Türk Telekom modem hat değerleri nasıl?

Daha fazla  
Selamlar,
Beni bilen bilir forumun "İnternet Erişimi" kısmında yazıyorum genelde. Ama gelin görün ki şu DSL istatistiklerindeki değerleri hep karıştırıyorum. Forumda bununla ilgili konu da var. Onu da okudum ama hâlâ aklımda soru işaretleri var.

Şimdi bu soracaklarım benimle aynı şehirde olmayan bir arkadaşımın modem hat değerleriyle ilgili. Benim altyapım FTTH olduğu için hat değerlerim de yok zaten.

Arkadaşım köyde yaşıyor. Türk Telekom'un 24 Mbps'lik paketini kullanıyor. Aşırı fazla kopma sorunu yaşıyor. Neredeyse her gün internet kopuyormuş. Türk Telekom yetkilisiyle defalarca konuşmuş. Adam "santral mesafesi fazla" deyip duruyormuş. Ben de dedim ki bir inceleyelim. Zoom üzerinden ekran paylaştı ve önce altyapı sorgulaması yaptık, sonra da modem hat değerlerine baktık.
Şu aşağıdaki fotoğraflar altyapı sorgu sonuçları:

altyapiSorguSonucu.png
Screenshot_1.png
Screenshot_3.png
Screenshot_4.png
Screenshot_5.png
Görüldüğü üzere hepsinde de maksimum hız 46 Mbps ve santral mesafesi 398 metre çıkıyor. Baktığımız zaman 398 metre çok da fazla değil.
Benim kafamı daha çok karıştıran ise modem hat değerleri oldu:
hatDegerleri.png

Altyapı sorgu sonuçlarının aksine maksimum veri oranı 72 Mbps olarak görünüyor. Şu an 24'lük paket kullanmasına rağmen 28 Mbps tanımlanmış.

İşte tam da bu noktada sizden yardım istiyorum. Modem hat değerlerini bir türlü yorumlayamadığım için sizin yorumlamanızı bekliyorum dostlar. Hat zayıflaması ve alım gücü de normal görünüyor öyle değil mi? Yoksa ben mi yanlış yorumluyorum? Arkadaşım neden bu kadar fazla kopma sorunu yaşıyor olabilir? TT yetkilileri dışarıdan modeme gelen kablonun problemli olduğunu falan da söylemişler. Zaten modeme tek bir kablo geldiğini söyledi arkadaşım. Yani iç tesisat yok anladığım kadarıyla. Köylerde de bu şekilde olur ya genelde. Bu kısmı detaylı sormadım ama öyle tahmin ediyorum. Bilgisayarına CAT6 ile bağlanıyormuş.
Bu kadar sık kopma problemini nasıl çözebiliriz? Şimdiden teşekkür ediyorum.

72 Mbps Al Çoğu Oyunda Çok Düşük Ping Oluyor Başka Birşey Bilmiyorum.
Hocam ilk mesajımda da belirttiğim üzere hat değerleri benim değil arkadaşımın. Ayrıca 72 Mbps'lik bir paket yok. Ayrıca arkadaşımın sorunu ping değil sık kopma. Yazmak için yazmayın artık lütfen ama ya.

Geri
Yukarı