Türkiye'de neden asgari ücret çok az?

pecete

Picopat
Yer
PEÇETELİK
Daha fazla  
Meslek
öğrenci
Merhaba size çok sinirime giden bir gerçekten bahsedeceğim biraz uzun olursa kusura bakmayın.

1-2 gün önce kuzenimle konuştuk (Amerika'da yaşıyorlar ) telefon ile ve dayım "Nasıl ne iş yapıyor, korkuyor musun virüsten?" diye falan sohbet ettik. Dayım lokantada garsonmuş ama virüs yüzünden işleri çok aksamış ama yine de normal maaş alıyorlarmış (bunu görünce çok şaşırdım 2019 Ekim ayında ülkemize gelmişti ve sanki zengin gibi her şeyi almıştı) işte ben de burası çok kötü dolar olmuş 7.5 lira falan dedim onlarda saatlik maaş alıyorlarmış ve saat başında 7.25 dolar (oranın asgari ücreti gibi bir şey) ve bunu merak ettim şimdi araştırıyorum ve saat başında 7.25 dolar kaç TL baktım ve 54.20 TL olduğunu gördüm sonra da 1 ayın kaç saat olduğuna baktım ve 730, 484398 saat olduğunu buldum. Bunları çarpınca yaklaşık 40 bin TL ediyor yani aylık 40.000 TL maaş alıyorlar. Burada ise 2500 gibi bir şey, neden böyle diye arkadaşıma kederlendik. O da boş ver zaten doğalgaz bulundu artık az para verirler doğalgaza dedi. Sizce bu ülkenin durumu nereye gidecek sorarım size. Kuzenimin PC'si RTX 2070'li ve i9 9900k'lı. Benim ise GT630m bir laptobum var, şimdi bu adalet mi? Babam asgeri ücretten çok daha fazla kazanıyor ama orada asgari ücret ilen ama onlar daha fazla para kazanıyor. Bizden her şeyleri iyi. Sorarım size, adalet mi bu?

Son düzenleyen: Moderatör:
c.PNG

Sadece Türkiye'de degil. Amerika'da yasayan abime oradaki asgari ucret ile bir insan rahatca gecinebilir mi dedigimde oda bana Türkiye'yle ayni dedi. Yani asgari ucret sonucta az bir miktar her ulkeye gore. Kolay kolay bir insan asgari ucretle gecinemez.
Sadece ulkemizde vergilerin fazla olmasi ve urunlerin pahali olmasi biraz daha farklilik yaratiyor.

Birimler ülkelerdeki işlevselliğine göre değerlendirilir. ABD'deki 2000 dolar yani asgari ücret burada 10 bini geçiyor. Kaç kişi 10 bin üstü maaş alıyor bu ülkede? Davulun sesi hoş geliyor değil mi? Öyle bakmayacaksın işte.

Orada asgari ücret 2000 ama ev kirası 1000 dolar. Faturalar ve vergilerle daha da fazlaya çıkar. Gıda alışverişi, araba ve teknolojik ürünler ucuz, bu konuda alım güçleri çok çok üst seviyede.

Almanya'da mesela 1500 euro kazanan asgari ücretli maaşının yarısını alt - orta arası bir eve kira olarak veriyor. Fatura ve diğer giderlerle masraf 1000 euro'ya çıkabiliyor.

Asgari ücret eskiden sayı olarak daha düşüktü ama alım gücümüz yüksekti, kurlar düşüktü. 100 TL'ye 2 poşet dolduruyordun, daha ucuza teknoloji ve araba satın alıyordun. Rahatça geçinmenin sebebi buydu. Şu an hem alım gücümüz düşük, hem kurlar yüksek. Dolayısıyla asgari ücret 2500 değil 5000 de olsa yetersiz gelir. Sayıların yükselmesi önemli değil, bu saydıklarım yükselirse zaten senin düşük sayıdaki maaşın çok şeye yeterli gelmeye başlayacak.

Son düzenleme:
Saat başına 7.25$ kaç TL baktım ve 54.20₺ olduğunu gördüm sonra da 1 ayın kaç saat olduğuna baktım ve 730 saat olduğunu buldum. Bunları çarpınca yaklaşık 40 bin TL ediyor yani aylık 40.000 TL maaş alıyorlar.
Bir ay boyunca robot gibi dinlenmeden yemeden içmeden çalışmıyorlar. Günde 8 saat, haftada 6 günden 4 haftada (1 ayda) 192 saat çalışıyorlar, 7.25$ saatlik ücret ile de aylık 1392$ (10400₺) kazanıyorlar.

Birimler ülkelerdeki işlevselliğine göre değerlendirilir. ABD'deki 2000 dolar yani asgari ücret burada 10 bini geçiyor. Kaç kişi 10 bin üstü maaş alıyor bu ülkede? Davulun sesi hoş geliyor değil mi? Öyle bakmayacaksın işte.

Orada asgari ücret 2000 ama ev kirası 1000 dolar. Faturalar ve vergilerle daha da fazlaya çıkar. Gıda alışverişi, araba ve teknolojik ürünler ucuz, bu konuda alım güçleri çok çok üst seviyede.

Almanya'da mesela 1500 euro kazanan asgari ücretli maaşının yarısını alt - orta arası bir eve kira olarak veriyor. Fatura ve diğer giderlerle masraf 1000 euro'ya çıkabiliyor.

Asgari ücret eskiden sayı olarak daha düşüktü ama alım gücümüz yüksekti, kurlar düşüktü. 100 TL'ye 2 poşet dolduruyordun, daha ucuza teknoloji ve araba satın alıyordun. Rahatça geçinmenin sebebi buydu. Şu an hem alım gücümüz düşük, hem kurlar yüksek. Dolayısıyla asgari ücret 2500 değil 5000 de olsa yetersiz gelir. Sayıların yükselmesi önemli değil, bu saydıklarım yükselirse zaten senin düşük sayıdaki maaşın çok şeye yeterli gelmeye başlayacak.
Orada asgari ücretle çalışan yüzdesiyle bizimkini de karşılaştırmak lazım ek olarak.

Asgari ücret az değil, ülkedeki alım gücü düşük.

Geri
Yukarı