Türkiye'de aktif havayolu firmaları ve iflas eden firmalar hangileri?

• Konuyu başlatan 166770
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 10B

166770

Kilopat
Makaleler
5
Şu an Türkiye'de benim bildiğim aktif olarak yolcu taşıyan firmalar:

Türk hava yolları.
Anadolu jet.
SunExpress.
Pegasus.
Onur Air. (Tam emin değilim) en son devlet desteği alacak gibi söylentileri vardı.

İflas eden, batmış olan havayollarını bilmiyorum. Benim bildiğim sadece 2 tane. Atlas global ve bora jet. Başka var mı yok mu bilmiyorum. Tüm bildiklerim bunlar.

Aktif olanlar:
  • THY
  • Pegasus
  • SunExpress
  • Onur Air
  • Anadolu Jet
  • Corendon
  • Tailwind
  • Freebird
  • ACT, ULS ve MNG firmaları da var ama bunlar sadece kargo taşıyor.
İflas edenler: (yakın zamanda)
  • Bora Jet
  • Atlas Global
  • KTHY (KKTC sayarsan tabii)
Çok çok önceden iflas eden Birgen Air, İstanbul Airlines, Turquaz Airlines gibi birçok firma var ama onları saymak yanlış olur çünkü çok geriye gitmek gerekir bu sefer.

@painkiller yanlış bilmiyorsam, charter uçuş yapan ve filoları genellikle bir - iki uçaktan oluşan birçok Türk firması, 90'ların sonuna gelindiğinde iflas etmişti.

Geçtiğimiz dönemlerde Atlas Jet iflasını açıklamıştı.
Bir dönem çok hızlı döküldü firmalar. Özellikle Atatürk Havaalanı'nda hala uçakları rehin kalanlar var. Maalesef çok zarar gördü havacılık sektörü bu yüzden.
Bunlar Türk mü? Hiç duymadım. İsimleri de yabancı gibi geldi bana.
Hepsi Türkiye'de faaliyet gösteren firmalar. Corendon dışardan ortaklıydı ama o da TR oldu artık sadece.
Aktif olarak uçuşu var mı ya😮 Ben o da battı diye biliyor idim.
Aktifle pasif arası bir durumda. Kendini korumaya çalışıyor diyelim şimdilik. Çok az uçuşu var.

Peki bu devlet desteği olayı ne oluyor hocam? Onur Air için. Ya da öyle bir şey var mı?
Devlet desteği dediğin? Bazen devletler böyle büyük ölçekli firmalar batmasın diye borçlarına yapılandırma veya uygun kredi imkanı sağlarlar. Öteleme ve erteleme yapmasını sağlarlar. Sonuçta çok fazla kişinin işsiz kalması devletin zararına olur. Hissedar arıyorlardı bir dönem ama devletten mi olur yurtdışından mı olur onu bilemem tabii.

Eskiden büyük oranda bağımsız İzAir (İzmir Hava Yolları) vardı hatta onların boyalarını, iç hatlardaki A319/320 modellerindeki diz mesafelerini beğeniyordum. 102 cm bacak boyumla rahat edebiliyordum. Sonradan tamamen Pegasus altında uçuş yapmaya başladılar sanırım, en son Ankara uçuşlarında kullanıyordum 8-9 yıl önce. O dönemki filoda 4 tane A319, 2 tane A320 vardı diye hatırlıyorum.

1476700189-izair.jpg

Bir sürü var. Say say bitmez. Kısa sürede batan çok fazla leasing şirketi var. Alfa Air, Birgen Air vs.

Hatta 1 gecede batan şirketler bile var. Adamlar havacılık şirketi kuruyor, uçak alıyor, işçi alımı yapıyor, belki milyon dolarlar yatırım yapıyor ama uçağı işletmek ve kullanmak için gerekli sertifikaları çıkartamayınca havacılık gözlerinin yaşına bakmıyor.

Bkz: Havacılığı bilmemek, havacı olmamak, EASA regülasyonlarını çocuk oyuncağı sanmak, havacılıktan anlayan danışmana 3 kuruş vermemek için tek gecede kepenk indirmek.

2. Bkz: Zengin ama vizyonsuz olmak.

Geri
Yukarı