Türkiye'de mühendislik eğitimi vs Ausbildung

mcck11

Femtopat
Daha fazla  
22 yaşındayım, bilgisayar mühendisliği okuyorum ama geleceğim açısından ümitsizim. Her yerde üniversite var, on binlerce bilgisayar mühendisliği öğrencisi mezun oluyor her sene. İş bulmak zor, daha da zorlaşacak. Ayrıyeten bölüme de çok ilgi duymuyorum, sıralamama göre en iyi bölüm olduğu için seçmiştim sadece. Bölüme çok ilgi duymadığım için de kendimi geliştirmeye yönelik çalışmalar yapacak enerjim de hiç olmadı. Demek istediğim değil iş, staj ayarlamam bile zor kendime. Bomboş bir CV'ye sahibim.

Ausbildung programı ile Almanya'da bir meslek dalında hem eğitim alıyorsun hem de çalışıyorsun. Aylık 1000-1300 euro arasında maaş veriliyor. B2 seviyede Almanca bilmen gerekiyor programa başvurabilmek için. 2-3 senelik eğitim sürecinden sonra final sınavlarını geçip belgelerini alıyorsun ve tam zamanlı olarak çalışma hakkın oluyor. Aldığın belgeler ile diğer ülkelerde de çalışabiliyorsun. Ayrıca ausbildung yaparken başka bir işte de çalışabiliyorsun (sanırım haftalık 10 saat hak var.)

Ausbildung fırsatını kullanmak istiyorum ama yaşımdan ötürü pişmanlık yaşıyorum. Çünkü ausbildung için dil öğrenimi, iş bulma, vize alma vb derken en erken 23 yaşında programa başlayabilirim. 26 yaşında ise bir işe sahip olmuş olacağım. Her ne kadar okurken de maaş alma şansım olsa da 26 yaş geç geliyor bana. Ailemin maddi durumu iyi, gelecek sağlayabiliyorlar bana ama kendim bir şeyler yapmak istiyorum, çok tıkanmadıkça ailemden destek almak gücüme gidecek.

Sizin fikriniz nedir genel olarak? Yazarsanız mutlu olurum.

Geri
Yukarı