Türkçe neti nasıl artar?

boreas37

Centipat
TYT Türkçe denemelerinde başlarda iyi gidiyorum ama sonlara doğru yanlışlar çıkmaya başlıyor, 20 soru çözdükten sonra matematiği yapıp geri dön diyen oldu ama işe yarar mı bilmiyorum, sizin net artırmak için tavsiyeleriniz var mı?

Bol paragraf çöz ve kitap oku. Sene başından beri yapıyorum bunun sayesinde 37-38 netim oldu Türkçede. Bir de tabii ki dil bilgisi çalış.

Tavsiyem deneme analizi yapman. Nereden yanlışın geldiğini öğrenip bu kısımlarla ilgili çalışma yaparsan iyileşme kaydettiğini göreceksin. Örneğin benim paragrafım çok iyi ama dil bilgisi sıfır. Denemelerde dil bilgisinden hep soru kaçırdığımı fark edince bu konunun üstüne düşmeyi başardım ve netlerimde artış oldu.
20 soru çözdükten sonra matematiği yapıp geri dön diyen oldu ama işe yarar mı bilmiyorum
Herkesin kendine özgü bir çözüm yöntemi var, deneyerek kendine en uygununu bulabilirsin.

TYT Türkçe denemelerinde başlarda iyi gidiyorum ama sonlara doğru yanlışlar çıkmaya başlıyor, 20 soru çözdükten sonra matematiği yapıp geri dön diyen oldu ama işe yarar mı bilmiyorum, sizin net artırmak için tavsiyeleriniz var mı?
Başlardaki soru tipleri ve sonlardaki soru tipleri farklı mı, aynı mı? Belki problem soru tipi ile alakalıdır. Onun dışında da paragraf soruları için bol bol okuman lazım. Ancak okumak var okumak var. Bodoslama atlama.
  • Okurken eleştirel bir gözle bak.
  • Okuduğun cümlenin aklında çağrıştırdığı anlama hemen kabul etme geçme, bir düşün. Yazar belki farklı bir anlam vermek istemiş olabilir.
  • Yazılanı anladıktan sonra cümleyi eleştirebilirsin, şöyle daha iyi yazılabilirdi gibi kritik yapabilirsin. Perspektifini genişletir.
Bunun dışında sınav soruları belirli bir örüntüyü takip ediyor genelde. Mesela ben paragraf sorularında şıkkı okuyordum önce. Sonra paragrafa dönüp doğru mu yanlış mı diye bakıyordum. (Hangisi doğrudur ya da yanlıştır sorularında) Böyle yöntemler geliştirebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı