30-35 arası alıyor Kablonet üzerinde. Faceit üzerin de tracert atmıştım 70 veya 75 civarı çıkmıştı galiba o da. TR firmaları arasında Faceit ile anlaşması olan tek firma TT.

Bu söylediklerim 3 ay önce falandı, şu an çağ atladılarsa bilmiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı