Türkiye'de bir afet olduğu zaman neden hazırlık yok?

cbaytek

Decapat
Yer
Bilmiyorum
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Abra A7 V11.4.3
Meslek
Müzisyen
Arkadaşlar merhaba, bu ülkede ne zaman bir deprem bir afet bir dere taşkını olsa neden afete hazırlık yok?

Türkiye'nin tarihi çok kara. 20 yıl önce su bulamayan, çöplerden geçilmeyen, deprem yardımlarıyla memur maaşı ödeyen ülkenin bu kadar bile toparlanması olağanüstü.

20 yıl önce TSK denen şerefli bir kurum vardı. Afette büyük rol oynamıştı. Aynı şekilde nasuh Mahruki'nin başkanlığında bir AKUT vardı. Şimdiki gibi organize olmayı bile beceremeyen bir AFAD yoktu.

Çünkü iş ahlakımız yok, herkesin derdi kendini zengin etmek, insanların hayatlarını hiçe saymak ve üst klasmana yaranmaya çalışmak. Bakın, 5-6. gün oluyor, dünya'dan 77 milyon tane örnek verildi nasıl davranmamız, öncesinden tedbirimizi nasıl hazırlamamız gerektiği hakkında fakat yine de bir sonraki afette (umarım bir daha böyle bir şey yaşanmaz ama bilimsel ve önceden belli olan şeyler) yine büyük kayıplar, acılar yaşayacağız. Çünkü güzel ülkemizde para etmeyen bir tek şey varsa, o da insan hayatıdır!

20 yıl önce TSK denen şerefli bir kurum vardı. Afette büyük rol oynamıştı. Aynı şekilde nasuh Mahruki'nin başkanlığında bir AKUT vardı. Şimdiki gibi organize olmayı bile beceremeyen bir AFAD yoktu.
Ben ve ailem gölcük depreminde İzmit'teydik. İyi yönetildiğini söylemen bile bize ve olayı bizzat yaşayanlara hakaret. Şuan çok iyi yönetiliyor demiyorum ama en azından sonrasında herkesi tekrar evine yerleştirecek bir altyapı var. Bizim herşeyimiz eridi gitti.

Ben ve ailem gölcük depreminde izmit'teydik. İyi yönetildiğini söylemen bile bize ve olayı bizzat yaşayanlara hakaret. Şu an çok iyi yönetiliyor demiyorum ama en azından sonrasında herkesi tekrar evine yerleştirecek bir altyapı var. Bizim her şeyimiz eridi gitti.

Sene 1999. şu an 2023'teyiz. O zamanın teknolojik imkanlarına göre gayet iyiydi. Evet çok sayıda insan öldü ama insanların çoğu 3 gün yardımsız kalmadılar. AFAD bazı yerlerde hiç yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı