ABD'de Üniversite Eğitimi

erkanlu

Kilopat
Daha fazla  
Green Card kazandım bu yüzden ABD'ye taşınacağım ve ABD'de üniversite okumak istiyorum. Bugün küçük bir araştırma yaptım ve burslara baktım. Üniversitelerin hesaplama araçlarına göre ödemem gereken tutarları aşağıda belirttim.
  • Harvard Üniversitesi: $3000
  • Stanford Üniversitesi: $5000
  • MIT: Ücretsiz
Bu konu hakkında bilgisi olanlara birkaç soru sormak istiyorum.
  • Bu tutarlar doğru mu?
  • SAT ve TOEFL koşullarının yeterli olması yetiyor mu?
  • Referans vs. isteniyor mu?
  • Referans isteniyorsa ne tür bir referans gerekli?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tam olarak hangi linkten bu tutarları hesapladın ? Linkleri gönderebilir misin ? Bursların çıkması çok çok zor ayrıca bahsettiğin üniversitelerden. Standart üniversitelerin standart bölümlerine bile 300.000$'a varan kredi çekmek zorunda kalıyor insanlar Amerika'da.

Burada alabileceğin burs miktarı ve ailenin ya da senin geliri düşünüldüğünde ortaya çıkacak ek masraf hesaplanıyor. Burs almak en büyük mesele. Harvard, Stanford, MIT gibi üniversiteler gireceği alanda yenilikler yapan çok çok sınırlı ve özel insana burs veriyor. Verdiğin linklerde burssuz olarak düşündüğünde kendini yıllık 75.000 $ ortalama masraf gözüküyor üniversite ile ilgili. 4 yılla çarptığında 300.000 $ gibi bir miktara denk geliyor dediğim gibi. Kabul almak ise ayrı bir mesele zaten. Her üniversitenin kabul koşulları yazar. Genellikle mülakatlar olur. Referans mektupları, başarılar, yapılan her türlü şey, CV burada önemlidir.

@Egemen Örneğin Harvard'ın hesaplama aracında gördüğüm kadarıyla $73850 olan ücret $3000'a düşüyor. Tabi sizin de dediğiniz gibi kabul edilebilmek için vizyon sahibi olmak gerekiyor.

@Silinen üye Çekilişi kazandım sadece. Green Card'ın elime geçmesi için gerekli işlemleri yapıp vizeyi aldıktan sonra ABD'deye gitmem ve birkaç ay beklemem gerekiyor.

Tam olarak hangi linkten bu tutarları hesapladın ? Linkleri gönderebilir misin ? Bursların çıkması çok çok zor ayrıca bahsettiğin üniversitelerden. Standart üniversitelerin standart bölümlerine bile 300.000$'a varan kredi çekmek zorunda kalıyor insanlar Amerika'da.
Gercekten oyle mi? 300.000$ ne kadar pahali ora da universiteler bu yuzden mi kaliteli acaba?

Gercekten oyle mi? 300.000$ ne kadar pahali ora da universiteler bu yuzden mi kaliteli acaba?

Aslında şöyle düşünmek gerekiyor. Oradaki hocaların parasını devlet vermiyor sonuçta. Yani okuyacağın bölüm için 4 sene boyunca hocanın ücretini de ödemiş gibi oluyorsun. ABD sosyal bir devlet değil sonuçta. Bu açıdan düşününce biraz daha mantıklı oluyor. Kaliteli olması apayrı bir konu zaten. Bilim olan yerde katkısı yüksek ürünler çıkıyor. Üniversiteler tüm şirketlerle iş birliği halinde.

Bir oraya gidince üniversitelere bakıyorsun bir buraya bakıyorsun. Kıyas dahi yapılamayacak fark var arada. Tabii Amerika'nın da görece niteliksiz üniversiteleri var ama belli bir standartın üstünde genel olarak her şey.

O üniversiteler yalnız parayla almaz benim bildiğim. Proje yapıp kendini göstermen gerek. Bu okulların kabul oranları %4-5 olduğu için gerçekten duyarlılar ve seçiciler bu konularda. Özellikle Harvard'a girmek istiyorsan bir şey de en iyi olman gerek. Ama ortalama bir eyaletin eyalet üniversitesine git burada alacağın en üstün bir altı diyeceğimiz eğitimden iyidir buna emin ol.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı