Türkçe yamaları nasıl yapıyorlar?

batin1597

Picopat
Daha fazla  
İngilizce olan oyunları Türkçeye çeviren çeviri grupları var bunlar nasıl oyundaki konuşmaları Türkçeye çeviriyorlar biliyorum. Dil bilgisi falan gerek ama nasıl oluyor bu yama yapmak? Oyunun dosyalarına girip konuşma dosyasındaki yazıyı falan mı değiştiriyorlar?

Oyunun dil dosyalarını veya dil dosyasını içeren paketleri açmak için farklı araçlar var.
Dil dosyasına ulaştıktan sonra çeviri başlıyor. İngilizce cümleyi silip yerine Türkçe yazılıyor gibi düşünebilirsin.

Temelde evet. Oyun dosyalarına girip yazılar değiştiriliyor. Eski oyunlarda yama yapmak çok kolaydı. Ben Age of Empires 2'nin müziklerini değiştirmiştim mesela. Çünkü direkt .mp3 olarak duruyordu. Bazı oyunlarda da diller .txt falan olabiliyor. Düzenlemesi kolay oluyor bu yüzden. Ancak güncel oyunlarda dil dosyaları da diğer dosyaların içinde bulunuyor. Bunların editörleri falan bulunmayabiliyor. Popüler bir oyun değilse de kimse uğraşmayabiliyor.

İlk oyunun dil dosyasını bulman lazım oda pek kolay bir şey değil kolay olsa bile onu açacak bir program lazım. Dil dosyasını bulduktan sonra silip yerine türkçesini yazıcaksın

Evet yeni bir çevirmen doğuyor :D. Yok mu ki YouTube da videosunu çeken çeviri hazırlayanlar genellikle .exe olarak hazırlıyor kurarsın sonra çevirir filan. Biraz program bilgisi filanda lazım herhalde.

Hocam işi en basit şekilde anlatayım oyunun alt yazı dosyasını yardımcı programlar aracılığı ile açıp içerisindeki yabancı (İngilizce) yazıların Türkçe karşılıklarıyla değiştirilmesi.

Site 1 Site 2
Çeviri yapmak gibi bir planın varsa Unreal Engine, Unity veya oyuna özel dil dosyasına nasıl ulaşacağına ve gerekli araçlara (tool) buradan bakabilir ve indirebilirsin.
Tool olduğu sürece dil dosyasını açmak kolaydır. Kod bilgisi gerektirmez. Zor olan daha önce tool yazılmamış bir oyunun dosyalarını açmaktır. Toolu kendin oluşturman gerekir.

Son düzenleyen: Moderatör:

Yeni konular

Geri
Yukarı