Türkiye'de Eğitim Görmek

1570986734410.jpg

Ah be Ata'm. :(

Bizim evin tam üstüne lise yaptılar 2 veya 3 sene önce ben de oraya giderim diye kafam rahat takıldım hiç sınava çalışmadım. Sonra o okul imam hatip oldu ve adresim tutsa bile bütün okulu suriyeli ile doldurdular ben de tekniki meslek lisesine gittim. Sonraki sene o imam hatipin tam karşısına okul yaptılar bende oraya nakil aldırırım diye seviniyordum tahmin edin o okul ne oldu. İmam hatip oldu. Karşı karşıya iki tane. Yapanın amacı neydi acaba semtte bir tane düzgün lise yokken iki yeni imam hatip yaptı iki senede.

Okul sınavlarından yüksek alıyorsun ki bu da bence önemli değil. Çalışmadan üniversite sınavında pek de bir şey yapamazsın.

Yine de lisede öğretilen o kadar bilgiye(matematik ve fen adına konuşuyorum) karşı değilim. Bence yanlış olan ne öğrettiğimiz değil, nasıl öğrettiğimiz. Özellikle matematik konularına sınava hazırlanırken çok haksızlık etmişim. İstediğim bölümle ne alakası var, diye düşünürdüm. Alakası varmış.
Üniversite sınavının yüzüme vuracağının farkındayım ama önceliğim Tübitak bilim olimpiyatları. Olimpiyatlara biyoloji alanından katılmayı düşünüyorum. Eğer derece yaparsam devletin vaad ettiği şey biyolojiyle alakalı olan herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne sınavsız giriş hakkı. Sanırım bu muazzam bir şey. İlla uluslararası değil Türkiye içinde de dereceye girsem çoğu üniversitenin tekliflerini sunacağını düşünüyorum.

Şimdiki eğitim sistemini ve bu sistemin sonucu olan yeni neslin haline bakınca iyi yırtmışım diyorum. Kendi adıma en azından doğru düzgün bir eğitim aldığımı söyleyebiliyorum ve bunun karşılığını da hayatta verebiliyorum. Bizim dönemimizde ilkokul (1-5) ve ortaokulda (6-8) öğretilen şeylerin en az yarısının lisenin sonunda bile öğretilmediğine şahit oldukça çok sayıda kişinin kulaklarını çınlatıyorum...

@acv Zenginlere "elit" değil "burjuva" denir. Kelime anlamı olarak elit, seçkin/seçilmiş demektir ve bir konuda (bilim, sanat gibi) üst düzeyde olan kişiler/kurumlar için kullanılır. Para sahibi insanların paralarının miktarını anlatmak için kullanılmaz. Eğer bir kavramı ifade eden bir kelimenin içini boşaltıp başka bir şey için kullanırsak, asıl ifade edilen kavramı da sosyolojik olarak kaybederiz. Gelişmiş ülkelerle diğerleri arasındaki en önemli farklardan biri elit kesimin bireysel başarıları sayesinde bilimsel, sanatsal, üretim gibi konularda onlara kattıklarıdır.

Son düzenleme:
Üniversite sınavının yüzüme vuracağının farkındayım ama önceliğim Tübitak bilim olimpiyatları. Olimpiyatlara biyoloji alanından katılmayı düşünüyorum. Eğer derece yaparsam devletin vaad ettiği şey biyolojiyle alakalı olan herhangi bir üniversitenin herhangi bir bölümüne sınavsız giriş hakkı. Sanırım bu muazzam bir şey. İlla uluslararası değil Türkiye içinde de dereceye girsem çoğu üniversitenin tekliflerini sunacağını düşünüyorum.
Aklınızda özel bir bölüm var mı? Biyolojiyle alakalı diyince biraz fazla açık uçlu oldu sanırsam. Umarım olimpiyatlarda istediğiniz dereceyi elde edersiniz.

Aklınızda özel bir bölüm var mı? Biyolojiyle alakalı diyince biraz fazla açık uçlu oldu sanırsam. Umarım olimpiyatlarda istediğiniz dereceyi elde edersiniz.
Daha bölüm seçmedim. Çok cazip bölümler var. Buraya ekliyim.

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında madalya almış bir öğrencinin sınavsız giriş yapabileceği üniversiteler;

1. Genetik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği
2. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık
3. Biyoloji, Biyoloji öğretmenliği
4. Biyokimya, Teknolojisi Mühendisliği
5. Biyomedikal Mühendisliği
6. Biyomühendislik
7. Biyoloji-Kimya Mühendisliği
8. Moleküler Biyoloji ve Genetik
9. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları
10. Orman, Orman Endüstri Mühendisliği
11. Su Ürünleri, Veterinerlik
12. Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği

Twitter'da buldum bu görüntüleri. Cidden İhtiyaç varmı böyle şeylere?

2. ve 4. fotoğraflarda duran kişilere Eşarp takıyormuş gibi montajlamaya ne gerek vardı gerçekten anlayamıyorum.

Dosya Ekleri

• EF0bDqiWkAAcxWq.jpg
    EF0bDqiWkAAcxWq.jpg
    124,6 KB · Görüntüleme: 75
  • EF0bDsxX0AAMvJb.jpg
    EF0bDsxX0AAMvJb.jpg
    137 KB · Görüntüleme: 79
  • EF0bEI1W4AA0zTt.jpg
    EF0bEI1W4AA0zTt.jpg
    120,2 KB · Görüntüleme: 71
  • EF0bEKCX0AANIFz.jpg
    EF0bEKCX0AANIFz.jpg
    40,5 KB · Görüntüleme: 66
Daha bölüm seçmedim. Çok cazip bölümler var. Buraya ekliyim.

Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında madalya almış bir öğrencinin sınavsız giriş yapabileceği üniversiteler;

1. Genetik Mühendisliği, Çevre Mühendisliği
2. Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği, Eczacılık
3. Biyoloji, Biyoloji öğretmenliği
4. Biyokimya, Teknolojisi Mühendisliği
5. Biyomedikal Mühendisliği
6. Biyomühendislik
7. Biyoloji-Kimya Mühendisliği
8. Moleküler Biyoloji ve Genetik
9. Mühendislik ve Doğa Bilimleri Programları
10. Orman, Orman Endüstri Mühendisliği
11. Su Ürünleri, Veterinerlik
12. Ziraat Mühendisliği, Gıda Mühendisliği
Cidden sağlam bölümler var ancak Türkiye'de iş imkanı olan az bölüm var. Tıp fakültesi hakkında soruların varsa sorabilirsin. Tekrardan başarılar.

İlkokulda 58 mevcudumuz vardı, özerk cumhuriyet gibiydi. Ortaokulda 50, lise 3'e kadar 45 kişiydik. Lise 3 eğitim dönemi başladığında 18 kişiydik. Çünkü; 27 kişi sınıfta kalmıştı. Zamanın birinde ismini vermek istemediğim bir lisenin 4000'den fazla nüfusu olduğunu hatırlıyorum. Kısacası bazı şeyler dönüşerek devam eder.

Kalabalığın, eğitim metodlarını uygulamada dezavantaj olduğu bir gerçek. Ancak; öğretmenin ve öğrencinin bilinçli ve tertipli olmasıyla da alakası var. 50 dakikalık dersin 15 dakikası yoklamaya, 15 dakikası geyik muhabbeti ve dersi saboteye, kalan 20 dakikanın ise en fazla yarısı öğrenciye geçer. Diğer derse kadar da unutulur.

Büyük oranda, öğrenci öğrenci değil, öğretmen öğretmen değil. İdealizm romantizması yapmaya gerek yok yani.

Geri
Yukarı