Türkiye'de en rahat iş bulabilen mühendislik dalı nedir?

Nitelikli isen hepsinde rahat bulabilirsin, bu ara maden mühendisliğinde hem talep yüksek hem de başlangıç maaşları diğer mühendisliklerin üzerinde ancak alınacak riske değer mi sorusu var.
Ancak genel olarak kimya, elektrik, makine ve metalurji mühendislerinin iş bulma imkanı daha kolay diye biliyorum.

Rahat iş bulma kısmında iş bulursun ama asgari ücret yada az üzeri verirler sırf imza yetkin için.
Alanında iyiysen fark yaratabilen biriysen her alanda para kazanırsın.

Nitelikli isen hepsinde rahat bulabilirsin, bu ara maden mühendisliğinde hem talep yüksek hem de başlangıç maaşları diğer mühendisliklerin üzerinde ancak alınacak riske değer mi sorusu var.
Ancak genel olarak kimya, elektrik, makine ve metalurji mühendislerinin iş bulma imkanı daha kolay diye biliyorum.
Maden mühendisliği maaşları ortalama ne kadar biliyor musunuz?

Denizde olmak sıkıntı yaratmayacaksa Gemi Makineleri İşletme Mühendisliği iyi para kazandırır. İyi okuldan mezun olursanız iş de daha kolay bulunuyor.

Maden mühendisliği maaşları ortalama ne kadar biliyor musunuz?

Son zamlardan önce 12 civarı başlayanları da duydum ancak genel ortalama yeni mezunlar için 17500TL civarıydı. Ki biliyorsunuz yer bilimleri ile alakalı alternatif mühendisliklerin pek çoğunda başlangıç maaşı vasıfsız düzeyde iseniz asgari ücretin belki bir tık üstü oluyor. Ancak maden mühendisliği yapıyorsanız maden kazasında tüm sorumluluk sizin üzerinizde ve pek çok madende tüm şartları yerine bile getirseniz işçi kaynaklı maden patlamaları meydana gelebiliyor. O riske değer mi bence değmez, büyük ihtimal seneye mezunum ve şahsen yeraltı madenciliğinde çalışmayı düşünmüyorum.

Son zamlardan önce 12 civarı başlayanları da duydum ancak genel ortalama yeni mezunlar için 17500TL civarıydı. Ancak maden mühendisliği yapıyorsanız maden kazasında tüm sorumluluk sizin üzerinizde ve pek çok madende tüm şartları yerine bile getirseniz işçi kaynaklı maden patlamaları meydana gelebiliyor. O riske değer mi bence değmez, büyük ihtimal seneye mezunum ve şahsen yeraltı madenciliğinde çalışmayı düşünmüyorum.
Sanırım madene girme dışında en büyük para kaynağınız maden makineleri satmak. Okuyan arkadaşlardan duyduğum böyleydi.

Sanırım madene girme dışında en büyük para kaynağınız maden makineleri satmak. Okuyan arkadaşlardan duyduğum böyleydi.

Aslında yol ve tünel inşaatları, hatta patlatmalı kazı sistemlerinin yapılacağı farklı inşaat alanlarında da maden mühendisleri çalışıyor. Ek olarak phase2 gibi programları öğrenirseniz tünel modelleme, şantiyelerde dekapaj hesabı gibi farklı Home Office projeler yapabilirsiniz. Cevher hazırlamacı olabilirsiniz hatta yapı denetim firmalarında kaya mekaniği deneyleri yapabilirsiniz. İzmir metro tünelinin gerilme analizini ve buna bağlı tünel tasarımını yapan bir maden mühendisi idi. En azından Deu'da okursanız bir jeolog ve inşaat mühendisinin karması düzeyinde farklı alanlarda da ders alıyorsunuz.

Geri
Yukarı