Türkiye Amerika Çin ve Rusya gibi çok sayıda askeri araca sahip olmalı mı?

svjzib

Centipat
Daha fazla  
Arkadaşlar Türkiyenin mevcut ekonomide bu sayılara sahip olmayacağının farkındayım ama bilmediğimden dolayü merak ettiğim şu;
Güçlü bir ekonomimiz olduğunu düşünün hatta Amerika ve Çin ayarında bir ekonomi (abarttım farkındayım ama merak 😀) sizce çok sayıda gemi, tank, savaş uçagı vs. sahip olmamıza gerek var mı? Bu ülkelerin bu kadar fazla silah gücüne sahip olmalarının nedeni aralarında sorunlar mı? Çünkü Almanya güçlü ekonomisine rağmen askeri envanter sayılarını az tutuyor.

Bizim üretmemiz lazım taşıma suyla değirmen dönmez. Zaten envanter olarak çok gerideyiz hem nitelik olarak hem nicelik olarak. Modernize edilmesi ve sayıca artırılması lazım ama savunma sanayi ekonomik güç ister. Kolay değil.

Arkadaşlar Türkiyenin mevcut ekonomide bu sayılara sahip olmayacağının farkındayım ama bilmediğimden dolayü merak ettiğim şu;
Güçlü bir ekonomimiz olduğunu düşünün hatta Amerika ve Çin ayarında bir ekonomi (abarttım farkındayım ama merak 😀) sizce çok sayıda gemi, tank, savaş uçagı vs. sahip olmamıza gerek var mı? Bu ülkelerin bu kadar fazla silah gücüne sahip olmalarının nedeni aralarında sorunlar mı? Çünkü Almanya güçlü ekonomisine rağmen askeri envanter sayılarını az tutuyor.
Almanya istese de belirli askeri gücün üzerine çıkamıyor diye biliyorum.

Almanya istese de belirli askeri gücün üzerine çıkamıyor diye biliyorum.
Ben de tam hakim değilim ama bir konuda Almanyanın deniz kuvvetlerini vs eleştirmişlerdi
Cevap olarak alamanya kimle savaşacak askeri harcamaları gereksiz buluyorlar denmişti

Bizim üretmemiz lazım taşıma suyla değirmen dönmez. Zaten envanter olarak çok gerideyiz hem nitelik olarak hem nicelik olarak. Modernize edilmesi ve sayıca artırılması lazım ama savunma sanayi ekonomik güç ister. Kolay değil.
Evet o çok üzücü bir konu envanterimiz çok eski yeni yerli ve modern tasarımlara sahip araçlar olmasını ben de çok istiyorum merak ettiğim şey büyük ülke sayılarına çıkılmalı mı çinin 8 bin tankı olduğunu duymuştum inanılmaz rakamlar
( benim hayalim hiç değilse avrupanın en güçlü askeri gücüne ulaşmak çünkü deneyim ve sayı olarak buna sahip olabiliriz sadece envanter çok eski)

Artık devir nicelikten ziyade nitelikten yana. Bizim şu an amacımız da o. Az olsun ama nitelik olarak Dünya ülkeleriyle yarışabilen ürünler olsun diye çalışıyoruz. Kötü 5 uçağı, 1 uçak ile düşürebiliyorsunuz. Aynı şekilde onlarca tankı birkaç modern SİHA ile de patlatabiliyorsunuz...

Ben de tam hakim değilim ama bir konuda Almanyanın deniz kuvvetlerini vs eleştirmişlerdi
Cevap olarak alamanya kimle savaşacak askeri harcamaları gereksiz buluyorlar denmişti

Evet o çok üzücü bir konu envanterimiz çok eski yeni yerli ve modern tasarımlara sahip araçlar olmasını ben de çok istiyorum merak ettiğim şey büyük ülke sayılarına çıkılmalı mı çinin 8 bin tankı olduğunu duymuştum inanılmaz rakamlar
( benim hayalim hiç değilse avrupanın en güçlü askeri gücüne ulaşmak çünkü deneyim ve sayı olarak buna sahip olabiliriz sadece envanter çok eski)
Hocam az önce göz gezdirdim ve 1918 tipi bir durumda Almanya. Askeri güç açısında yapacağı şeyleri Amerika Birleşik Devletlerine danışarak yapıyormuş. Yani Askeri gücü ABD kontrolünde sayılabilir.

Bizim zaten askeri aracımız çok fazla. 11600 adet zırhlı aracımız var. Olmasaydı bile bizim en iyi ordulardan birine sahip olmamız lazım çünkü düşmanımız çok fazla ve 4 yanımızı kaplamış durumdalar. Bildiğim kadarıyla da NATO'nun en büyük 2. ordusuyuz.

Hocam az önce göz gezdirdim ve 1918 tipi bir durumda Almanya. Askeri güç açısında yapacağı şeyleri Amerika Birleşik Devletlerine danışarak yapıyormuş. Yani Askeri gücü ABD kontrolünde sayılabilir.
Teşekkür ederim dostum ben de Almanya Amerikanın ilçesidir gibi bir çok yorum görüyordum

Bizim zaten askeri aracımız çok fazla. 11600 adet zırhlı aracımız var. Olmasaydı bile bizim en iyi ordulardan birine sahip olmamız lazım çünkü düşmanımız çok fazla ve 4 yanımızı kaplamış durumdalar. Bildiğim kadarıyla da NATO'nun en büyük 2. ordusuyuz.
Eski bir envantere sahibiz ama piyade olarak bir çok orududan deneyimlu olduğumuzu düşünüyorum pahalı ekipmanlarla kartona ateş etmek bir şey düzensiz teröristlerle savaşmak bambaşka bir şey

Artık devir nicelikten ziyade nitelikten yana. Bizim şu an amacımız da o. Az olsun ama nitelik olarak Dünya ülkeleriyle yarışabilen ürünler olsun diye çalışıyoruz. Kötü 5 uçağı, 1 uçak ile düşürebiliyorsunuz. Aynı şekilde onlarca tankı birkaç modern SİHA ile de patlatabiliyorsunuz...
Rusya bu zamana kadar ukrayna da 3.000 tank kaybetmiş ben de şöyle düşünüyorum acaba iyi tanklara sahip olsalar sayı daha mı az olurdu ya da ruslar tank ilerlemeleri konusunda hata mı yaptı diye düşünüyorum

Caydırıcılık maksatlı aracı fazla olmalı ordu güçlü olmalı. Fakat ordunun gücü artık tek başına askeri araçlar ile belirlenmiyor. O araçları çalıştıramayacaksanız uçaklarınızı kaldıracak yakıtınız yoksa hiçbir anlam ifade etmiyor. Kıbrıs çıkartmasında yanlış hatırlamıyorsam bir tek Libya petrol sattı. Ekonomide önemli bugün Ukrayna top mermisi üretemiyor. Rusya 10 bin atarken onlar 2000 atıyor. O topların büyük kısmı Amerika'dan bir kısmı ise Avrupa'dan geliyor.

Caydırıcılık maksatlı aracı fazla olmalı ordu güçlü olmalı. Fakat ordunun gücü artık tek başına askeri araçlar ile belirlenmiyor. O araçları çalıştıramayacaksanız uçaklarınızı kaldıracak yakıtınız yoksa hiçbir anlam ifade etmiyor. Kıbrıs çıkartmasında yanlış hatırlamıyorsam bir tek Libya petrol sattı. Ekonomide önemli bugün Ukraynaı top mermisi üretemiyor. Rusya 10 bin atarken onlar 2000 atıyor. O topların büyük kısmı Amerika'dan bir kısmı ise Avrupa'dan geliyor.
Haklısınız sanırım fazla araç sayıları gereksiz değil güçlü bir ülkeyim diyen ülkenin sahip olması gerekenlerdir
Çinin 8 bin e yakın tankı 1.700 civarı jete sahipler çok mu fazla demiştim ama sanırım böyle olması gerekiyor ya da eski olanları envanterden cıkarıp sayıları da kısacak olabilirler

Geri
Yukarı