Türkiye Gümrük Kuralları

ARDOWA

Kilopat
Yer
İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğretmen
İyi forumlar arkadaşlar. Dışişleri Bakanlığı'nın sitesinde Türkiye'ye Ait Gümrük Kuralları başlığı altında şöyle bir kısım dikkatimi çekti;
Yolcu beraberi eşya nedir.png

Yolcu beraberi eşya.png

Normalde yanımızda değeri 430 Euro'ya kadar olan eşyaları herhangi bir gümrük vergisi ödemeden getirebiliyoruz sanırım. Ama ikinci resime baktığımda benim anladığım yurtdışına gittiğimizde oradan kendi adresimize eşyayı yolladıktan 30 gün sonra Türkiye'ye giriş yapmak veya eşyayı biz Türkiye'ye giriş yaptıktan sonraki 3 aylık sürede Türkiye'ye ulaştırmak kaydıyla kargo gönderebiliyoruz. Ve burada yazan bilgiye göre bu kargolardan herhangi bir gümrük ücreti kesilmiyor. Ancak fotoğrafını koymadığım başka bir maddede de değeri 1500 Euro'yu geçen ürünler ithalat ürünler kapsamına girip ona göre vergilendirilir diyordu. Bir de şöyle bir madde gördüm;
İlaç.png

Acaba bu 1 ay-3 ay meselesi sadece ilaçlar için mi yoksa kişisel eşya sınıfına giren bütün eşyalar için mi geçerli ?
Yaz sonunda Erasmus Öğrenci Değişim Programı ile İspanya'ya gideceğim. Gittiğimde burada pahalı orada ucuz olan ne varsa ( :D ) almak istiyorum. Özellikle bilgisayar parçaları-telefon-kamera tarzı elektronik ürünler. Bahsettiğim eşyalar Yolcu Beraberi Kişisel Eşya Listesi altında B kısmında görünüyor;
Diğer Eşya.png

Sorularımı buraya yazayım;
1- Gelişimizden 1 ay önce-3 ay sonra ülkemize gönderdiğimiz kişisel eşya sınıfına giren ürünlerden vergi alınıyor mu ?
2- Eğer bir önceki maddede bahsettiğim şekilde gönderilen ürünlerde 430 Euro değer ve 30kg ağırlık limiti uygulanmıyorsa değeri 1500 Euro'yu geçen ürünlerde nasıl bir vergilendirme söz konusu ?
Bu konuda bilgisi-tecrübesi olan arkadaşların yardımcı olarak beni aydınlatması mümkün müdür acaba ? Şimdiden teşekkürler :)

Kimse bir şey bilmiyor mu arkadaşlar bu konuda ? :(

Dosya Ekleri

• Yolcu beraberi eşya.png
    Yolcu beraberi eşya.png
    8,3 KB · Görüntüleme: 175
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı