Çözüldü Türk Telekom yüksek upload latency nasıl düşürülür?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

183206

Megapat
Makaleler
1
1673562701865.png

Bizim internet sıkıntılıydı. Hızı düşmüştü, sürekli bağlantısı kopuyordu ve çok yavaşlıyordu. TT ekipleri gelip binadaki kutuya baktılar ve "kutuda sıkıntı yok, sizin daireye giden kabloda sıkıntı vardır." diyerek gittiler. Ben de bugün elektrikçi çağırdım ve daireye gelen kabloyu değiştirttim. Binanın iç tesisatı kötü diyerekten maalesef evde ve binada sağı solu dele dele modeme ulaştırdı kabloyu. Her neyse internete hız testi yaptım ve geri 100'e çıktığını gördüm. Bağlantı kopma sorunlarının düzelip düzelmediğini de vakit geçtiğinde anlayacağım.
Ama şu anki sorunum upload latency aşırı yüksek. Kabloyu çekmeden önce de çok yüksekti, Türk Telekom desteği kabloyu değiştirdiğinizde düzelir diyorlardı ama düzelmedi. Resimde de gördüğünüz üzere 600'lerde. Bütün testlerde 600 civarı çıkıyor.
Modemimiz yeni, Türk Telekom daha yeni sattı babama. Eski modeminiz çok eski falan deyip itelemişler yeni modemi.
Bu testi hem kablolu bağlantı sağladığım bilgisayarımda hem de kablosuz bağlantı sağladığım telefonumda gerçekleştirdim.
Telefonda 1097 çıktı. Bilgisayarda da 628. Türk Telekom'u arıyorum ama pek bir şey anlıyorlarmış gibi gelmiyor.
İnternette QoS ile ilgili bir şeyler okudum. Cihaza öncelik veriyor sanırım internet için. Ancak ben harici bir şey kullanmak istemiyorum.
Sorun neyse çözülsün istiyorum. Belki QoS ayarları bozuktur da ondan bu upload latency yüksektir diye onların da resimlerini ekledim.

Dosya Ekleri

• fafdsd.png
    fafdsd.png
    66,2 KB · Görüntüleme: 575
  • ewqewew.png
    ewqewew.png
    169,9 KB · Görüntüleme: 556
  • weqewqweq.png
    weqewqweq.png
    95,5 KB · Görüntüleme: 482
Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
QoS sayfasındaki genel menüsünde, WAN yükleme kısmına 8192 girip deneyin.
Olmuyorsa 8000, 7900 gibi düşüre düşüre deneyin.
QoS sayfasındaki genel menüsünde, WAN yükleme kısmına 8192 girip deneyin.
Olmuyorsa 8000, 7900 gibi düşüre düşüre deneyin.
Merhabalar, biraz eski bir konu ama direk burda sormak uygundur umarım. Benim modemde QoS bölümünde numara girebileceğim bir alan yok, buradan hangisini seçmem gerektiği hakkında bilginiz var mı acaba?

1690575252071.png

Merhabalar, biraz eski bir konu ama direk burda sormak uygundur umarım. Benim modemde QoS bölümünde numara girebileceğim bir alan yok, buradan hangisini seçmem gerektiği hakkında bilginiz var mı acaba?

Eki Görüntüle 1880580

Bunların hiçbiri değil maalesef.
Limit veya Traffic Shaper kısmını bulmanız gerek.

Bunların hiçbiri değil maalesef.
Limit veya Traffic Shaper kısmını bulmanız gerek.
Hocam göremedim ama acaba bu 8192 yaptığınız şeyin ismi ne? Belki o şekilde yabancı forumlarda vs. bulabilirim.

Modem dandik aslında, Tenda v300 yani belki yoktur ama denemek istiyorum çünkü iyice gıcık ediyor akşam saatlerinde.

Aslında bu arkadaşın SS paylaştığı modem de var ama o akşamları direk kesiliyor o yüzden bunu kullanıyorum.

@Mugen_ Eki Görüntüle 1881266

Eki Görüntüle 1881267

Bende böyle giriliyor. Hem download hem de uploadı biraz fazla düşürdüm ben. Yeter ki ping girmesin.

@Disty Denemek için Zyxel (VMG3625-T50B) modemi taktım tekrardan ve çeşitli değerler denedim, ama şaka gibi en iyi değer hiç ellemediğim hali oldu

Limit Yok -> Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

10240 -> Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

8192 -> Bufferbloat and Internet Speed Test - Waveform

Sinir oldum...

@Mugen_ Eki Görüntüle 1881266

Eki Görüntüle 1881267

Bende böyle giriliyor. Hem download hem de uploadı biraz fazla düşürdüm ben. Yeter ki ping girmesin.

Son bir şey soracağım, download nasıl düşürdünüz acaba?

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 1631211

Elinize sağlık. 8192 yazınca upload latency 17'ye düştü. :D Oh be, rahatladım. Teşekkür ederim.
Azıcık upload düştü ama gecikme yok oldu resmen.

Aynı sorunu ben de yaşıyorum, oyunlarda pingim yok ama test sonuçları böyle. Sence herhangi bir işlem yapmalı mıyım?

Yeni konular

Geri
Yukarı