Türkiye - Norveç maçı

Deniz Eymen Yaz

Hectopat
Daha fazla  
Stefan Kuntz yeni geldi. Ben bir hava olacağını düşünüyorum. 2-0 yeneriz diyorum. Şenol güneş gitsin Trabzonspor'u yönetsin. Fransa'yı yenen milli takımı aldı,
Cebelitarık karşısında bile zar zor gol bulan takıma çevirmişti. Yeni teknik direktör gelmesi iyi oldu. Bana göre teknik direktörün yerlisi ve yabancısı fark etmez teknik direktörün performansı benim için asıl önemli olan şey. Genelde yeni teknik direktör gelince takımda ateşlenme ve bir hava oluyor. 2-0 yeneriz diye düşünüyorum. Norveç milli takımını yenersek diğer maçlarla beraber son 4 maçta 12 puan alabiliriz. Çünkü Cebelitarık toptan direkt 3 puan, Letonya direkt toptan 3 puan, Karadağ o kadar zor bir takım değil yine 3 puan, Norveç karşısında alacağımızı galibiyetle gruptan çıkabiliriz. Ama Karadağ ve Letonya karşısında puan kaybetmiştik. Rövanşı alıp dünya kupası için gruplara kalırız umarım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şenol Güneş neredeyse tüm hocalık kariyerinde büyük maçları daha doğru oynayan biri oldu. Bunun sebebi de genellikle bu maçlarda topu rakibe bırakarak hızlı hücumlarla golü aramasıydı. Fransa, Hollanda milli maçlarında ve Beşiktaş'ın namağlup gruptan çıktığı şampiyonlar ligi sezonu ile bile bunu görebiliyoruz. Ortalama denilebilecek maçlarda oyuncu kalitesi farkıyla kazanabilirken nispeten daha küçük görülen maçlarda tam bir plansızlık söz konusu oluyor. Takımlar kapanıyor ve genelde hoca bunu delecek çözümü bulamıyor, iş oyuncu becerilerine kalıyor.

Kuntz'a gelecek olursak; kısa vadede bir değişim beklemiyorum. Ülkemize pek uygun olmasa bile proje hocası olması ve ileriye dönük planlar sunması muhtemel. Norveç'in önemli eksikleri var ve biz hem bulunduğumuz konum hem de hoca değişimini pozitif tarafa çevirebilmek için galibiyet almalıyız. Tahminimce 2-1 galip geleceğiz.

Lig maçları bitmiş, milli maçlara da sarmışsınız. Bravo. Anlayana.

Stefan Kuntz yeni geldi. Ben bir hava olacağını düşünüyorum. 2-0 yeneriz diyorum. Şenol güneş gitsin Trabzonspor'u yönetsin. Fransa'yı yenen milli takımı aldı,
Cebelitarık karşısında bile zar zor gol bulan takıma çevirmişti. Yeni teknik direktör gelmesi iyi oldu. Bana göre teknik direktörün yerlisi ve yabancısı fark etmez teknik direktörün performansı benim için asıl önemli olan şey. Genelde yeni teknik direktör gelince takımda ateşlenme ve bir hava oluyor. 2-0 yeneriz diye düşünüyorum. Norveç milli takımını yenersek diğer maçlarla beraber son 4 maçta 12 puan alabiliriz. Çünkü Cebelitarık toptan direkt 3 puan, Letonya direkt toptan 3 puan, Karadağ o kadar zor bir takım değil yine 3 puan, Norveç karşısında alacağımızı galibiyetle gruptan çıkabiliriz. Ama Karadağ ve Letonya karşısında puan kaybetmiştik. Rövanşı alıp dünya kupası için gruplara kalırız umarım.
Yalnız Fransa maçında da teknik direktör Şenol Güneş'ti. Futbolda milli takımı eleştirirken tuttuğunuz takımı bir kenara bırakmayı öğrenmek ve yapıcı eleştirilerde bulunmak lazım. Küçük gördüğün teknik direktör sen belki de daha doğmamışken Japonya'da tarih yazıyordu. Son Beşiktaş kariyerinde hiçbir takımımızın başaramadığını başardı namağlup lider çıkardı takımını, Leipzig deplasmanına Almanya'ya neredeyse 11'de 11 yedekle çıktı 2-1 galip geldi. Şenol Güneş zorun adamıdır. Milli takımda ki sorun Güneş değildi. Sorun oyuncular arası uyumsuzluk ve TFF'nin saçma bir şekilde dünyada tek bir örneği dahi görülmeyen primleri vermesidir.

Mac hakkındaki düşüncem de oyuncular arasındaki uyumsuzluğun devam ettiğini düşünerek kaybedeceğimizi ya da berabere kalacağımızı düşünüyorum. Umarım kazanırız.

Yalnız Fransa maçında da teknik direktör şenol güneş'Ti. Futbolda milli takımı eleştirirken tuttuğunuz takımı bir kenara bırakmayı öğrenmek ve yapıcı eleştirilerde bulunmak lazım. Küçük gördüğün teknik direktör sen belki de daha doğmamışken Japonya'da tarih yazıyordu. Son Beşiktaş kariyerinde hiçbir takımımızın başaramadığını başardı namağlup lider çıkardı takımını, leipzig deplasmanına Almanya'ya neredeyse 11'de 11 yedekle çıktı 2-1 galip geldi. Şenol güneş zorun ada mıdır? Milli takımda ki sorun güneş değildi. Sorun oyuncular arası uyumsuzluk ve TFF'nin saçma bir şekilde dünyada tek bir örneği dahi görülmeyen primleri vermesidir.

Mac hakkındaki düşüncem de oyuncular arasındaki uyumsuzluğun devam ettiğini düşünerek kaybedeceğimizi ya da berabere kalacağımızı düşünüyorum. Umarım kazanırız.

Bir takımın teknik direktörünü eleştirmek yerine sadece iyi olduğu yanları konuşmak hatalıdır. Şenol Güneş gördüğü hataları düzeltmesi gerekir. Elbet iyi yanları ve hatalı yanları olacak. Ama ben nereden bileyim Şenol Güneş'in Japonya maçını. 19'lu yıllardaki yönettiği biçimle şimdiki şekli bir tutamayız. Şimdiki performansına baktığımızda Letonya'ya 3-1'den maç vermek, Karadağ karşısında 2-0'dan maç vermek, Hollanda'ya 4 atan takımı Hollanda'dan 6 yemesini sağlamak, Cebelitarık gibi takımı bile zar zor yenmek, Euro 2020'de turnuvanın en kötüsü ünvanını sahiplemen. Bundan sonra Şenol Güneş'i övüyorsak yanlışımız var demektir. Sen maçta hatala penaltı yaparsın rakip kaçırır, attı sayıcaksın yaptığın hatayı konuşacaksın. Kaleci pas hatası yaptı oyuncu karşı karşıya kaçırdı, attı sayıcaksın. Kendin rakip takımın hatasıyla pozisyon yarattın ama kaçırdın, beceriksizlik sayacaksın. Sen eğer bunlar yerine kaleci hatasında kaleci kurtardı, penaltıda kaleci kurtardı veya rakip hata yaptı bizim oyuncu heyecanlandı atamadı diye sadece olumlu bakarsak milli takım iyi bir yere gelemez.

Bir takımın teknik direktörünü eleştirmek yerine sadece iyi olduğu yanları konuşmak hatalıdır. Şenol Güneş gördüğü hataları düzeltmesi gerekir. Elbet iyi yanları ve hatalı yanları olacak. Ama ben nereden bileyim Şenol Güneş'in Japonya maçını. 19'lu yıllardaki yönettiği biçimle şimdiki şekli bir tutamayız. Şimdiki performansına baktığımızda Letonya'ya 3-1'den maç vermek, Karadağ karşısında 2-0'dan maç vermek, Hollanda'ya 4 atan takımı Hollanda'dan 6 yemesini sağlamak, Cebelitarık gibi takımı bile zar zor yenmek, Euro 2020'de turnuvanın en kötüsü ünvanını sahiplemen. Bundan sonra Şenol Güneş'i övüyorsak yanlışımız var demektir. Sen maçta hatala penaltı yaparsın rakip kaçırır, attı sayıcaksın yaptığın hatayı konuşacaksın. Kaleci pas hatası yaptı oyuncu karşı karşıya kaçırdı, attı sayıcaksın. Kendin rakip takımın hatasıyla pozisyon yarattın ama kaçırdın, beceriksizlik sayacaksın. Sen eğer bunlar yerine kaleci hatasında kaleci kurtardı, penaltıda kaleci kurtardı veya rakip hata yaptı bizim oyuncu heyecanlandı atamadı diye sadece olumlu bakarsak milli takım iyi bir yere gelemez.

Yanlış değerlendiriyorsun. Milli takımın aldığı sonuçların sorumlusu Şenol Güneş değil. Futbolcular, imkan ve sistem.

1) Milli takımda bekler sorunlu. Caner, defansif anlamda çok kötü bir bek, hücumda ise tek özelliği orta yapmak. Zeki ise savunmada iyi hücumda iyi değil. Ancak Zeki'yi oynatmak mantıklı Caner'in yerine Rıdvan oynamalı.

2) Milli takımda kanat yok! Kerem, Cengiz dışında gerçek bir kanat oyuncumuz yok. Ve sistemimiz de kanatların yer alması gereken bir sistem. Ya sistem değişmeli ya da Anadolu takımlarından da olsa kanat oyuncuları alınmalı takıma.

3) Orta saha sorunu. En büyük sorun. Milli takımın orta sahası Avrupa standartlarına göre vasat seviyede. Ama sorunumuz bu değil. Sorunumuz orta sahanın saha içindeki dağılımı. Son Norveç maçındaki orta sahaya bakalım. İlk yarıda çok güzel bir orta saha vardı: Berat 6 numara, Ozan 8 numara, Hakan 10 numara. Kanatlar da gerçek kanat oyuncularıydı ve ilk yarıda iyi oyunla skoru elde ettik.

Gelelim ikinci yarıya, Berkan Kutlu, Taylan Antalyalı, Yusuf Yazıcı. Giren oyuncular. Berkan defansif yönlü bir oyuncu özü 6 numara, Taylan da aynı. Aynı tipte iki oyuncu sahada. Ve Şenol Güneş'i en büyük hatasını Kuntz da yaptı. Yusuf Yazıcı'yi hem milli takıma hem de oyuna aldı. Yusuf 20 tane milli takım kadrosu kurma imkanım olsa birine bile almayacağım bir oyuncu. Hadi onu geçtim yaptık bir hata aldık Yusuf'u milli takıma. Be hey koskoca futbol teknik heyetleri, be hey futbol izleyicileri, futbol yorumcuları, be hey Şenol hoca, be hey Kuntz hoca! Yusuf Yazıcı ile Hakan Calhanoglu'nu aynı an da sahada tutmak nedir? Ya biri bana bunu açıklasın. Net bir şekilde altını çizerek ve bastırarak yazıyorum. Hakan ile Yusuf aynı anda sahada olduğu hiçbir maçta milli takım bizi mutlu edemez. Kazansakta mutsuz kazanırız, kaybetsekte kötü oyunla kaybederiz.

Gözünüzü seveyim. Hakan Calhanoglu'na serbestligi ver 6 numara ve 8 numara ile çevresini donat. İleriye Burağı değil, elindeki alternatifi Enes hariç kim olursa olsun koy. Kanatları Cengiz, Kerem yapmışsın zaten. Neden Hakan - Yusuf. Dünyada nerede görülmüş bu kadro dizaynı? Nedir bu ısrar. Olmaz, olamaz.

İşte milli takımın temel sorunu bu. Diğerleri yukarıda belirttiğim gibi. Şenol Güneş ile Kuntz ile alakası bile yok. Hakan ile Yusuf'u aynı anda sahada gördüğünüz her an milli takım kaybedecektir, kazansa bile mutlu etmeyecektir. Bu yazdıklarım umarım aklınıza gelir o an.

Yanlış değerlendiriyorsun. Milli takımın aldığı sonuçların sorumlusu şenol güneş değil. Futbolcular, imkan ve sistem.

1) milli takımda bekler sorunlu. Caner, defansif anlamda çok kötü bir bek, hücumda ise tek özelliği orta yapmak. Zeki ise savunmada iyi hücumda iyi değil. Ancak Zeki'yi oynatmak mantıklı Caner'in yerine rıdvan oynamalı.

2) milli takımda kanat yok! Kerem, cengiz dışında gerçek bir kanat oyuncumuz yok. Ve sistemimiz de kanatların yer alması gereken bir sistem. Ya sistem değişmeli ya da Anadolu takımlarından da olsa kanat oyuncuları alınmalı takıma.

3) orta saha sorunu. En büyük sorun. Milli takımın orta sahası Avrupa standartlarına göre vasat seviyede. Ama sorunumuz bu değil. Sorunumuz orta sahanın saha içindeki dağılımı. Son Norveç maçındaki orta sahaya bakalım. İlk yarıda çok güzel bir orta saha vardı: Berat 6 numara, ozan 8 numara, hakan 10 numara. Kanatlar da gerçek kanat oyuncularıydı ve ilk yarıda iyi oyunla skoru elde ettik.

Gelelim ikinci yarıya, berkan kutlu, taylan antalyalı, Yusuf yazıcı. Giren oyuncular. Berkan defansif yönlü bir oyuncu özü 6 numara, taylan da aynı. Aynı tipte iki oyuncu sahada. Ve şenol güneş'i en büyük hatasını kuntz da yaptı. Yusuf yazıcı'yi hem milli takıma hem de oyuna aldı. Yusuf 20 tane milli takım kadrosu kurma imkanım olsa birine bile almayacağım bir oyuncu. Hadi onu geçtim yaptık bir hata aldık Yusuf'u milli takıma. Be hey koskoca futbol teknik heyetleri, be hey futbol izleyicileri, futbol yorumcuları, be hey şenol hoca, be hey kuntz hoca! Yusuf yazıcı ile hakan Calhanoglu'nu aynı an da sahada tutmak nedir? Ya biri bana bunu açıklasın. Net bir şekilde altını çizerek ve bastırarak yazıyorum. Hakan ile Yusuf aynı anda sahada olduğu hiçbir maçta milli takım bizi mutlu edemez. Kazansakta mutsuz kazanırız, kaybetsekte kötü oyunla kaybederiz.

Gözünüzü seveyim. Hakan Calhanoglu'na serbestligi ver 6 numara ve 8 numara ile çevresini donat. İleriye burağı değil, elindeki alternatifi Enes hariç kim olursa olsun koy. Kanatları cengiz, kerem yapmışsın zaten. Neden hakan - Yusuf. Dünyada nerede görülmüş bu kadro dizaynı? Nedir bu ısrar. Olmaz, olamaz.

İşte milli takımın temel sorunu bu. Diğerleri yukarıda belirttiğim gibi. Şenol güneş ile kuntz ile alakası bile yok. Hakan ile Yusuf'u aynı anda sahada gördüğünüz her an milli takım kaybedecektir, kazansa bile mutlu etmeyecektir. Bu yazdıklarım umarım aklınıza gelir o an.

Şenol güneş bile hatasının kendisinde olduğunu kabul ediyor. Hollanda maçı herkes muhteşem oynadık ve kazandık derken biz burada şenol güneş'in yaptığı savunmayı konuşuyorduk. Letonya ve karadağ'a 4 puan kaptırmak. Hadi karadağ'ı geçtim yine bir şey yapabiliyorlar. Letonya'ya karşı 3-1'den 3-3 maç vermek neyin futbolcu, neyin sistemi veya neyin imkanıyla yorumlanabilir? 0-0 bitse oyuncular yorgundu dersin. Ama maç 3-3 bitmiş. Milli takımda kanat yok derken galiba Cengiz'i yok sayıyorsunuz. Muhteşem bir oyuncu cengiz. Ama karadağ maçında puan kaybetmemizin en büyük nedenlerinden biri cengiz-Enes değişikliğiydi. Yahu Enes ünal'dan ben mi bir şey görmüyorum yoksa benim gözümde mi sıkıntı var? Adam Andorra maçında 2 gol atmış başka bir şey yapmamış. Daha milli takımda oynuyor. Skor 2-1'ken o değişikliği bize 2 puan kaybetmemize yol açtı. Senin dediğin gibi en büyük sıkıntımız orta saha. Zaten bütün orta saha oyuncuları forvete dönük oynuyor ön libero, savunmacı orta saha oyuncumuz yok. Saçma sapan değişiklikler, çıkardığı 11 maçı kaybedeceğiz diye bağırıyordu. Yusuf yazıcı gibi iyi bir sol ayağın Norveç maçında nasıl öyle şutlar çekti hiç anlayamadım. Tabii sorun sadece teknik direktörde demiyorum. Tabii ki sistem, imkan falan var. Ama teknik direktöründe bu puan kayıplarında payı olduğunu söylüyorum. Ama Norveç maçı stefan Kuntz'a yazmaz.

Şenol güneş bile hatasının kendisinde olduğunu kabul ediyor. Hollanda maçı herkes muhteşem oynadık ve kazandık derken biz burada şenol güneş'in yaptığı savunmayı konuşuyorduk. Letonya ve karadağ'a 4 puan kaptırmak. Hadi karadağ'ı geçtim yine bir şey yapabiliyorlar. Letonya'ya karşı 3-1'den 3-3 maç vermek neyin futbolcu, neyin sistemi veya neyin imkanıyla yorumlanabilir? 0-0 bitse oyuncular yorgundu dersin. Ama maç 3-3 bitmiş. Milli takımda kanat yok derken galiba Cengiz'i yok sayıyorsunuz. Muhteşem bir oyuncu cengiz. Ama karadağ maçında puan kaybetmemizin en büyük nedenlerinden biri cengiz-Enes değişikliğiydi. Yahu Enes ünal'dan ben mi bir şey görmüyorum yoksa benim gözümde mi sıkıntı var? Adam Andorra maçında 2 gol atmış başka bir şey yapmamış. Daha milli takımda oynuyor. Skor 2-1'ken o değişikliği bize 2 puan kaybetmemize yol açtı. Senin dediğin gibi en büyük sıkıntımız orta saha. Zaten bütün orta saha oyuncuları forvete dönük oynuyor ön libero, savunmacı orta saha oyuncumuz yok. Saçma sapan değişiklikler, çıkardığı 11 maçı kaybedeceğiz diye bağırıyordu. Yusuf yazıcı gibi iyi bir sol ayağın Norveç maçında nasıl öyle şutlar çekti hiç anlayamadım. Tabii sorun sadece teknik direktörde demiyorum. Tabii ki sistem, imkan falan var. Ama teknik direktöründe bu puan kayıplarında payı olduğunu söylüyorum. Ama Norveç maçı stefan Kuntz'a yazmaz.
Çok temel düzeyde düşünüyorsun. Dediğim gibi Yusuf - Hakan ikilisinin aynı anda sahada olduğu her maçta aklına ben geleyim. Oynanan futbolu izle. Neyin sistemi olduğunu da net görebilirsin. Kanatlar nasıl sıkıntılı değil? Cengiz ve Kerem var dedim zaten. Eee? Başka? Ikinci yarıda zaten Cengiz 65'te ölüyor başka kanat? Nerde? Hani? Mecbur Kenan Karaman felan giriyor sıkıntımız büyük. Teknik direktör felan değil mesele.

Çok temel düzeyde düşünüyorsun. Dediğim gibi Yusuf - hakan ikilisinin aynı anda sahada olduğu her maçta aklına ben geleyim. Oynanan futbolu izle. Neyin sistemi olduğunu da net görebilirsin. Kanatlar nasıl sıkıntılı değil? Cengiz ve kerem var dedim zaten. Eee? Başka? Ikinci yarıda zaten cengiz 65'te ölüyor başka kanat? Nerede? Hani? Mecbur kenan Karaman falan giriyor sıkıntımız büyük. Teknik direktör falan değil mesele.

Oyuncular yok değil var. Ama biz istemiyoruz. Ferdi Kadıoğlu mesela. Orta sahada sıkıntı var diyoruz Ferdi Kadıoğlu milli takımda oynasa iyi işler yapar. Neden milli takımda istenilmiyor anlamıyorum.

Oyuncular yok değil var. Ama biz istemiyoruz. Ferdi Kadıoğlu mesela. Orta sahada sıkıntı var diyoruz Ferdi Kadıoğlu milli takımda oynasa iyi işler yapar. Neden milli takımda istenilmiyor anlamıyorum.
Olabilir bak. Neden kanat alınmıyor neden Berat, Berkan, Taylan. 3 aynı tip oyuncu aynı anda milli takıma çağrılıyor. Okay'ı da çağırsınlar tam olsun bari.

Geri
Yukarı