Türkiye'de Misyonerlik var mı?

InJustice

Kilopat
Yer
Troposfer
Arkadaşlar soru gayet açık. Bence var. Örneğin din dersleri. Osmanlı'da azınlıklar bir yandan eğitim verirken kendi dinlerini yayardı. Veya medreseler veya tekkelerde Islam'ın yayılması amaçtı. Bunu soruyorum. Benim kanaatim eğer din dersi koyuyorsan, Türkiye laiktir, her dinden eşit bölüm kadar anlat. Veya hiç kitabı önümüze getirme. Yoksa bu haksızlık oluyor. Şimdi ben örneğin doğdum ve hümanist oldum. Ben araştırmazsam veya bana Islam tanıtılmazsa ben nasıl gerçeği öğrenirim. Bu diğer dinlere de oluyor.

Islam'ın temel amacı sorgulayıp doğru yolu bulmakken bu ülkede neden her şeyin aileden direkt olarak çocuğa aktarılması isteniyor? Fikirlerde bile bu böyle. Sayısal ile sözelin farkını anlatmaya gerek yoktur herhalde aileler bakımından.

Yorumlarınızı bekliyorum. Biraz felsefe yapalım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Islam'ın temel amacı sorgulayıp doğru yolu bulmakken...

Kuran kursunda bana hiçbir zaman sorgulamamı öğretmediler. Önüme anlamını bilmediğim Arapça metinler koyup ezberle dediler. Sen nerede gördün bu sorgulamayı merak ettim.

Kuran kursunda bana hiçbir zaman sorgulamamı öğretmediler. Önüme anlamını bilmediğim Arapça metinler koyup ezberle dediler. Sen nerede gördün bu sorgulamayı merak ettim.
Birilerinin size öğretmediği şeyi bir dinin üstüne yıkmak ne kadar mantıklı? Birilerinin geçmişte yaptığı hataları değiştiremem ama en azından Kuran'da sorgulamanın yasak olmadığını söyleyebilirim.
”Size DÜŞÜNECEK kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi?” Fatır suresi 37.ayet

Siz hiç düşünmüyor musunuz?” (Ali İmran Suresi | 65)

DÜŞÜNEN BİR TOPLULUK İÇİN âyetleri böyle ayrı ayrı açıklıyoruz.” (Rum Suresi,28)

Hiç bir kişi ALLAH'ın izni olmadan inanamaz ve O, akıllarını kullanmayanları rezilliğe mahkum eder.
(Yunus-110)

Ben araştırma yaptım Kur-an'ı Kerim hakkında. Bana dayatılan bir din değil, araştırıp ve sorgulayıp hangisine inanacağıma kendim karar vermek istedim. Bu konuda belirtmek istediğim şey de din olayı değildi. Aksine örneğini verip, başka olaylar hakkında da örnekler istemiştim. Bir üst yorumda da arkadaş sorgulamanın ve düşünmenin Islam açısından önemini belirtmiş. Onu da açıklamama gerek yoktur, bence. Kendimi adam gibi ifade edemediğimi düşünüyorum. Sizden ve Technopat'dan özür diliyorum. Konuyu tekrar açıp bana cevap hakkı verdiğiniz için de sonsuz teşekkür ederim.

Birilerinin size öğretmediği şeyi bir dinin üstüne yıkmak ne kadar mantıklı? Birilerinin geçmişte yaptığı hataları değiştiremem ama en azından Kuran'da sorgulamanın yasak olmadığını söyleyebilirim.
”Size DÜŞÜNECEK kimsenin düşünebileceği kadar bir ömür vermedik mi?” Fatır suresi 37.ayet

Siz hiç düşünmüyor musunuz?” (Ali İmran Suresi | 65)

DÜŞÜNEN BİR TOPLULUK İÇİN âyetleri böyle ayrı ayrı açıklıyoruz.” (Rum Suresi,28)

Hiç bir kişi ALLAH'ın izni olmadan inanamaz ve O, akıllarını kullanmayanları rezilliğe mahkum eder.
(Yunus-110)
Bana hiçbir zaman sorgulamam söylenmedi? "Allah var" bilgisi varsayılan halde, Allah yoksa bu dağları kim yarattı soruları ile sorgulamayı kastediyorsan, onlar sorgulama değil. Sorgulamak bir kenara, kızların okula gitmesine bile karşı çıkan hocaları ne yapacağız?

Benim konudaki sorgulamadan kastım kesinlikle o değildi. Tamamen nötr ve inançsız şeklinde bakmıştım olaya. Bana da bu olaydan dolayı dinsiz diyenler oldu. O 2 yıl süren süreçten sonra kendi statümü belirledim. Konu amacından sapmasın rica ediyorum, soru belli.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı