Türkiye orta doğu ülkesi mi yoksa Avrupa ülkesi mi?

Türkiye kültür zenginliği olan bir ülkedir. Sadece Avrupa veya Orta Doğu diyerek kısıtlayamazsın. Tarih boyunca bir sürü medeniyete ev sahipliği yapmıştır.

Siyasi olarak bazı ülkeler Avrupa olduğunu kabul etmiyor ama bu bir şey değiştirmez.

Türkiye nevi şahsına münhasır bir ülkedir. Bir Hollanda, İsveç, Norveç kadar Avrupalı değiliz ama Doğu Avrupa ülkelerinin yanında daha Avrupalı kalırız. Bir İran, Irak, Mısır, Afganistan kadar da Orta Doğulu değiliz.

Yıllarca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış ve onlarla harmanlanmış bir ülkeyiz. Kendimizi bir kalıba sokmamıza gerek yok ama illa cevap istiyorsan ben ''Avrasya'' diyorum.

Tabii ki bu konunun sosyokültürel, coğrafi ya da siyasi olarak ayrı ayrı değerlendirilmesi gerekiyor ama çok kafa bulandırır sizin için.

Son düzenleme:
Türkiye aslında tam ortada hem Avrupa'ya hem Asya'ya hem de orta doğuya açılan bir kapıyız jeopolitik konumumuz harika ama yönetim yüzünden bunu kullanamıyoruz dünya üzerindeki internet kablolarına bakarsan çoğu Türkiye'den geçmek yerine etraftan dolanıyor çünkü ne zaman ne olacağı belli değil.

Bence orta doğu ülkesi. Tam açıklamak gerekilse 6/4 batılı 6/1 orta doğulu 6/1 doğu asya kültürü ve genetiğine sahip ortaya karışık ülke.

Bazı şeylerimizle Avrupa, bazı şeylerimizle Asya ülkesiyiz. Tam jeopolitik konum gibi, çoğu şey ortalama, fakat jeopolotik konum ve ülkede çok fazla belirsizlik olduğu için çok şey kaybediyoruz.

Orta Doğu ülkesi diyenler var fakat bence değil çünkü daha iyi durumdayız, Avrasya dersek bence doğru olur. (Ama Orta Doğu ülkesine dönüyor olmamız yalan değil)

Kimseye söylemesem de Avrupa ve Asya'nın ayrı kıta sayılmasını saçma buluyorum🙃

Geri
Yukarı