Türk Telekom modem 2.4GHz ile 5.GHz farkı nedir?

Zenoxx

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar Türk Telekom 50 Mbps paketine geçtim yeni bir modem verdiler bana birisin de 2.4GHz baglanma seçenegi var bir de 5.GHz baglanma secenegi var aralarında fark nedir hangisini neden kullanmalıyım?

5 GHz bandı modeme yakın olduğunuz zamanlar daha az gecikme süreleri ve daha yüksek indirme hızları sunar. Fakat menzili kısadır. Başka bir odada kullanıyorsanız modemi 2.4 GHz daha mantıklı bir seçim olabilir.

2.4GHz uzun menzillidir. 5GHz kısa menzillidir ve hızlıdır 2.4GHz'ye göre.

Hocam en mantıklısı 5GHz o zaman degil mi oyun oynamak için falan.

5 GHz bandı modeme yakın olduğunuz zamanlar daha az gecikme süreleri ve daha yüksek indirme hızları sunar. Fakat menzili kısadır. Başka bir odada kullanıyorsanız modemi 2.4 GHz daha mantıklı bir seçim olabilir.
Tamam anladım çok sagolun

Arkadaşlar Türk Telekom 50 Mbps paketine geçtim yeni bir modem verdiler bana birisin de 2.4GHz baglanma seçenegi var bir de 5.GHz baglanma secenegi var aralarında fark nedir hangisini neden kullanmalıyım?

Her ikisi de açık olarak kullanabilirsiniz. Ancak yukarıda arkadaşların belirttiği üzere 2.4GHz biraz daha uzun bir kapsama alanı sunar ama onun üzerinden alabileceğiniz hız daha düşüktür.

Ancak ikisi arasındaki hız farkını zaten düşük hızda internetiniz varsa fark edemeyebilirsiniz. Ama örneğin 300 Mbps lik bir internet hızınız varsa bu hızın tamamını ya da büyük çoğunluğunu 2.4GHz bandıyla alamazsınız 5 GHz bandını kullanmanız gerekir karşılığında ise daha kısa bir mesafede kullanım sağlamak gibi bir taviz vererek.

Yeni konular

Geri
Yukarı