Türkiye Hristiyan bir ülke olsaydı olabilecekler neler olurdu?

Ülke pek çok yönden daha iyi bir konumda olurdu ama her şeyi aşırılaştırmaya bayılan halkımız şu anki din durumumuzu aratmazdı diye düşünüyorum.

Hiçbir şey değişmezdi. Düşünün İslamda bir ruhban sınıfı olmadığı halde insanlar şeyh şu bu insanlara saçma değerler atfediyor, bir de Hristiyan olsak ne olurdu düşünün. Kitle aynı kitle, zihniyet aynı zihniyet. Avrupa gibi hristiyan da olsak, biz yine ortaçağ Hristiyan zihniyetinde takılır kalırdık. Reform, Rönesans, İnsan Hakları gibi değerler Hristiyan Türkiye'ye uğramazdı. Örnekler dallanır budaklanır.

Afrika'nın güneyi Hristiyan durumları çok mu iyi?
Latin Amerika Hristiyan durumları çok mu iyi?

Hiçbir şey değişmezdi. Düşünün İslam'da bir ruhban sınıfı olmadığı halde insanlar şeyh şu bu insanlara saçma değerler atfediyor, bir de Hristiyan olsak ne olurdu düşünün. Kitle aynı kitle, zihniyet aynı zihniyet. Avrupa gibi Hristiyan da olsak, biz yine Orta Çağ Hristiyan zihniyetinde takılır kalırdık. Reform, Rönesans, İnsan Hakları gibi değerler Hristiyan Türkiye'ye uğramazdı. Örnekler dallanır budaklanır.

Afrika'nın güneyi Hristiyan durumları çok mu iyi?
Latin Amerika Hristiyan durumları çok mu iyi?

Toplumun zeka seviyesi değişmedikten sonra hiçbir işe yaramaz farklı dinlerin çoğunluk olması. Türk halkı hiçbir zaman gerçekten ilerici ve "başkalarının ne yaptığı beni ilgilendirmez" diyebilen bir halk olmadı. Haliyle çoğunluk hangi dine inanırsa inansın illa dini sömüren ve başkalarına kendi dinini dayatan bir topluluk oluşacaktı. Bunu önlemenin tek yolu ise bana göre eğitimdir.

Ülkemize Suriye Afganistan Pakistan gibi ülkelerden kimse gelmezdi. Avrupa birliğine girerdik. Ekonomimiz iyi olurdu. Herkes hayatını yaşar gül gibi geçinirdik.

Geri
Yukarı