Türkiye üretime açık mıdır?

AhmetMesser

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Türkiye'nin coğrafî durumu bir sürü fabrikalar kurmaya elverişli midir?
%100 yerli üretimlere açık mıdır?
Türkiye'nin ihracatta üstün hale gelmesi mümkün müdür?
%100 yerli üretimde imkansızlık gibi bir durum var mıdır?

Şu anki bir takım sorunlar halledilse artık çok üretim çok ihracat mümkün müdür?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemiz Avrupa'nın en genç nüfusuna sahip ve verimli topraklara sahip ülkesi. Üretim yapmak çok basit fakat maalesef yapamıyoruz.

Çiftçiye milli gelirin %1'i kadar destek verilecek dediler, yapmadılar. Çiftçiye destek verilse, yerli üretim desteklense en azından sorunların yarısı çözülecek.

Türkiye, bundan önceki senelerde tarım, hayvancılık gibi sektörlerde kendi kendine yetebilen bir devletti. Üstüne ihracat yapacak kadar fazlası ile bir üretim vardı.

Türkiye, yerli üretime açıktır, pontasiyelide vardır ama gerekli imkanlar verilmiyor.

Bunu vücut geliştirme sporu gibi düşünebilirsiniz. Ne kadar spor yaparsanız yapın, ağırlıkları kaldırın, kardiyonuzu yapın veya ağır çalışın. Yeteri kadar protein, karbonhidrat ve yağ almazsanız olduğunuz yerde sayıklarsınız.

Ülkecek bu durumdayız.

Şu anki bir takım sorunlar halledilse artık çok üretim çok ihracat mümkün müdür?

Maalesef yerli üretim yapamıyoruz ve ülke kuraklık içinde doğuda hayvancılık, tarım biterse ülke ekonomisi çok düşer deniz suyundan sulama suyu çalışmaları yapılsa güzel olur ama kimse uğraşmıyor :D (bu arada bende Tokatlıyım/Niksar)

Siyasi olarak stabil bir yer değiliz maalesef. Hükümet değiştiği zaman dış yatırımcılar ülkemize yüklü para sokacak, çünkü bu belirsizlik durumu ortadan kalkmış olacak ve iş gücü diğer Avrupa ülkelerine göre çok ucuz kalacak. E ülkemiz hem Avrupa'ya da yakın, ayrıca Çin ile Amerika'nın arası zaten malum. Bu yüzden üretim Türkiye'ye kayacak, fakat hükümet değişince.

Şu anki hükümet de durumun farkında, fakat her ne denerlerse denesinler yabancı yatırımcı çekemeyecekler. Çünkü o güveni kaybettiler.

1. soru elverişli midir derken kastın nedir? Para olmadan hiçbir şey olmaz.
2. %100 yerli üretime ben inanmıyorum. Kastın tarım ve hafif endüstriyse olur.
3. Bu soru komik.
4. Soru; her işin başı sermaye yani para. Para olmadan hiçbir şey olmuyor. Ondan sonraki aşamalar iş gücü, istihdam, gerekli izinler ve hammaddeler, alanında uzman kişilerin bulunması vesaire halledilir.
5. Soru; Şu an ki bir takım sorunlar falan halledilmez. Bunu varsayacak bir durum yok. Bu durumu çalışmıyorsun ama RTX 3080'li laptop almak istiyorsun veya 3080TI'li sistem kurmak istiyorsun gibi düşün. Maddi durumun çok iyi değilse çalışarak alman imkansıza yakın + aldın diyelim krediyle cart-curtla politik boyutu var bunun. NATO, AB, ABD, konuyla ilgili örgütlerin izinleri, uyulması gereken kurallar ve anlaşmalar, diplomatik görüşmeler vesaire. Bu işler için hem ekonominin çok iyi olması, hem toplumun çok bilinçli ve eğitimli olması, hem yönetimin mükemmel olması hem de diplomatik görüşmelerin sorunsuz olması gerekiyor. Ayrıca topraklarımız çok verimli falan yazmış bir arkadaşımız, İngiltere ve Almanya'daki topraklar çok daha verimlidir. Ek olarak AB'de kullanılan kimyasal gübre, persisist ve alınan ürün miktarı bizim ülkeden çok çok çok yüksektir.

Yeni konular

Geri
Yukarı