Türk Telekom ücretsiz modemin hızını arttırma

theBilim

Femtopat
Daha fazla  
Fiber internete geçtiğimden beri Valorant adlı oyunda anlık olarak ping artması yaşıyordum. Ve insanlara pingim var dediğimde bana inanmıyorlardı, çünkü onların stabil 30 pingi falan oluyor genelde ancak ben 10-15 arası geziyor ve bir kere 2500 gördüm, ardından 3000 gördüm ve bu olaylar olurken evde sadece ben vardım. Yani Wi-Fi trafiği kalabalığı falan yoktu.

Her neyse, bu hikayeden sonra en son dün fiber kutusu ile modem arasındaki sarı WAN kablosunu elime aldım, inceledim. Daha önce bu kabloyu CAT 6 ve üzeri yapınca hızın çok hafif artması ve çok önemli derecede pingi indirdiği testleri izlemiştim. Stok gelen WAN kablosu CAT5e olduğunu gördüm, evde ne kadar eski olduğunu bilmediğim ama artık neredeyse sarılığı gitmiş kararmış kabloyu aldım onun üstünde ise CAT 5 yazdığını gördüm (tabii ki CAT5e daha iyi fakat internetim zaten 35 megabit olduğundan hızda sorun çıkmadı ve hatta CAT5e kablosundan birkaç megabit fazla ve özellikle Max 9'u gören upload 14 oldu. (Bu bir tesadüf olabilir ama paylaşmak istedim ve CAT5 kablonun pingimi stabil bir şekilde 15- 30 arası tuttuğunu gördüm ve CAT5e'den daha nadir anlık değişim söz konusu WAN kablonun önemini anlayınca hemen yeni bir CAT 6,7 kablo almayı düşündüm. Sizce kendimce yaptığım bu testin aslı olabilir mi? Çünkü beleş modemin kalitesi kesinlikle iyi değil, böyle idare etmeye çalışıyorum.
İşte ping testi sonuçları (eskiden maksimum ping değeri 500'den aşağı olmuyordu.)

1682273680316.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam belki CAT5e kablosu sıkıntılı olabilir. Dediklerinizden en fazla bunu çıkarabildim. Upload konusunda ise TT yakın zamanda ADSL hariç herkesin upload hızını ikiye katladı.

Hocam belki CAT5e kablosu sıkıntılı olabilir. Dediklerinizden en fazla bunu çıkarabildim. Upload konusunda ise TT yakın zamanda ADSL hariç herkesin upload hızını ikiye katladı.

Upload hakkında bilgi için teşekkürler ancak CAT5e kablosunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum eski CAT5 kablosu ele alınca bile kesinlikle daha kaliteli hissettiriyor.

Upload hakkında bilgi için teşekkürler ancak CAT5e kablosunda sıkıntı olduğunu sanmıyorum eski CAT5 kablosu ele alınca bile kesinlikle daha kaliteli hissettiriyor.
Hocam evet bana da çok düşük bir ihtimal gibi geldi fakat belki kablonun içinde bir sıkıntı vs. vardır.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı