Türkiye'de bir öğrenci nasıl hayal kurar?

Abi sorun 800 tl harcayabilmekte. Bir ev kirası 2000 tl olmuş. Elektrik, doğalgaz, su hepsine zam geliyor. Enflasyon % bilmem kac olmuş. Eğer gerçekten yurtdışına temelli gitmek istiyorsanız hemen okuyup bi işe girin. Yemeden içmeden eglenceden kesin paranızı biriktirin. Ya öyle gidersiniz yurtdışına ya da aileniz zenginse gidersiniz.
Hocam arkadaş sonuna (!) Koymayı unutmuş neredeyse benzer rolünü yapmış.

Hocam arkadaş sonuna (!) Koymayı unutmuş neredeyse benzer rolünü yapmış.
Neden (!) Koyayım ki ben söylediklerimde ciddiydim. Türkiye standartlarında ne kadar ugrasirsan uğraş ama 800 tlden her türlü faha fazla giderin olur. Okumadan kimse kimseyi yurtdışına almaz. Amerika işsiz adam istemiyo yarar sağlayacak adam istiyo.

Mumkunse duzgun bir yerde part-time calismani oneririm. Tabiki ogrencisin gezmek tozmak rahat olmak istiyorsun (ben de ogrenciyim) ama maddi sikinti cekmek istemiyorsan bir noktada sart oluyor artik. 24 yasindayim uni son sinifim suan, calismaya basladigimdan beri maddi acidan cok rahatladim. Tabiki zor oluyor yorucu oluyor ama en azindan maddi sikintilarin baya azaliyor. Ama inan buyuk capli hayal kurmak gene cok zor, anca istedigin pc'yi alabilirsin, rahatca gezip tozabilirsin o kadar 😄

Evet okuyorum. Hayal kuramıyorum gücüm anca kendime yetiyor. Bir arkadaşımla 1+1 kirada oturuyorum. Fatura kira yeme içme derken hiç eğlenmek için para harcayamıyorum kalmıyor. Allah'tan ailemin desteği ile okuyorum. Tabiykide sonuna kadar şükür şart ama sizce de hayatının baharında (18) bir gencin hayali bilardoya gitmek bowling oynamak veya bilgisayar almak olabilir mi? En ufak etkinlikleri yaparken bile 10 kere düşünüyorum.

18 üzücü cunku 60 yaşındaki kişide 14 yaşındaki bir çocukta aynı dertleri aynı düşünceği ve gencler daha cok üzülüyor memnun değiliz düzeltilcek mi? Umarım düzelir elimde olsa şehir dışı çıkacağım çocuklarım olursa daha iyi bir gelecek sunarım cunku şu an biz bu sorunları cekiyorsak hocam 1yıl 10yıl sonra daha kotude olabilir hayal kuramıyoruz ki kursak bile cok kavuşmak her daim şükretmek dua etmek lazım elbet bir gün iyi insansan yüzün güleceğine inanıyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı