Türkiye'de en rahat iş bulunabilecek yazılım alanları neler?

Ne bilim hocam :D birine sormuştum formadan üstüne bir ara şu videoda söylemişti.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Yaptığın işte iyi değilsen tabi iş bulman imkansız ona lafım yok. Ülkemiz ne yazık ki yazılımcı olmayan ama kendini yazılımcı zanneden insanlarla dolu. İşini bilen biri hangi alan olursa olsun işsiz kalmaz.

Birkaç ay programlama öğreneyim sonra freelance ya da bir yerlerde çalışırım kafasındaysanız, o kafadan çıkın, öyle bir dünya yok. En az 3-4 yıl pişmeniz, kendi kendinize sürekli proje üretip kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, iş konusunu bundan sonra düşünmeye başlayabilirsiniz.

Baştan uyarayım dedim, hayat planlarınızı ona göre yapın sonra üzülmeyin.

Birkaç ay programlama öğreneyim sonra freelance ya da bir yerlerde çalışırım kafasındaysanız, o kafadan çıkın, öyle bir dünya yok. En az 3-4 yıl pişmeniz, kendi kendinize sürekli proje üretip kendinizi geliştirmeniz gerekiyor, iş konusunu bundan sonra düşünmeye başlayabilirsiniz.

Baştan uyarayım dedim, hayat planlarınızı ona göre yapın sonra üzülmeyin.
Peki siz öneride bulunsanız bu alan, hangi alan olurdu ?

Peki siz öneride bulunsanız bu alan, hangi alan olurdu ?
Yazılım sektöründe lider alan, geleceğin sektörü diye bir kavram yok. Sen eğer ben programcıyım diyorsan her türlü sistemde çalışabilmelisin zaten. Şöyle yanlış bir algı var örneğin web programlama iş ilan yoğunluğuna bakarsanız 500 iş ilanı vardır ancak bunlara başvuran 50000 kişi vardır, ya da mobil oyun programlamada 100 ilan vardır, başvuran 500 kişidir.

Demek istediğim bunun belli bir skalası yok, sen programcı olmak istiyorsan zaten her alanda iş yapabilme potansiyeline sahip olmalısın, senden bir simülasyon yazılımı yapmalarını istediklerinde ben o işten anlamam diyemezsin, ya da ben veritabanından anlamam başkası yapsın diyemezsin.

Benim tavsiyem ilgini çeken bir alandan başla, en azından kendini geliştirirken motive olursun. Bu sektör çok geçirgen...

Yazılım sektöründe lider alan, geleceğin sektörü diye bir kavram yok. Sen eğer ben programcıyım diyorsan her türlü sistemde çalışabilmelisin zaten. Şöyle yanlış bir algı var örneğin web programlama iş ilan yoğunluğuna bakarsanız 500 iş ilanı vardır ancak bunlara başvuran 50000 kişi vardır, ya da mobil oyun programlamada 100 ilan vardır, başvuran 500 kişidir.

Demek istediğim bunun belli bir skalası yok, sen programcı olmak istiyorsan zaten her alanda iş yapabilme potansiyeline sahip olmalısın, senden bir simülasyon yazılımı yapmalarını istediklerinde ben o işten anlamam diyemezsin, ya da ben veritabanından anlamam başkası yapsın diyemezsin.

Benim tavsiyem ilgini çeken bir alandan başla, en azından kendini geliştirirken motive olursun. Bu sektör çok geçirgen...
Anladım hocam sağolun.

Backend tavsiye etmiyorum, backend developer ilanlarında "Üniversitelerin bla bla mühendisliği bölümlerinden mezun, bla bla konusunda en az 5 yıl tecrübeli..." diye giden başvuru şartlarına daha çok rastlarsın. Üniversite okumayan, okusa da 4 yıllık değil 2 yıllık bölümlerden mezun ya da okusa da yazılımla alakalı olmayan bölümlerden mezun front end developerlara çok rastladım ancak backend geliştiriciye henüz rastlamadım.

Backend tavsiye etmiyorum, backend developer ilanlarında "Üniversitelerin bla bla mühendisliği bölümlerinden mezun, bla bla konusunda en az 5 yıl tecrübeli..." diye giden başvuru şartlarına daha çok rastlarsın. Üniversite okumayan, okusa da 4 yıllık değil 2 yıllık bölümlerden mezun ya da okusa da yazılımla alakalı olmayan bölümlerden mezun front end developerlara çok rastladım ancak backend geliştiriciye henüz rastlamadım.
Üni 3. sınıfım. Backend planlıyordum, son zamanlarda iş ilanlarına bakıyorumda, junior sürecimi geçirebileceğim şirket yok ortada. Kimse almıyor yeni mezunu backend için.

Üni 3. sınıfım. Backend planlıyordum, son zamanlarda iş ilanlarına bakıyorumda, junior sürecimi geçirebileceğim şirket yok ortada. Kimse almıyor yeni mezunu backend için.
Backendciler frontendciler kadar sık iş değiştirmez, backend sistemini kurmak, yapının farklı bölümlerine adapte olmak biraz daha zor, bir de backenddeki hatalar çok büyük sorunlara yol açabiliyor bu yüzden juniorlara backend teslim etmeden önce güzelce pişmesi beklenir ya da direkt pişmişinden senior developer talep edilir. Frontend ise sirkülasyona daha açık bir dal, adaptasyon daha kolay, bir de alaylı yazılımcılar frontendi daha çok tercih ettiği için arz da daha fazla.

Bu yüzden kimse junior backendci yetiştirmek 1-2 sene sonra da yetiştirdiği elemanı kaybetmek istemiyor. Üniversiteli olmanız gene bir avantaj sağlıyor size, tavsiyem fullstack ilerlemeniz, backend iş ilanlarındaki belli başlı teknolojilerde kendinizi geliştirmeniz, daha sonrasında ise fullstack olmak için az biraz bu javascript frameworklerinden birini seçip öğrenmeniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı