Türkiye'de motor kullanılır mı?

Öyle çok tutkunu değilim sadece hoşuma gidiyorlar. Zaten birkaç aya 18'ime gireceğim ama o süreye kadar yasal bir araç kullanmak istiyorum. Ancak malumunuz yaşadığımız ülkede trafiği hala birçok insan düzgün kullanamıyor. Yani siz hız yapmayıp kurallara uysanız bile çoğu kez kaza kaçınılmaz oluyor. Motorlar da doğal olarak arabalardan daha tehlikeli.

Tüm bunlar göz önüne alınarak sizce motor kullanmak mantıklı mı?
Valla hocam bende bunu düşünüyorum kaç gündür, istanbuldayım ben de cidden bir yere gitmek ölüm ve pahalı. 50lik alacağım napsam bilemedim.

Zaten ehliyet çıkarma işlemi uzun sürüyor A1 ehliyet çıkarma yerine biraz daha bekleyip A2 çıkartın.
Yok hocam 18'e girince arabaya geçerim büyük ihtimal, o yüzden dedim.

Büyükşehirlerde kullanılacak bir araç değil bence. Trafik açısından çok avantajlı fakat malum ülkede sürücüler dikkatli değil bir hatada canından olursun.
Ben de büyükşehirdeyim maalesef ve bulunduğum semtte çok kalabalık.

İstanbul için konuşursak mantıklı. 7-8km yolu, otomobil veya toplu taşıma ile 1 saatte zor gidiyorsunuz. Buna yağmur veya kaza yapanları ekleyin 1,5-2 saat saat sürüyor.

Aynı yolu motosiklet ile 20dk'da gidiyorsunuz. Tabii şunu belirtmekte fayda var 100cc altı tercih etmemekte fayda var.

Mesela saat 22:00 gibi telefon geldi ve bir yere yetişmeniz lazım. 50cc, o düşük trafikli ortamda hız olarak yetersiz kalıyor ve arkanızdan gelen otomobil kıymeti koparıyor. Kornalar, selektörler ve neredeyse dibinizden geçme vs...

İstanbul için konuşursak mantıklı. 7-8km yolu, otomobil veya toplu taşıma ile 1 saatte zor gidiyorsunuz. Buna yağmur veya kaza yapanları ekleyin 1,5-2 saat saat sürüyor.

Aynı yolu motosiklet ile 20dk'da gidiyorsunuz. Tabii şunu belirtmekte fayda var 100cc altı tercih etmemekte fayda var.

Mesela saat 22:00 gibi telefon geldi ve bir yere yetişmeniz lazım. 50cc, o düşük trafikli ortamda hız olarak yetersiz kalıyor ve arkanızdan gelen otomobil kıymeti koparıyor. Kornalar, selektörler ve neredeyse dibinizden geçme vs...
Hocam bunu zaten otoyola sokmak hem yasal değil hem mantıklı. Bu tamamen şehiriçi.

Aktif motosiklet sürücüsü olarak tavsiye etmem. Araç kullanmayı ve kuralları bilmeyen çok fazla sürücü var. Kadın sürücülerden ve altında ki arabayı F1 pilotu gibi süren apaçilerden az çekmiyoruz. Zaten 18'e girince arabaya geçecekseniz uğraştığınıza değmez.

Büyükşehirde kalabalık bir semtteyim hocam.

Benim de korkum tam olarak o yönde. Araba da bile güvende değilken motor kullanmak intiharın en havalı şekli gibi :D

Öyle ergence işlerle uğraşmıyorum hocam, normal trafikte nasıl gidiliyorsa o şekilde yani, zaten amacım gezmekten ziyade bir yerden bir yere gitmek için.

O zaman sıkıntı sadece ulaşım için kullanacaksan apaçilik teker hız stoppie vs. Yapmayacaksan 250CC ve altı bir şey bakabilirsin veya scooterde alabilirsin.

Ne kadar dikkatli olursan ol, bir ayı çıkar ortalıği mahveder. Sabah iş çıkışında, hurda arabamla eve dönerken, iett şoför'ü benim önüme geçmeye kalkınca, çarptı. Dışardan baktığınız zaman, kazayı ben yapmış gibi görünüyordum. Polisi çağıralım diyince, dövmeye kalkmışlardı. Sonra o yoluna ben yoluma baktım. Ne kadar iyi sürersen sür, ne kadar dikkatli olursan ol, yavşağın biri gelir bozar işi.

Geri
Yukarı